Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yavru Kurt, Topu Geri Getirirken Yakalandı

Yavru Kurt, Topu Geri Getirirken Yakalandı

Araştırmacılar, tesadüf yapıtı denebilecek bir biçimde tabiattan alınan bir kurt yavrusunun topu yakalayıp getirebildiğini fark etti. Bu keşif, kimi köpeklerin evcilleşirken kimilerinin neden evcilleşmediğine ışık tutabilir.

Köpeklerin insan davranışlarını ve muhabere ipuçlarını algılayabilmesi, 15.000 yıl öncesinde köpeklerin beşerler tarafından evcilleştirilmesiyle gerçekleşti. Artık ise bu eşsiz özelliğin kurtlarda da olduğu, iScience‘ta yayınlanan bir araştırma sayesinde ortaya çıktı.

İsviçre’deki Stockholm Üniversitesi’nden araştırmacı Christina Hansen Wheat, kurdun topu geri getirdiğini gördüğünde tüylerinin diken diken olduğunu söylüyor. Wheat’e nazaran bu beklenmeyen davranış, köpeklerin evcilleştirilmesi sırasında kişilerin peşinde olduğu davranış olabilir. 

Araştırma sırasında sekiz haftalık kurt yavrularının topa ilgi gösterdiği ve bunu biraz cesaretlendirmeyle yabancı birine getirdiğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte kimi kurt yavruları, toplara hiç ilgi göstermedi.

Yavru kurtların gerçek kurtların davranışını ne kadar yansıttığı ise tartışmalı bir mevzu. Araştırmacılar, elde ettikleri olgularla köpeklerin beşerlerle birlikte nasıl evrimleştiğini öğrenmek için incelemeyi sürdüreceklerini söylüyorlar.

Yorum Ekle