Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çevre Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

Çevre Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

Hiç olmadığı kadar insan, çevremedya“yı kullanıyor. Birinci devirlerde toplumsal platformların yalnızca büyük yararlarının olduğunu görsek ve düşünsek de, bugün yararları ile zararlarının yarıştığı söylenebilir. Velev Facebook üzere güvenlik fiyaskolarıyla ünlü bir çevre platformu kullanıyorsanız, “zararlı” tarafa düşmeniz an sıkıntısı olabilir. Bu metnimizde çevre ağların avantajlarını ve dezavantajlarını ele alacağız. Metnimizi okuduktan sonra içtimaî medya hakkındaki kendi fikrinizi netleştirmeniz mümkün olabilir.

Çevre Medyanın Yararları

Ailenizle İrtibat Kurmak: Facebook, MySpace üzere hizmetlerin birinci hedefleri, diğerlerinin hayatlarında olup bitenler hakkında malumat sahibi olmanızdı. Bu hedef, toplumsal medyanın hala birinci avantajlarından bir tanesi. Toplumsal medya üzerinden sıradanda bağınızın kopacağı, tahminen de yurt dışında bulunan birçok aile üyeniz ve arkadaşınızla kolaylıkla irtibat kurmanız mümkün.

Haberlere Ulaşmak: Haberlere ulaşma, çevre medyanın hem artıları, hem de eksileri arasında sayılabilir. Büyük haber kuruluşlarının neredeyse tümünün toplumsal medya hesapları olduğundan, yalnızca Facebook ve Twitter üzerinden yerkürede ve devletimizde olup bitenler hakkında malumat sahibi olabiliyoruz. Bu malumatların geçersiz olabilmesi ve velev toplulukları ve seçimleri etkilemek için kullanılabilmesi ise içtimaî medya devlerini de çok meşgul eden önemli bir sorun.

İş Bulmak: LinkedIn üzere çevre ağlar, siteye kaydettiğiniz yeteneklere münasebetli işleri sizin için otomatik olarak listeleyebiliyor.

Aktiflik Planlamak: Parti, gezi, düğün, konferans üzere topluca yapılan aktiflikleri organize etmek için Facebook, en âlâ araçlardan bir tanesi.

Müşteri Kitlesi Oluşturmak: Kendi işinizi kuruyorsanız, toplumsal medya kitlelerle yahut müşterilerinizle muhabereye geçmenizi çok kolaylaştırıyor. Dahası yüksek isabetli reklamlar vererek, TV’de, radyoda yahut basılı medyada harcayacağınız paranın çok daha azıyla kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sefalı: Çevre medyanın en temel özelliğini unutmamakta yarar var. Şayet içtimaî ağlarda dolaşmak sefalı olmasaydı, Facebook’un kullanıcı sayısı 3 milyara yaklaşmayacaktı. Oyun, sohbet, farklı yazı ve medyalar, şakalar, devrinizi sıkılmadan geçirmenizi sağlayabilir. Tabi, bunu abartmanın tam aksi tesir yapabildiğine dair araştırmalar da var.

Içtimaî Medyanın Dezavantajları

Siber Zorbalık: Cinsiyetine, görünüşüne, cinsî tercihine, diyanetine, pürüzlerine, siyasi görüşlerine ve çok daha ziyadesine nazaran amaç olan kullanıcıların sayısı, giderek artıyor. Bilhassa evlatlar, toplumsal medyanın bu cephesinin hedefindeler.

Toplumsallaşmak mi, içe kapanmak mı?

Tiryakilik: Bir restorana yahut kafeye gittiğinizde telefonuyla uğraşan sayısız insan göreceksiniz. Bu kişilerin birçok, muhtemelen gerçek yerküreyle ilgili meselelerle değil, Instagram’da paylaştığı son fotoğrafa gelen “beğenme” sayısındaki artışla meşgul.

Bu durumun ruhsal olarak sağlıklı olmadığının altını ehemmiyetle çizelim. Toplumsal medyanın en büyük zararlarından biri, buna emsal gerçek dışı dertlerle devrinizi ele geçirebilmesi ve dikkatli olmazsanız sizi köleye dönüştürebilmesi.

Saklılığı Unutun: Toplumsal medya kullanan birinin sevdiği kitapları, çalıştığı noktası, bebeğinin neye benzediğini yalnızca bir iki dakikada görmeniz mümkün. Bunları gizleyenleri adeta daha kötüsü bekliyor: Milyonlarla kullanıcı, verinize göz diken devasa şirketlerin kasıtlı yahut kasıtsız güvenlik dertlerinin kurbanı olmuş durumdalar. Hiçbir sorun çıkmasa bile, attığınız her adımının tanımadığınız birileri (şirketler) tarafından bilinmesi ve bunların internete sızabilmesi aslında büyük bir sorun.

Reklamlar Rahatsız Edici: Toplumsal medyada gördüğünüz reklamlar, otobüs durağında asılı olan reklama bakmaya benzemiyor. Her hareketiniz tahlil edilerek oluşturulan içtimaî medya reklamları, kabus üzere bir idaresi anlatan 1984 kitabından çıkmış gibiler.

Veriniz Nitekim Silinmiyor: Facebook yahut Twitter hesabınızı kapattığınızda, veriniz artık diğerlerine görünmüyor. Pekala, bu şirketler fotoğraflarınızı, zatî iletilerinizi, paylaşımlarınızı, tahlillerinizi hakikaten siliyor mu? Firmalar, bu dataları sildiklerini söyleseler bile, günün birinde bir güvenlik sıkıntısıyla yahut haksızlığa uğrayan bir eski çalışanın çıldırmasıyla ortaya dökülmesi mümkün. Tahminen bu ihtimal çok küçük, lakin katiyetle yok değil.

Içtimaî Medya Sosyalleştirmiyor: Birçok araştırma, “sosyal” medyanın isminin tersine sizi topluluktan uzaklaştırdığı sonucuna vardı. Bunun bağımlılık üzere kimi sebeplerini yukarıda ele aldık. Arkadaşınız tatile gidip, her anını çevre medyada paylaştığında, döndüğünde onu aramak ve tatili hakkında konuşmak için sebebiniz kalmayabilir.

Yorum Ekle