Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Casper Excalibur G770  incelemesi  Casper Excalibur G770 İnceleme

Casper Excalibur G770 incelemesi Casper Excalibur G770 İnceleme

  • Tasarım
  • RGB klavye
  • 16 GB RAM
  • Fiyat/performans
  • Ülkü ses performansı
  • USB sayısı az
  • mini DisplayPort yok
Özetle

Sonuç olarak Excalibur G770, oyuncu notebook’ları arasında uygun bir konum ediniyor kendine. Mahsusen fiyat/performans odaklı modeller arayanların ilgisini çekebileceğini düşünüyoruz. Core i7-9750H işlemci, 16 GB RAM, 512 GB M.2 SSD ve GTX 1050 ile 6500 TL dolaylarında olan Excalibur G770, bu manada muadilleri arasında da çok münasebetli bir seçenek olarak görünüyor. Dediğimiz üzere konfigürasyonda istediğiniz üzere değişiklik yaparak fiyatta oynayabilirsiniz.

Kimler Almalı

Excalibur G770, Core i7-9750H işlemcisi, GTX 1050 ekran kartı, 16 GB RAM ve 512 GB’lık SSD’si ile fiyat/performans noktasında düzgün bir oyun notebook’u arayanlar tarafından dikkat cazip bulunabilir.

Fiyat/performans odaklı oyuncu bilgisayarı Excalibur G770’i inceledik.

Casper’ın daha evvel incelediğimiz Excalibur G900 dizüstü bilgisayarında hatırlarsanız yok yoktu. RTX 2080’den tutun da 32 GB RAM ve yekun 3TB disk sahasıyla her manada güçlü bir oyun bilgisayarı olmayı başaran Excalibur G900’den sonra bu defa de daha mütenasip fiyatlı bir oyun notebook’u olan Excalibur G770 modeli bizlerle.

Excalibur G770: Tasarım ve Ekran

Bu kez fiyat/performans odaklı bir oyun notebook’u arayanlara hususî bir olan Excalibur G770 misafirimiz. Bilhassa dizaynıyla pek hoş göründüğünü söyleyebileceğimiz laptop, işlemeli sırt yüzeyiyle ziyadesiyle hoş görünürken, 2 kilogram üzere bir oyun bilgisayarı için pek hafif yapısıyla da sırt çantanıza atıp kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz bir form faktörü temel alıyor. Alüminyum alaşımlı kasa ile premium manzara oluşturan Excalibur G770, iç kısmında da RGB ışıklandırma donalı klavyesi ile oyuncuların beklediği manzarayı sunuyor. RGB klavyeyi 6 farklı modda ve ucu açık renk yelpazesinden kendinize münasebetli formda renklendirebiliyorsunuz.

Excalibur G770, 15.6 inç boyutunda bir imaj ile bizleri zıdda bırakıyor. Ekran elbette Full HD çözünürlüğünde ve panelin IPS olması geniş renk aralığı sağlıyor. Öte yandan tıpkı halde geniş bir görüş açısı sunuyor. Ekranda kullanılan Anti-Glare teknolojisi ve 250 nit parlaklık oyuncular için avantaj sağlayacakken, panelin etrafında ince çerçeve kullanılmış olması da oyuna daha çokça odaklanma imkanı tanıyor.

Yavaş yavaş dizayndan laptop’ın iç detaylarına geçerken, kullanılan termal dizayndan da bahsedelim. Önümüzdeki bir oyun bilgisayarı olunca, kuşkusuz uygun bir soğutma sistemi görmek istiyoruz. Excalibur G770, bu mealde çok yeterli iş çıkartıyor. 2 adet akıllı turbo fana sahip olan laptop, geniş hava boruları süratli bir halde soğutma sağlayabiliyor. Oyun performansında 80 kademe işlemci sıcaklığı ile yük altında olağan kıymetleri sağlayan model, teknik takımıyla da sınıfı için çok etkileyici.

Excalibur G770: Teknik Takım ve Performans

Intel’in bu sene laptop’lara getirdiği Core i7-9750H işlemcisi ile çok taze bir model olan Excalibur G770, 6 fizikî çekirdek ve 12 izlekli bu işlemcisiyle bizlere 2.60 GHz taban frekans sunarken, yük altında ise 4.50 GHz frekansına ulaşma imkanı tanıyor. Bu işlemci sırf oyunlarda değil, elbette üst gömlek performans gerektiren pratiklerde da yardıma koşacak cinsten. O mealde bu modelden sadece bir oyun bilgisayarı olarak bahsetmek yanlış olur.

O denli ki, cihazda 16 GB kapasitesinde ve 2666 MHz frekansında çalışan RAM nokta alırken, SSD tercihi de Intel’den yana kullanılmış. Intel 660 NVMe M.2 SSD‘sinin yan aldığı laptop, temelde 512 GB kapasitesinde bir depolama meydanı sunuyor. Bu seçimi hem sürat hem kapasite açısından pek olumlu bulduk.

Laptop’a uyguladığımız CrystalDiskMark testinde 1720 MB/s sıralı okuma ve 974 MB/s sıralı yazma performansı gösteren disk, münhasıran oyunlarda kısa yükleme mühletlerine imkan tanımasıyla sevindirici.

Bu arada elimizdeki modelinde mahal alan konfigürasyonu isterseniz satın alım aşamasında istediğiniz üzere şekillendirebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim. Casper bunun için kendi internet sitesi üzerinde her model özelinde bir kişiselleştirme tablosu sunuyor. Böylelikle laptop’ı istediğiniz özelliklere nazaran revize edebiliyorsunuz.

Artık gelelim oyuncuların en merak ettiği noktaya; ekran kartı performansına. Casper’ın Excalibur G770’in elimizdeki modelinde NVIDIA GeForce GTX 1050 ekran kartı konum alıyor. Mahsusen fiyat/performans çizgisinde bir oyun notebook’u arayanların gözdesi olan GTX 1050, daha evvel pek çok incelemede de bahsettiğimiz üzere bir tablo çıkartıyor önümüzde. 3 GB kapasiteli ekran kartı ile yaptığımız oyun testlerinde makul ölçüde sonuçlar elde ettik. Kabaca söyleyecek olursak, Assassins’s Creed Odyssey olsun, Shadow of the Tomb Raider olsun 40 FPS üzere sonuçlar elde edebileceğiniz kart, grafik ayarlarını orta seviyelere alarak revize ettiğinizde 50 FPS kıymetlerinde akıcı imaj üretebiliyor. Öte yandan Metro 2033 Redux ve son devirde Epic Games‘in de fiyatsız olarak oyunculara sunmasıyla tekrar konuşulmaya başlanan Batman: Arkham Knight‘da hatırı sayılır performans sergileyen laptop, 45 ila 55 FPS arasında performans üretebiliyor.

Bu arada laptop’ta GTX 1050’nin yanı sıra mahal alan Intel UHD Graphics 630 grafik ünitesinin de masaüstüne döndüğünüzde devreye girerek pil ömrünü tasarruflu kullanmanıza ve mobil ortamda laptop’ı vesair işleriniz için kullanırken size destek sağladığını da bahsetmeden geçmeyelim.

Son olarak Excalibur G770’in temaslarına da bakalım. Cihazda tam boyutlu olması hoş avantaj sağlıyor. Başkaca USB-C’nin konumlandırılmış olması da çok hoş. Lakin 2 adet USB 3.1 portu çeşitlenebilirmiş diyebiliriz.

Casper Excalibur G770 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Casper Excalibur G770
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici Casper
Casper     (216) 528 66 66
Umumî
İşletim Sistemi Windows 10 Home
İşlemci Intel Core i7-9750H
İşlemci Suratı 4.50 GHz
Çekirdek Sayısı 6
Ekran ve Grafik
Ekran 15.6 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce GTX 1050
Grafik Kapasitesi 3 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 16 GB
SSD 512 GB
Optik Sürücü Yok
Ilişkiler
USB 3.1 2
USB Type-C 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Ethernet Var
Bluetooth Yok
Kart Okuyucu Yok
Tartı 2.07 kg

Alternatifleri

Excalibur G770’e GTX 1050Ti ekran kartlı bir alternatif olarak Acer Aspire i5 8300H modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle