Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon Doruğu Başlıyor

Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon Doruğu Başlıyor

Yerkürede yaşanan dijital dönüşüme Türkiye’nin ayak uydurması ve tüm teknolojik gelişmeleriyle global pazarlara açılabilmesi için izlenmesi gereken stratejilerin tüm cepheleriyle tartışılacağı 4. Ar-Ge ve İnovasyon Tepesi & Standı, 23 – 24 Ekim’de Lütfi Kırdar Kongre ve Stant Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Mimar ve Mühendisler Kümesi’nin “Yerli Akılla Global Pazarlara” temasıyla düzenleyeceği aktiflikte öne çıkan kimi panel başlıkları ve içerikleri ise şöyle;

Yerli Yeniliğin Finansmanı: Global Yatırımlar, Yerli Teşebbüsçüler

Başkanlığını Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Yavuz Ali DÖNMEZ’in gerçekleştireceği oturumda; memleketimize yurt dışından daha çokça finasnman ve melek yatırımcı gelmesi için yapılması gerekenler tüm cepheleriyle ele alınacak. MMG bu panelden elde edilecek çıktılar çerçevesinde; inovasyonda girişimcilik ve girişimciliğin global finansmanı üzerine çalışmalar yürüten ve devletimizin de gerçeklerini barındıran bir çalışma öbeği oluştaracak. Bu kümenin alandan gelen fikirleri toplayıp araştırma raporları ve ulusal siyasetler hazırlaması hedefleniyor.

Yerli Akılla Teşebbüsçü Üniversitelerin İnşa Edilmesi

Başkanlığını TUBİTAK Yöneticisi Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın yapması planlanan oturumda üniversitelerin çağa nasıl ayak uyduracağı, yenilik ekosistemi nasıl yetkin bireyler kazandıracağı üzerinde durulacak.Ayrıca üniversitelerde üretilen malumatın yenilik ve teşebbüs ekosisteminde nasıl daha aktif kullanılacağı konusu üzerinde tartışmalar yürütülecek.

Yerli Ağlardan Global Pazarlara Lojistiğin Ehemmiyeti: Yeni İpek Yolunun İnşası

PTT Umum Yönetici Yardımcısı Gürbüz Akbulut da panelde internet ve sanayi 4.0 ile birlikte değişen lojistik kavramını ve bu yeni kavramın devletimize getirdiği potansiyel fırsatları panelistlerle kıymetlendirecek. Panelde MMG’nin yapacağı “Lojistiğin Yine Tanımlaması ve Yenilik Ekonomisi” çalışması da anlatılacak.

Global Pazarlarda Sertifikasyon Pürüzünün Aşılması

Ulusal teknoloji şirketlerinin global pazarlara açılması noktasında yaşanan sertifikasyon meselelerinin ve tahlillerinin de ele alınacağı aktiflikte “Küresel Pazarlarda Sertifikasyon Pürüzünün Aşılması” başlıklı oturumu Teknopark İstanbul Idare Şurası Yöneticisi Prof. Dr. Metin Yerebakan yönetecek. Panelde Teknopark İstanbul’un çalışmaları da kıymetlendirilerek devletimizdeki teknolojik meydanda akreditasyon, sertifikasyon ve iyilik teftişi kapsamında teknoparkların rolü ele alınacak. Bu rolün daha aktif hale getirilmesi kapsamında kesimde ortaya çıkan gereksinimler ve bu gereksinimlerin nasıl giderileceği noktalarında tartışmalar yürütülecek. MMG’nin “Sertifikasyonda Öz Yeterlilik” başlıklı deklerasyonunun da değerlendirileceği oturumun ulusal teknoloji şirketleri için yol gösterici olması amaçlanıyor.

Yerli Akılla Global Markanın İnşa Edilmesi: THY

THY Idare Şurası Lideri Mehmet İlker AYCI da ana konuşmacı olarak yan alacağı “Yerli Akılla Global Markanın İnşa Edilmesi: THY” başlıklı oturumda panelistlerle THY’nin global Pazar yolculuğunu paylaşacak ve yurt dışına açılmak isteyen Türk markalara global yol haritası çizerken dikkat edilecek bahisler hakkında haberler verecek. Panelin MMG’nin yakın devirde kuracağı “Ar- Ge ve İnovasyon Ortamında Global Markalar Çalışma Grubu” için bir yol gösterici olması hedefleniyor. MMG bu çalışma öbeği ile memleketimizdeki yenilikçi markaların globalleşmesi ile ilgili çalışmalar yapmayı ve siyasetler üretmeyi amaçlıyor.

Dorukla ilgili değerli açıklamalarda bulunan MMG Idare Şurası Yöneticisi Osman Balta şunları kaydediyor: “ olarak her ortamda yerküreyle yarışma edebilir bir seviyedeyiz bunu göstermek için bir yol haritasına muhtaçlığımız var. Global pazarlara nasıl açılacağız, ulusal teknolojileri yerküredeki dev şirketlere nasıl tanıtacağız, global ekonomini neresinde mahal alacağız üzere kritik sorulara bu dorukta yanıt arayacağız. Pek çok bakan ve bakan yardımcısını, teknoloji üreten kurum ve kuruluşları, teknolojik teşebbüslere mesken sahipliği yapan teknoparklarımızı, teşebbüsçü dimağların yetiştiği üniversitelerimizi ağırlayacağımız tepenin Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına büyük bir ek sunacağından eminiz.”

Yerkürenin dijital bir iktisada sahih gittiğinin altını çizen Balta sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu dijital dönüşüm devlet olarak küresel hareket etmemizi mecburî kılıyor. Ar-Ge şirketlerimiz, teknoparklarımız, üniversitelerimiz daha çok global işbirliğine imza atmalı. Teşebbüsçü üniversiteleri kurmalıyız ve global iktisatta laf sahibi olmalıyız. Bu tepe, tüm bu gereklilikleri nasıl bir stratejiyle karşılayacağımızı tartıştığımız bir aktiflik olacak. Türkiye’nin kalkınmasını vizyon edinmiş tüm kişi ve kurumları bu tertibe katılmaya davet ediyorum.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle