Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bosch, Otonom Araçlara Yönelik Düşük Maliyetli Sensörünü Duyurdu

Bosch, Otonom Araçlara Yönelik Düşük Maliyetli Sensörünü Duyurdu

Bosch, yeni uzun menzilli lidar (ışık algılama ve menzil) sensörünün üretime hazır duyurdu. Yeni sensör, Bosch’un otomotive yönelik kamera ve radar sensörlerini tamamlıyor.

Yeni lidar sensörünün en değerli özelliği, maliyetinin düşürülmüş olması. Bosch’a nazaran lidar teknolojisi, piyasadaki araçlarda SAE seviyesini 3’ten 5’e çıkarmak için “vazgeçilmez” bir durumda. Sürüş otomasyonunda 3. seviye, acil fren üzere süreçleri yapabildiğinden sürücülerin gözlerini yoldan ayırmasına müsaade veriyor. Gelgelelim araç istediğinde tekrar yola bakmanız gerekiyor. 4. seviyede arabalar, belli başlı nahiyelerde bağımsız olarak hareket edebiliyor, bu kesimlerin dışında ise kimi durumlarla başa çıkabiliyor. 5. seviyede ise insanın hiçbir eği gerekmiyor. Tesla’nın Autopilot’u, SAE ölçeğinde 2. seviye olarak bedellendiriliyor.

Bosch, yeni lidar sensörünün fiyatını ve teknik detaylarını şimdi açıklamadı. Firmanın sensörü kullanacak olan bir müşterisinin olup olmadığı da bilinmiyor. Tesla’nın başındaki Elon Musk, daha evvel lidar teknolojisinin çok pahalı söylemişti ve onu kullananlara adeta hakaret etmişti.

Yorum Ekle