Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Windows 8 ve 10’da BIOS Ekranına Nasıl Girilir?

Windows 8 ve 10’da BIOS Ekranına Nasıl Girilir?

Windows 8 artık Microsoft’un en yeni işletim sistemi değil, gelgelelim onu kullanan bir kitle hala var. Pekala, Windows 8 ve sonrasında BIOS ekranına ulaşmak için ne yapmanız gerekiyor?

Şimdiye kadar etmemiş olabilirsiniz lakin yeni makinelerde BIOS ekranına ulaşmak için açılışta bir tuşa basmanız kaide değil. Bunun yanına Windows 8’in önyükleme seçeneklerindeki bir seçeneği kullanmanız da kâfi.

Windows 8 ile BIOS’a Erişme Hali Değişti

Bilgisayarlar klasik olrak “BIOS’a girmek için F2’ye basın” üzere bir ileti gösterirlerdi ve bu tuşa basarak, BIOS ekranına ulaşabilirdiniz. Lakin Windows 8 ile yüklü gelen PC’ler, UEFI olarak bilinen asrî BIOS’a geçiş yaptılar.

Bilhassa SSD’li makinelerde önyükleme süreci çok süratli gerçekleşebildiğinden, bu iletisi görüp tuşa basmanız güç olabiliyor (bazen 200ms’lik bir müddet içinde basmanız gerekiyor). Bu durumda BIOS’a Windows’tan girebilirsiniz.

Yalnızca Yeni Donanımlarda Makbul

Bu usulün yalnızca Windows 8 ve sonrasıyla yüklü gelen makineler için beğenilen olduğunu söyleyelim. Yani Windows 8’i eski bir BIOS kullanan cihaza yüklediyseniz, BIOS’a her zamanki üzere F2’ye yahut Delete’ye basarak girmeniz gerekiyor (basacağınız tuş, sisteme nazaran değişiklik gösteriyor).

Windows 8’de BIOS’a ulaşmak için önyükleme seçenekleri menüsünü açmanız gerekiyor. Bunun için Ayarlar > PC ayarlarını değiştir yolunu izleyin. Burada Umumi kategorisini seçin ve Gelişmiş başlangıç altındaki Artık tekrar başlat

Bunun alanına Bilgisayarı Kapat menüsünde Tekrar başlat

Komut satını kullanmayı tercih edenler, Shutdown.exe /r /o komutunu kullanabilirler.

Windows 8’de UEFI BIOS’a Ulaşma

Bilgisayarınız yine başladıktan sonra giderme üzerine tıklayın. Önünüze Gelişmiş seçenekler ekranı gelecek. Burada UEFI Firmware Ayarları’na

BIOS’a ulaştıktan sonra önyükleme cihazlarının sırasını değiştirmek, fan suratlarını ayarlamak, overclock etmek ve giderme üzere süreçleri yapabilirsiniz.

Windows 10’da BIOS’a Ulaşma

PC’niz Windows 10 ile geldiyse, UEFI BIOS’a ulaşmak için şu adımları izleyin:

– Win + I kısayolunu kullanarak Windows ayarlarını açın.

Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma yolunu izleyin.

Gelişmiş başlangıç altında Artık tekrar başlat

Bilgisayarınız baştan başlayacak ve önünüze önyükleme menüsü gelecek. Burada Windows 8’de olduğu üzere giderme > UEFI Firmware Ayarları yolunu izleyin ve Tekrar başlat

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.