Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Bill Gates: “Windows Phone, Android’i Yenebilirdi”

Bill Gates: “Windows Phone, Android’i Yenebilirdi”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, firmanın akıllı telefon piyasasındaki sönük performansını 2000’lerin başındaki antitröst soruşturmasına dayandırdı.

New York Times’ın DealBook konferansında konuşan Gates, davanın tüm dikkatini dağıttığını ve bu yüzden Windows Mobile’ı Motorola cihazlara yerleştirmeye yönelik son kaçırdığını söyledi. Firma, 2000’lerin başında Windows Mobile ile değerli bir muvaffakiyet yakalasa da, bu tıp cihazların piyasası çok küçük olduğundan, birinci hamleyi yapma avantajı kısıtlıydı. Motorola, devrin kıymetli üreticilerinden biriydi ve Windows Mobile, Motorola ile birlikte pazarda büyük bir avantaj sağlayabilirdi. Böylelikle Google’ın Android ile ele geçirdiği pazar hakkını kısıtlayabilirdi.

Birinci Android’li cihazlar, 2010’a hakikat ortaya çıktı ve Microsoft’un ve Apple’ın boş bıraktığı ortamı doldurdu. Böylelikle Android, PC’ler için Windows ne ise, telefonlar için birebiri haline geldi.

Gates, daha evvel Microsoft’un telefon pazarında etkisiz kalmasını kendisinin en büyük yanlışı olarak tanımlamış, bunun firmaya çok büyük paralara mal olduğunu kabul etmişti. Son olarak firmanın Windows 10’un mobil sürümüyle piyasada bir ölçü mekan edinmeye yönelik çok tezli olmayan teşebbüsü de başarısız olmuştu.

Yorum Ekle