Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Turkcell ve Ericsson 5G Ambulansı Tanıttı

Turkcell ve Ericsson 5G Ambulansı Tanıttı

5G yerinde yürüttüğü çalışmalarla dikkat çeken Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte Türkiye’de birincilere imza atmaya devam ediyor. Turkcell’in Maltepe’deki 5G pilot şebekesi üzerinde ambulansta uzaktan ultrason taraması pratiği gerçekleştirilerek, 5G’nin sağlık kesimine getireceği yenilikler sergilendi. Medical Park Hastaneleri iş birliği ile yapılan gösterimde 5G pilot şebekesi üzerinden etkileşimli aramanın sağlık bölümü için gerçek hayatta nasıl kullanılabileceği bu inovasyon konsepti ile gözler önüne serildi. Ambulanstaki ekspere rehberlik eden geribildirim özelliğine sahip bir eldivenin kullanıldığı tatbikte, 5G pilot şebekesinden iletilen davet üzerinden ultrason tarama süreci gerçekleştirildi. Bu süreç sırasında, IMS teknolojisi üzerinden hekim ile ambulans arasında HD ses ve yüksek kalitede imajlı de sağlandı ve hastanın durumu hakkında daha detaylı malumat alınabildi.

En yeni teknolojilerin Türkiye’de hayat bulması için sürat kesmeden çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Gediz Sezgin, “Ericsson iş birliğinde Medical Park’ın ekleriyle gerçekleştirdiğimiz ve Türkiye’de tekrar bir birinci olan bu tatbik ile 5G teknolojisinin dikey kol tatbik ortamında yeni bir aşama daha kaydetmiş olmanın gurunu yaşıyoruz. 5G’nin sağlık kesiminin dijitalleşmesi için neler sunabileceğinin güzel bir örneğini bu çalışma ile ortaya koyduk. Gerçekleştirdiğimiz bu tatbik, etkileşimli aramanın 5G ağlarındaki tasarruf örneklerinden yalnızca biri. Artırılmış ve sanal gerçeklik ile birlikte uzaktan destek, iş birliği ve yönlendirme üzere farklı ortamlarda tasarruf bulabilecek çok sayıda tatbik da mevcut. Önümüzdeki periyotta 5G’nin farklı kesimlerin dijitalleşmesine nasıl katkı sağlayacağı konusunda çalışmalarımıza yük vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Ericsson Umumî Yöneticisi Işıl Yalçın ise hususla ilgili olarak şunları söyledi: “Farklı bölümlerde 5G’nin tasarruf sahalarını belirlemek ve dalların gereksinim duyacağı tatbikleri geliştirmek için çalışmalarımıza tüm süratiyle devam ediyoruz. Sağlık kesimi için geliştirdiğimiz bu inovasyon konseptinin dalın geleceği için yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu çözümümüzün tüm 5G kullanıcıları yararına ticari bir gerçek haline dönüşebilmesi için global telekom standartları ve daha kapsamlı cihaz ekosistemi açısından desteklenmesi gerekiyor.”

Yapılan bu tatbik 5G teknolojisinin kullanıcılara, kurumlara ve sektörlere sağlayacağı dönüşümsel yararların, sağlık bölümündeki kıymetli bir yansımasını açıkça ortaya koydu. Bu yeni konsept, tabiplerin kritik tanı sürecinde birinci müdahale aşamasını hızlandırmada tahlilin bir modülü olmasını sağlarken, 5G teknolojisinin bu üzere birçok vazife kritik hizmetin sunulmasında büyük ehemmiyet taşıdığını ve bir mobil genişbant hizmet teknolojisinden çok ziyadesi olduğunu ispatlıyor.

5G ile uzaktan ultrason taraması nasıl yapılıyor?

5G’nin düşük olgu iletim gecikmesi özelliklerinden faydalanılan bu tatbikte ultrason probunun uzaktaki bilirkişi tabip tarafından gerçek devirli yönetilebilmesi sağlanıyor. 5G davet ve ambulanstaki vazifelinin giydiği geribildirim özelliğine sahip eldivenin kullanıldığı tatbikte 5G üzerinden hastaya kolaylıkla uzaktan ultrason tarama süreci gerçekleştirilebiliyor. Tatbik sayesinde uzaktaki hekim, manzaralı ve joystick vasıtasıyla ambulanstaki eksperinin da yardımıyla hastayı daha hastaneye varmadan süratli bir formda muayene ederek tanı koyup karar verebiliyor.

Başarılı bir formda sonuçlanan pratik, günümüz mobil davet hizmetinin 5G’deki değişimini sergileyen Ericsson’ın yenilikçi “etkileşimli arama” konseptine dayanıyor. VoLTE teknolojisi üzerine heyeti olan konsept, mobil ses oturumuna IMS (IP Multimedia Subsystem – IP Multimedya Alt Sistemi) done kanalı ekleyerek mevcut HD sesli ve manzaralı arama hizmetlerinin yanı sıra kişiler ve nesneler arasında gerçek devirli etkileşime imkan tanıyor.  Başkaca günümüz mobil ses hizmetlerinin tabiatında bulunan telefon numarası ile bulunabilme ve bağlanabilme, kimlik doğrulama, mobilite, oturum denetimi, hizmet kalitesi, güvenlik ve sağlamlık üzere telekom bedellerinden de faydalanmaya devam ediyor.

5G şebekesinden, ilgili yasal düzenlemelerin ve 5G frekans tahsisinin yapılmasını takiben ticari olarak hizmet verilmeye başlanabilecektir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle