Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
AVM’ler Ne Kadar Inançlı? AVM’lerde Güvenlik Nasıl Sağlanıyor?

AVM’ler Ne Kadar Inançlı? AVM’lerde Güvenlik Nasıl Sağlanıyor?

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği’ne nazaran 2019 Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de yekun 432 alışveriş merkezi bulunuyor. Bu sayının 2021 yılında 469’u bulması bekleniyor. Her gün milyonlarca kişinin yalnızca alışveriş yapmak değil birebir devirde toplumsallaşmak için geldiği ve alışverişten partiye kadar birçok faaliyetin gerçekleştiği alışveriş merkezleri, yangın, hırsızlık ve toplumsal hadiseler üzere çeşitli istenmeyen risklerle de karşı zıdda kalıyor.

Alınan tedbirlerin müşteri deneyimini etkilememesi gerekiyor

Alışveriş merkezlerinin ziyaretçilerini, bünyesinde bulunan mağazaları, işletmeleri ve çalışanları her türlü tehdide karşı muhafazası ve gerekli önleyici önlemleri alarak geniş ve kapsamlı bir güvenlik ağı oluşturması gerektiğini belirten Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, “Alınan güvenlik tedbirlerinin müşteri deneyimini olumsuz etkilemeden, kişilerin kendilerini inançta hissetmelerini sağlaması gerekiyor. Bu nedenle, fizikî güvenlikle birlikte teknolojinin ön planda olduğu elektronik güvenlik tahlilleri, alışveriş merkezlerinin güvenliğinde çok büyük ehemmiyet taşıyor.” diyor.

Tüm yerkürede yaşanan dijital dönüşümün en çok etkilediği sahalardan olan güvenlik teknolojileri Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti ekseninde çok süratli bir gelişim gösteriyor. Akıllı güvenlik kameraları, görüntü idare sistemleri, biyometrik teknolojiler, yangın algılama teknolojileri artık güvenliğin temel taşları haline geldi. Bu doğrultuda, alışveriş merkezlerinin de ziyaretçilerin, çalışanların, mağazaların ve sair işletmelerin güvenliğini en güzel formda sağlamak için yalnızca güvenlik kameralarından oluşan güvenlik tahlillerinin bir adım ötesine geçerek akıllı yazılımlarla desteklenen ve algıladığı olgulara meal katabilen sistemleri kullanmaları değer kazanıyor.

Medya izleme tahlilleri üst seviye güvenlik sunuyor

Günümüzde en çok yatırım yapılan teknolojilerin başında medya izleme tahlilleri geliyor. Olgunun büyük bir paha kazandığı bir çağda yaşadığımızı tabir eden Uzelli, “Sensörler ve kameralar tarafından toplanan datalar, yeni nesil akıllı yazılımlar ile mealli malumata dönüştürülüyor. Artık kameralar tarafından kaydedilen manzaralar üzerinde anlık tahliller gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede kaydedilen imgelere meal katarak vukuatlara süratle müdahale edilebiliyor. Ayrıyeten güvenlik işçilerinin daha aktif kararlar alabilmelerine yardımcı oluyor” diyor.

Yüksek çözünürlüklü manzara kalitesine sahip medya izleme teknolojileri ile geçiş denetim, yangın algılama ve alarm sistemlerinin entegre formda çalışmaları sağlanabiliyor. Yeni nesil yazılımlar ve medya izleme sistemine entegre olan Gelişmiş Görüntü Tahlil tahlilleri sayesinde, kolay izlemenin dışında gelişmiş hizmetleri tanımlayarak, isteğe yönelik aramalarla hedefe daha kolay ulaşım sağlanıyor. İnsan trafiğinin ağır olduğu ortamlarda kaydedilen manzaralar üzerinde yapılan derin tahlillerle unutulan çantalar ya da ailesinden farklı kalan bir evlat süratlice tespit edilerek güvenlik ekipleri uyarılabiliyor. Birebir yerdeki farklı kameraların aldığı imgeler içinde arama yapılarak çantayı bırakan kişinin nereden geldiği, ne devir bıraktığı ve sonrasında nereye gittiği anlık izlenebiliyor ya da kaybolan evladın tarafı tespit edilebiliyor.

Yüz tanıma tahlilleri güvenliğe katma kıymet katıyor

Güvenlik meydanında son periyotlarda en çok kullanılan teknolojilerden biri yüz tanıma sistemleri. Kalabalık taraflardan giriş turnikelerine kadar birçok meydanda üst seviye güvenlik sağlanabilmesine imkan tanıyan yüz tanıma sistemleri, alışveriş merkezlerinin güvenlik altyapılarına katma paha sağlıyor. Sensormatic yüz tanıma tahlilleri, gelişmiş yüz tanıma algoritması, güçlü şifreleme özelliği ve kamera bağımsız yapısıyla insan trafiğinin ağır olduğu alışveriş merkezlerine büyük avantaj sağlıyor. Yüz tanıma süreci sırasında her kimseye ilişkin yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlayan sistem, insan yüzünde nokta alan dudak ve burun üzere noktaların algoritmasını işleyerek doğruluk nispetini en üst seviyeye çıkartıyor. Tanımlanan yüzler, kullanan kurumlar tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda geçmişe yönelik ya da canlı kayıtlar üzerinden aranabiliyor. Taranan manzara kaynağının sadece güvenlik kameralarından gelen imajlar olmasına gerek bulunmuyor. Akıllı telefonlar, kameralar yahut YouTube üzere platformlarda bulunan medyalar sisteme yüklenerek de tarama yapılabiliyor. Yüz Tanıma Yazılımı, gelişmiş algoritması ile bu medyalardaki yüzleri inceliyor ve daha evvel kurum tarafından hazırlanmış bir kara liste olması durumunda, bu listedeki insanları tespit ederek ihtar verebiliyor. Bu biçimde, berbat niyetli bireyler AVM’ye girdiğinde haberdar olunuyor. Üstelik istenirse imgede mahal alan gayrı bireylerin yüzleri buzlu olarak tahlil edilebiliyor. Yüz tanımanın kullanıldığı gayrı bir tatbik ise VIP müşterileri tanıma. AVM idaresi daima gelen müşterileri tanıyıp, o bireylere hususî hizmet sunabilme imkanına sahip oluyor.

Acil durum ve istişare kiosku güvenliği bir adım öteye taşıyor

Sensormatic’in hem AVM idarelerinin hem de ziyaretçilerin güvenlik gereksinimine karşılık vermek üzere geliştirdiği Acil durum ve müracaat kiosku, üzerinde bölge alan hareketli kamera ile AVM’de olup biteni denetim edebiliyor. ‘Sanal Devriye’ hizmeti ile ortamı denetim altına alıyor ve böylelikle güvenlik hizmetlisinin mevzuya en gerçek biçimde müdahale etmesini sağlıyor. Örneğin AVM ziyaretçisinin güvenlik kaygısı var ya da bir şey danışmak istiyor. Kiosk üzerindeki ilgili düğmeye basıyor ve AVM’deki vazifeli anında bu çağrıyı alıyor. Akabinde iki istikametli konuşma başlıyor. Mevzu anlaşıldıktan sonra duruma nazaran AVM’deki vazifeli acilen hadise mahalline intikal ediyor. Gerekiyorsa polis ya da ambulans çağrılıyor. Yangın varsa yangınla ilgili tedbirler alınabiliyor.

Medya tabanlı yangın algılama riskleri azaltıyor

Medya Tabanlı Yangın Algılama Tahlili, mevcut sistemlerin kusurlu ya da geç algılayabileceği yangınları akıllıca bir formda ve daha erken tespit edebiliyor. AVM üzere büyük sahalarda oluşabilecek yangınlar, içerideki misafir, çalışan ve mağaza sayısı ve bedeli yüksek olduğu için daha büyük risklere sahip. Görüntü Tabanlı Yangın Algılama (VFD) tahlili, standart yangın algılama sistemlerine orantıyla çok sayıda avantaja sahip. Klasik sensör bazlı sistemlerde yangın algılama sensör içerisinde yapıldığından alarm oluşması için dumanın sensöre kadar ulaşması gerekiyor. VFD tahlili ise yangın oluşmaya başladığı anda yangını kaynağında algılıyor. Bununla birlikte, bu tip büyük ortamlarda kullanılan yangın algılama sistemleri daha çokça sensör tasarrufuna gereksinim duyulurken VFD tahlilindeki her bir kameranın 300 metrekareye varan yerlerdeki yangınları net ve daha erken bir halde tespit edebilmesi maliyet ve idare kolaylığı sağlıyor.

Trafik tahlil platformu kaynakların verimli kullanılmasına imkan tanıyor

AVM içindeki insan trafiğinin tahlili, güvenlikle ilgili kaynakların en verimli bir halde kullanılabilmesine imkan tanıyor. Sensormatic’in Türkiye’deki alışveriş merkezlerinin hizmetine sunduğu gelişmiş trafik tahlil platformu, üç boyutlu kameralarla elde ettiği imgeleri bulut tabanlı bir platform üzerinden tahlil ediyor. AVM ziyaretçilerinin akıllı telefonlarından gelen Wi-Fi ve Bluetooth sinyallerini de algılayabilen bu entegre tahlil, ziyaretçilerin AVM içindeki konumlarını da tahlil sürecine dahil edebiliyor. Platform üzerinden alınan olgular hem AVM idareleri hem de AVM içinde bulunan mağazalar için kritik yarar sağlıyor. Müşterilerin AVM içindeki hareketlerini gösterebilen sistem, birinci ziyaret edilen mağaza, ziyaretçilerin hangi sıra ile hangi mağazalarda bulundukları, ziyaret sıklıkları, müşteri trafiğinin ağır olduğu üzere donelerin gerçek bir halde raporlanmasına yardımcı oluyor. Bu datalar, AVM içindeki hangi koridorların başkalarına orantıyla daha ağır olduğu üzere haberlerle desteklenirken, ziyaretçilerin mağazalara giriş nispetlerini tespit etmek de mümkün hale geliyor. Böylelikle güvenlik yada paklık ekipleri dataya dayalı olarak alışveriş merkezleri içinde sahih saatlerde gerçek noktalarda konumlandırılabiliyor.

Yorum Ekle