Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
ASUS, Z490 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, Z490 Serisi Anakartlarını Duyurdu

ASUS, 10. Nesil Intel® Core™ işlemcilerin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için tasarlanan yeni Z490 anakart serisini duyurdu. Oyuncular, teknoloji meraklıları ve profesyonellere yönelik modellerin mekan aldığı ASUS ve Republic of GameRS Z490 anakart serisi, saat suratlarını üst seviyeye çıkaran özellikler ve güzelleştirmelerle donatıldı.

10.Nesil Intel Core işlemciler yüksek iş parçacığı sayısı ile inanılmaz tek çekirdek saat suratını birlikte sunuyor. Z490 yonga seti; yerleşik Wi-Fi denetimcisi, çok sayıda USB 3.2 Gen 2 girişi, Intel Optane™ bellekler ve yonga seti RAID desteği üzere son teknoloji temas seçeneklerini getiriyor. ASUS’a ilişkin OptiMem III teknolojisi daha yüksek sinyal bütünlüğüsağlarken, AI Sürat Aşırtma teknolojisi ise işlemcinin performansını daha da artırmaya yardımcı oluyor. ASUS AI Sürat Aşırtma teknolojisi anakart için en müsait saat suratını ve voltaj ayarlarını varsayım etmek için kişisel bir algoritmadan yararlanıyor. Bu sayede kullanıcılar tek tuşla işlemcilerinin hudutlarını zorlayabiliyor.

ASUS Z490 serisi anakartların arasına kısa bir hengam sonra ASUS ve ROG H470, B460 ve H410 anakartlar da katılacak. Kullanıcılar bu sayede gereksinimlerine ve bütçelerine münâsib daha çokça model arasından tercih yapabilecek. ASUS Z490 serisinin tamamı hakkında daha çokça malumat için lütfen ASUS Z490 sayfasını ziyaret edin. ASUS Z490 serisi anakartların teknik özelliklerini ve görsellerini Edge Up Satın Alma Kılavuzu sayfasında bulabilirsiniz.

ROG Maximus XII Extreme

Z490 serisinin tepesinde taraf ROG Maximus XII Extreme en üst seviye işlemciler, birden ziyade ekran kartı, geniş ölçüde süratli depolama ve çok sayıda muhit ünitesi kullananlara hitap ediyor. MicroFine alaşım bobinlerle birlikte çalışan eşli güç aşamaları ve ASUS ProCool sağlam pinler Intel Core işlemciye kararlı güç sağlıyor. Son nokta iletken termal dolgular ısıyı VRM’den uzaklaştırarak büyük soğutma bloklarına iletiyor. Sağlam alüminyum plaka ise NVMe depolama sürücülerindeki ısıyı uzaklaştırarak ek soğutma sağlıyor. Maximus XII Extreme başkaca ASUS OptiMem III teknolojisinden yararlanarak papatya dizilimi topolojisiyle sinyal bütünlüğünü artırıyor.

Maximus XII Extreme, sistem toplayıcılarına 4800 MHz ve ötesindeki bellek suratlarına erişme imkanı vererek sürat aşırtma hadlerini zorlama fırsatı sunuyor. Model ayrıyeten 4600 MHz DDR 4 kitlerinin %80’inden ziyadesiyle anında koordinasyonlu çalışabiliyor. Anakartta Açma, Yine Deneme ve Inançlı Başlatma düğmelerinin yanında POST kodlarını gösteren dahili bir LED ekran bulunuyor.

Dört adet M.2 yuvası daha süratli ve geniş depolama sahasına sahip sistemler kurmayı sağlıyor. Daima muteber depolama performansı için bu yuvaların ikisi anakartın ortasındaki ana gövde himayesinin altında yan alırken öteki ikisi ise kendi soğutma bloklarına sahip DIMM.2 kartında geliyor.

20 Gbps sürate ulaşan yeni nesil USB 3.2 Gen 2×2 Type-C® girişinin de dahil olduğu çeşitli USB girişleriyle birçok seçenek sunuluyor. Bunların yanı sıra biri Type-C öbür ikisi Type-A olan üç adet USB 3.2 Gen 2 girişi konum alıyor. Bu girişler 10 Gbps’e kadar sürate ulaşabiliyor. Kablolu temas için 2.5 Gb Ethernet sağlayan Intel Ethernet I225-V denetimcisi ve bir de Marvell® 10 GbE denetimcisi kullanılıyor. Kablosuz bir tahlil isteyenler Wi-Fi 6 ve Bluetooth® 5.1 temaslarından yararlanabiliyor.

Maximus XII Extreme, tek bir kabloyla çift taraflı 40 Gpbs suratlara ulaşan Intel-sertifikalı bir Thunderbolt™ 3 eklenti kartı olan ThunderboltEX 3 ile birlikte geliyor. Ayrıyeten, entegre bir Thunderbolt 3 başlığı da papatya dizilimiyle altı adede kadar cihaza destek veriyor ve 100 watt güçle süratli şarj imkanı sunuyor.

ROG Maximus XII Apex

ROG Maximus XII Apex, sürat aşırtmaya münâsib altı katmanlı PCB’ye ve Maximus XII Extreme’dekiyle birebir 16 eşli faz güç dizaynına sahip. Güç bileşenlerinin üzerindeki dev soğutma bloğu sistemin serin kalmasını sağlıyor. 10. Nesil Core işlemcileri gerektirdiği gücü için, Maximus XII Apex’te standart 24 pin ATX ilişkisine ek olarak sol üst bucakta iki adet sekiz pin güç teması bulunuyor. Anakart ayrıyeten ASUS OptiMem III özelliğine sahip.

Anakartın üzerindeki başlıklar, hem standart hem de yüksek amperli fanların yanı sıra likit soğutma denetim başlıklarını ve sensörleri de kapsıyor. Sağ kenarda ROG Probelt voltaj ölçüm bulunuyor. Bunların yanında sürat aşırtma testinin başlatma tertibini denetim etmeyi sağlayan dört adet DIP anahtarı bölge alıyor. Dahili denetim merkezinde POST kodlarını gösteren LED ekranın yanı sıra Başlatma ve programlanabilir FlexKey düğmeleri de bulunuyor.

ROG Maximus XII Formula

ROG Maximus XII Formula likit soğutmalı sistemler için ülkü bir temel sunuyor. Anakart VRM’inin üzerinde EK Water Blocks ile birlikte tasarlanan CrossChill su soğutma bloğu bulunuyor. CrossChill EK III hibrit soğutma bloğu standart hava soğutma dizaynından 50 radde daha serin çalışabiliyor.

Kartın sağ üst zaviyesinde POST kodlar için LED ekran ve kişisel güç ve reset düğmeleri taraf alıyor. İki adet M.2 yuvası anakartın ön kısmındaki soğutma bloklarının altında bulunuyor. Bunlar maksimum koşut depolama performansı için RAID biçiminde yapılandırılabiliyor.

Maximus XII Formula; 10 Gb ve 2.5 Gb Ethernet ile birlikte Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 irtibat seçenekleri sunuyor. Ayrıyeten etraf üniteleri için çok sayıda USB girişi de taraf alıyor. Kullanıcılar AI Soğutma teknolojisinin yanı sıra GameFirst VI özellikli AI Ağ Kontağı teknolojisinden de yararlanabiliyor. 

ROG Maximus XII Hero (Wi-Fi)

Maximus XII Hero (Wi-Fi) siyah rengin hakim olduğu gizemli dizaynını şık RGB LED hatlarla tamamlıyor. Kullanıcılar Aura Sync ve dahili Gen 2 adreslenebilir RGB LED başlıklarıyla sistemlerinin stilini kendilerine nazaran değiştirme imkanına da sahip.

ROG Strix Z490-E ve Z490-F Gaming

Sırasıyla 14+2 ve 12+2 güç aşamalarına sahip olan Strix Z490-E Gaming ve Strix Z490-F Gaming modelleri, en son 10. Nesil Intel Core işlemcilerin suratını kolaylıkla artırmaya hazır. Bu anakartlarda güç aşamalarını soğutmak için ısı borusuna bağlı olan bir soğutma bloğu ve Z490 yonga seti için de 2. bir soğutma bloğu bulunuyor. Altı katmanlı PCB ve ProCool II yedek güç kontakları akıcı ve kesintisiz güç dağıtımı sağlıyor. Strix Z490-E Gaming, sürat aşırtma sırasında ek soğutma sağlamak için VRM soğutma bloğuna takılabilen ekstra bir fana da sahip. Maksimum frekans potansiyeline ulaşmak için anakartlardaki dört RAM yuvasında papatya dizilimi topolojisinden yararlanılıyor. Bu yuvalar RAM’leri 4600 MHz ve ötesinde çalıştırabiliyor.

Intel I225-V denetimcileri 2.5 Gb temel Ethernet hızı sağlıyor. Strix Z490-E Gaming’de yerleşik Wi-Fi 6 ve Bluetooth® temas seçenekleri sunuluyor. Strix Z490-F Gaming’deki M.2 E-key yuvasına isteğe bağlı olarak Wi-Fi modülü eklenebiliyor. NVMe SSD’ler için kullanılabilen iki adet M.2 yuvası, kesintisiz performans için soğutma bloklarının altında bölge alıyor.

Her iki anakartın arka panelinde çok sayıda USB girişi bulmak mümkün. Strix Z490-E Gaming’te ön panel için bir adet USB 3.2 Gen 2 Type-C® irtibatı bulunuyor. İsteğe bağlı ThunderboltEX 3-TR kartıyla da süper hızlı Thunderbolt™ 3 irtibatı elde edilebiliyor.

ROG Strix Z490-I Gaming

Mini-ITX formundaki ROG Strix Z490-I Gaming anakart, sinyal bütünlüğü için sekiz katmanlı kompakt bir PCB’ye ve pasif ısı dağıtım özelliklerine sahip. Sürat aşırtma için de 8+2 güç aşamalı ve faal soğutmalı bir güç yapısına sahip. Strix Z490-I Gaming, küçük boyutlarına karşın iki adet M.2 cihazına hane sahipliği yapabiliyor. Bu yuvalar küçük kasalı sistemlerde ehil soğutma sağlamak için soğutma bloklarının altında mahal alıyor. Anakartta, art paneldeki üçü USB 3.2 Gen 2 Type-A ve biri Type-C olmak üzere yekun 13 adet USB girişi bulunuyor.

ROG Strix Z490-H Gaming

ROG Strix Z490-H Gaming’te yonga setini ve VRM’in 12+2 eşli güç aşamalarını kaplayan geniş soğutma blokları taraf alıyor. Anakartın bellek yuvaları 4600 MHz kıymetindeki suratları destekliyor. Üç ana PCIe yuvası, kullanıcılar sistemlerindeki bir ekran kartını yahut genişleme kartını çıkarmak istediğinde ekstra dayanıklılık sağlayan ASUS SafeSlot ile destekleniyor. İki M.2 yuvasından biri kendine ilişkin bir soğutma bloğuna sahip. Üçüncü M.2 E-key yuvası ise isteğe bağlı Wi-Fi 6 modülü için kullanılabiliyor. Anakart ayrıyeten 2.5 Gb Ethernet ilişki seçeneğine de sahip.

AI Sürat Aşırtma ve AI Ağ Teması teknolojileri süreç yahut oyun performansı için sonları zorlama imkanı veriyor. Altı adet fan başlığı, hususî AIO likit soğutma pompası başlığı ve termal sensör girişi sayesinde, soğutma Strix Z490-H Gaming için bir sorun oluşum etmiyor. AI Soğutma ayrıyeten fan gürültüsünü de denetim altında tutuyor.

Kullanıcılar Aura Sync ve RGB LED şerit başlıklarıyla sistemlerini kendilerine kişisel hale getirebiliyor.

ROG Strix Z490-A Gaming

ROG Strix Z490-A Gaming, RGB LED şeritleri sayesinde daha da besbelli hale gelen etkileyici beyaz rengiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Teknik özellikler açısından bakıldığında ise, art taraftaki USB girişleri ve ön panel için USB Type-C ilişkisinin dışında bu model Strix Z490-H ile neredeyse tıpkı. 

ROG Strix Z490-G Gaming (Wi-Fi)

ROG Strix Z490-G Gaming (Wi-Fi) oyunculara-yönelik özellikleri ve geniş temas seçenekleriyle, microATX sistem kurmak isteyenlere hitap ediyor. ATX modellere kıyasla daha küçük olmasına karşın Strix Z490-G Gaming (Wi-Fi), verimli 12+2 eşli güç aşaması dizaynına ve dört adet RAM yuvasına sahip.

Ilişki ise 2.5 Gb Ethernet ve Wi-Fi 6 ile sağlanıyor. İki adet PCIe x16 yuvası ve bir adet PCIe x1 yuvası genişleme kartları için sunarken, iki adet M.2 yuvası da yüksek süratli NVMe depolama cihazlarını kullanma fırsatı veriyor. Ana M.2 yuvasındaki soğutma bloğu ağır yük altındayken SSD’yi serin tutuyor. 

TUF Gaming Z490-Plus / TUF Gaming Z490-Plus (Wi-Fi)

TUF Gaming Z490-Plus, daha yeterli ısı dağıtımı ve sinyal bütünlüğü için alt katmanlı bir PCB’nin yanı sıra 12+2 eşli güç aşaması tasarımı ve DrMOS bileşenleriyle donatıldı. Isı toleransı son kademe yüksek olan TUF kapasitörleri ve sağlam çekirdekli ProCool yedek güç girişleri ana güç devresini tamamlıyor. Anakarttaki iki PCIe x16 yuvasının biri metal destekli ASUS SafeSlot dizaynına sahip.  NVMe SSD’ler için kullanılan iki adet M.2 yuvasından biri ısı dağıtımını artırmak için soğutma bloğunun altında taraf alıyor.

Gerideki giriş çıkış panelinde Type-A ve Type-C biçiminde USB 3.2 Gen 2 girişleri bulunuyor. Bunlar bir adet Gen 2 ön panel başlığıyla tamamlanıyor. ThunderboltEX 3-TR kartını kullanmak isteyen kullanıcılar dahili Thunderbolt 3 başlığından yararlanabiliyor.

TUF Gaming Z490-Plus’ın standart modelinde, elektrostatik deşarja karşı koruma sağlayan TUF LanGuard özelliğine sahip Intel Gigabit Ethernet denetimcisi bulunuyor. Kablosuz-bağlantı imkanı sunan TUF Gaming Z490-Plus (Wi-Fi) ise Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 seçenekleri sunuyor.

Z490-Plus’ta, belli başlı oyun tipleri için kişisel ayarlar sunabilen DTS Custom çevresel ses sanallaştırma özelliğine sahip Realtek S1200A dahili ses yongası konum alıyor. Kartın sağ tarafındaki iki RGB LED sırası Aura Sync ile denetim edilebiliyor. Anakartta başkaca aralarında bir adet Gen 2 adreslenebilir başlık da bulunan üç adet şerit başlığı bulunuyor. 

ProArt Z490-Creator 10G

ASUS ProArt Z490-Creator 10G tasarımcıların ve geliştiricilerin tüm gereksinimlerine ekstra irtibat seçenekleriyle karşılık veren bir anakart. Modelin giriş çıkış panelinde, her biri 40 Gbps sürate ulaşabilen iki adet Thunderbolt 3 Type-C irtibatı yan alıyor. Bu ilişkiler en son nesil Intel ‘Titan Ridge’ kontrolcüsünden güç alıyor. Thunderbolt ile 12 adet cihazı papatya dizilimiyle bağlamak mümkün. Ayrıyeten DisplayPort 1.4 medya sinyalleri de bu irtibatla aktarılabiliyor.

İçerik üreticilerin ve grafik profesyonellerinin gereksinimlerine cevap vermek için, ProArt Z490-Creator 10G’de üç adet PCIe x16 bulunuyor. Kullanıcılar bu yuvalara x4 hat dizilimiyle üç adet ekran kartı yerleştirebiliyor.

Art kısımda, her biri 10 Gbps’e kadar destek veren dört adet USB 3.2 Gen 2 Type-A ilişkisi ve 5 Gbps sürate ulaşabilen iki adet de USB 3.2 Gen 1 Type-A ilişkisi bulunuyor. Üstün süratli ağ performansı için de 2.5 Gb Ethernet denetimcisi ve 10 Gb Ethernet kartı bölge alıyor. 

ASUS Prime Z490-A

DrMOS entegre devreye sahip 12+2 fazlı güç dizaynını içeren ASUS Prime Z490-A, altı katmanlı PCB’siyle pasif soğutma verimini artırıyor. Anakarttaki RAM yuvaları 128 GB’a kadar DDR4 4 4600 MHz desteği sunuyor. İki adet dahili M.2 yuvası 110 mm-uzunluğundaki depolama sürücülerine mesken sahipliği yapabiliyor.

Standart olarak gelen 2.5 Gb Ethernet denetimcisi, M.2 E-key yuvasına yerleştirilebilen CNVi koordinasyonlu bir Wi-Fi modülüyle tamamlanabiliyor. Prime Z490-A ayrıyeten, Thunderbolt 3 genişleme kartları için de hususî bir başlığa sahip.

Aura Sync ile, ikisi Gen 2 adreslenebilir başlık olan yekun dört adet RGB LED başlığına takılan şeritler ve anakarta entegre ışıkları denetim ederek geniş aydınlatma seçeneklerinden yararlanabilmek mümkün. Prime Z490-A’daki Realtek S1220A yongası 120 dB sinyal gürültü nispeti ve DTS Ultra desteğiyle oyunlar ve sinemalar için hassas 3D sesler oluşturuyor.  

ASUS Prime Z490-P

Z490 ailesinin en ulaşılabilir üyesi olan Prime Z490-P, 10+1 eşli güç fazlı VRM dizaynına sahip. Anakart ayrıyeten 4600 MHz’e kadar RAM desteği sunuyor. Çift M.2 yuvası NVMe SSD kullanma imkanı sunarken, geniş kapasiteli sabit diskler için de dört adet SATA irtibatı bulunuyor. Ayrıyeten, Wi-Fi kartı için bir E-key yuvası ve ThunderboltEX 3-TR kartı için bir Thunderbolt 3 başlığı mekan alıyor. Ana PCIe x16 yuvası, ekran kartının mahallinde sabit ve inançlı kalması için ASUS SafeSlot Core+ dizaynıyla destekleniyor. İkisi dört pinli, biri de Gen 2 adreslenebilir olan RGB LED şerit başlıkları üzerinde aydınlatma imkanı sunuyor. Realtek Gigabit Ethernet denetimcisi ve ALC887 ses codec’i tüm bu özellikleri tamamlıyor. 

ASUS Prime Z490M-Plus

Muteber, elverişli fiyatlı ve kompakt Prime Z490M-Plus anakart gerçek son kademe çalışkan bir model.  8+1 DrMOS VRM güç aşaması tasarımı ve güç dağıtım devresindeki soğutma blokları 10. Nesil Intel Core işlemcilere kesintisiz güç sağlıyor. Bellekler de sürat artışından yararlanıyor. ASUS OptiMem iletken hattı tasarımı, desteklenen bellek frekansını 4400 MHz’e getiriyor.

Anakartta Intel Gigabit Ethernet girişinin yanı sıra USB 3.2 Gen 2 Type-A ve Type C girişleri bulunuyor. Beş adet dahili SATA ilişkisi sabit disklere destek verirken, NVMe depolama cihazları için de iki adet M.2 yuvası mahal alıyor. Art kısımdaki giriş çıkş panelinde DisplayPort, HDMI™ ve DVI çıkışlarına mahal veriliyor.

Yorum Ekle