Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
OPPO Find X2 incelemesi OPPO Find X2 İnceleme

OPPO Find X2 incelemesi OPPO Find X2 İnceleme

 • Üst seviye performans
 • Harika görünümlü ekran
 • QHD+ çözünürlükte 120Hz tazeleme suratı
 • Yüksek şarj suratı
 • Ülkü pil ömrü
 • Şık tasarım
 • Gorilla Glass 6 muhafaza
 • 5G ve Wi-Fi 6 desteği
 • Stereo hoparlör performansı
 • Süratli parmak izi sensörü
 • Kablosuz şarj yok
 • Ön kamerada 4K medya yok
 • Yalnızca su sıçramalarına dayanıklı

Son devrin tanınan Çinli telefon üreticilerinden OPPO, kısa bir mühlet evvel yeni Find X2 telefon ailesini tanıtmış ve elimizdeki Find X2’nin yanı sıra Find X2 Pro’yu önümüze çıkartmıştı. Bugün, bu 2 modelden Find X2’yi tüm detaylarıyla yakından tanıyacağız.

Find X2 az sonra anlatacağımız sahip olduğu özelliklerle hayli etkileyici bir telefon olsa da, tasarım mealinde bundan 2 sene öncesinin marjinal modeli Find X‘e kıyasla daha olağanlaşmış görünüyor. Çünkü Find X, motorize yapılı ön ve art kameraları ile üst kenardan açılan bir dizayna sahipti ve bu haliyle hayli etkileyici duruyordu. Find X2’de ise bunun mekanına art zaviyede kamera heyetimi, önde ise delikli ön kamera ile vesair akıllı telefonlarla benzeri tasarım çizgisini benimseyen OPPO, bu dizaynıyla kışkırtıcı değil tahminen, lakin daha derli toplu bir telefon modeli oluyor. Çünkü motorize yapılar her ne kadar dikkat alımlı olsa da, kullanıcının başında “acep kısa vadede bozulur mu?” endişesi yaratabiliyor.

OPPO Find X2 Tasarımı Özellikleri Neler?

Find X2, ön ve art yüzüyle cam materyale sahip bir model ve her iki yüzey de Gorilla Glass 6 ile himayeli yapıda. Kenar çerçeveler ise alüminyum materyalden oluşuyor. Böylelikle elinizde tuttuğunuzda üst seviye bir modeli kullandığınız hissiyatını yeterli halde hissettirebilen telefon, her iki yanının da kavisli olmasından dolayı hayli da ince bir model oluyor.

OPPO Find X2 Ekranı

Telefona önden baktığınızda kenar çerçevelerinin de çok ince tutulduğunu görüyorsunuz. Her iki yandan kavisli ekran tasarımı ile arttırılan görüş açısı, 6.7 inç boyutundaki ekranın da büyüklüğüyle birlikte maksimum bir görsellik sağlıyor diyebiliriz. Neredeyse yüzde 91 oranında bir ekran – gövde orantısı mevcut ve bu sayede multimedya deneyimi için keyifli modellerden biri oluyor Find X2.

Telefonun ahizesi üst kenarda epey ince bir yere yerleştirilmiş. Alt kısımdaki hoparlörle bir arada stereo ses sağlayabilen telefon, ses kalitesiyle de hakikaten muazzam diyebiliriz. Multimedya kullanımında yalnızca medya izlerken değil, müzik dinlerken de bekleneni karşılayan Find X2, kutu içeriğinde yer verdiği kulaklıkları ve şeffaf müdafaa kılıfıyla da geniş bir kutu içeriğine sahip.

OPPO Find X2 Çift Sim Kartı

Telefonun alt kenarında USB-C portu ile SIM kart çekmecesi bulunurken, Find X2, çift SIM kartlı bir model değil ve microSD kart desteğine de sahip değil. Ayıca telefonun dizaynına ait fark ettiğimiz bir eksilik, suya karşı dayanıklı olmaması. Sadece IP54 sertifikası onaylı olan telefon, böylelikle su sıçramalarına karşı dirençli, ama suya girmeye müsait değil. OPPO, bu seçeneği bir üst model olan Find X2 Pro‘da kullanıcılara sunmayı tercih etmiş.

OPPO Find X2 Ekranı Nasıl?

OPPO Find X2, muazzam bir ekrana sahip. Ekranın hem büyük olması hem kenar çerçevelerinin epeyce ince yapıda tasarlanması görsellik mealinde en büyük artılarını oluştururken, ekranda 120Hz tazeleme suratının da sağlanmış olması görselliğe değerli bir cazibe kazandırıyor.

Tanınan olmaya başlayan 90Hz ve 120Hz ekran tazeleme suratları, son periyotta yeni tanıtılan telefonlarda sık sık önümüze çıkmaya başladı. Bunlardan birkaçı da hatırlarsanız Samsung’un Galaxy S20 serisi modelleri olmuştu. Lakin o modellerde 120Hz ekran tazeleme suratı, yüksek çözünürlük seçeneğinde örtülüydü hatırlarsanız. Find X2’de ise QHD+ çözünürlüğündeyken de ekran hızını 120Hz olarak seçebiliyorsunuz. Bu, telefon için değerli bir artı puan.

OPPO Find X2 Ekran Tazeleme Suratı

120Hz ekran tazeleme suratı ile 60Hz tazeleme suratını yan yana koyduğunuzda aradaki farkı net biçimde görüyor ve zati bir kez 120Hz ekran deneyimine alıştıktan sonra da bir daha geri dönmek istemiyorsunuz. Fakat bu, doğal ki telefonda yüksek güç tüketimine sebep oluyor, bunu da belirtmek gerek. Aradaki farktan telefonun pil ömrü testlerinde bahsedeceğiz.

AMOLED panelden oluşan ekran, imaj doygunluğu manasında beklentileri rahat karşılarken, parlaklık ölçüsü da nispeten yüksek. Maksimum 870 nit parlaklığa erişebilen ekran, ortalama olarak da 530 kandela parlaklık seviyelerinde imaj üretebiliyor.

HDR10+ desteği ve 1440×3168 piksel çözünürlükle, 6.7 inç ekranda 513 ppi piksel yoğunluğu seviyesiyle bir arada hayli sık işlenmiş piksellerle ekranın muazzam göründüğünü söyleyebiliriz. Bu mealde telefonun ekranından hayli mutlu kalacaksınız kanaatindeyiz.

OPPO Find X2 İşletim Sistemi & Biyometrik Güvenlik

OPPO Find X2, Android 10 işletim sistemini kullanıyor ve arayüz olarak da OPPO’nun ColorOS 7.1 sürümünü görüyoruz. Arayüz tasarrufu epeyce sade ve optimizasyonu da pek başarılı. Muhteşem akıcılıkta çalışabiliyor, üstüne bir de 120Hz tazeleme suratında kullanırsanız, arayüz yağ üzere kayıyor diyebiliriz.

OPPO Find X2 Oyun Meydanı

Arayüz tasarrufuna ait birkaç kıymetli noktaya temas etmekte yarar var. Bunlardan biri Oyun Meydanı kısmı. Münhasıran bu telefonu satın almayı düşünen ve ağır oyun oynacaklar için kıymetli bir alan burası. Buraya eklediğiniz oyunları farklı performans modlarında çalıştırabiliyorsunuz. Başkaca oyun oynarken rahatsız edilmek istemiyorsanız da, yeniden buradan bildirimleri ve aramaları engellemeniz mümkün oluyor.

Kısa bir mühlet evvel incelediğimiz realme 6i‘de de gördüğümüz üzere, OPPO Find X2’de de arayüzde bir süratli kısayol menüsü mahal alıyor. Aslında iki telefonun arayüz de tıpkı ellerden çıktığı için nispeten benzerlik gösteriyor. Ama bu alan burada Akıllı Kenar Çubuğu ismini almış. Bu çubuğu etkinleştirdiğinizde, buraya ekleyeceğiniz pratiklere kısayol erişimi sağlayabiliyorsunuz.

OPPO Find X2 Parmak İzi Sensörü ve Yüz Tanıma Özelliği

OPPO Find X2, elbette parmak izi sensörü ve yüz tanıma özelliklerinin sahibi. Ekrana entegre olarak çalışan parmak izi yöntemini, Güvenlik adımından aktfileştirebiliyorsunuz. Sensör çok akıcı ve süratli halde çalışıyor. Öte yandan yüz tanıma özelliği de kamera yoluyla yapılabiliyor. Bunu da tekrar performansıyla epey süratli bulduğumuzu belirtelim.

OPPO Find X2 Özellikleri Neler?

OPPO Find X2, amiral gemisi modellerden biri oluyor ve kalbinde Qualcomm Snapdragon 865 işlemci bulunduruyor. Bu işlemcinin avantajlarından birçok noktada faydalanıyorsunuz. Bunlardan biri alışılmış ki performans olurken, muhit özelliklerinin de kıymeti bir epey büyük oluyor.

OPPO Find X2 5G Desteği Var Mı?

OPPO Find X2, 5G destekli bir telefon. Standart olarak 5G destekli olarak gelen telefon, böylelikle devletimizde 5G ağlarını kullanmaya başladığımızda, birinci elden faydalanma imkanı tanıyacak modellerden biri oluyor.

Snapdragon 865 işlemcinin detaylarına baktığımızda, 8 çekirdekli yapıda tasarlandığını ve mahsusen performans odaklı olduğunu esasen biliyoruz. İçeriğinde 2.84 GHz frekanslı bir Kryo 585 ve 2.42 GHz frekanslı 3 Kryo 585 çekirdeklerini bulunduran yonga seti, başkaca 4 adet de 1.8 GHz frekanslı Kryo 585 ile güç sağlıyor.

Güçlü işlemcinin yanı sıra RAM kapasitesiyle de epey tezli bir telefon OPPO Find X2. Çünkü telefonda tam 12 GB kapasitesinde RAM yan alıyor. Bunu 256 GB gibi nispeten geniş bir depolama kapasitesi takip ediyor. Ayrıyeten depolama standardının da UFS 3.0 olduğunu söylemek lazım ki bunun da meali kısa vadeli done aktarımı demek.

Telefonun gayri değerli teknik özellikleri arasında Adreno 650 grafik ünitesi, 802.11ax, yani Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 desteği ile 4200 mAh kapasitesinde batarya mahal alıyor.

OPPO Find X2 Performansı Nasıl?

Evet, teknik altyapı ile tanıdığımıza nazaran artık Find X’nin sağladığı performanstan laf edelim.

Açıkçası artık son dönemde Snapdragon‘lu modelleri epeyce az sayıda görüyoruz, çünkü bilindiği üzere pek çok şirket kendi işlemcisini üretiyor. Samsung ise, mahsusen Avrupa ve Türkiye’ye Snapdragon bölgesine Exynos’lu modelleri getirmesiyle münhasıran eleştiriliyor bilindiği üzere.

Find X2 ise Snapdragon 865 işlemcisiyle bize özlediğimiz yüksek performansı sunuyor. Telefon, performans mealinde tam bir amiral ve beklenen gücü sağlamasıyla sevindirici. Telefonu kullandığımız mühlet içinde oynadığımız oyunlardan umumi tasarrufa kadar ziyadesiyle akıcı bir deneyim sağladığımız telefon, bu mealde ekranla bir arada en mutlu kaldığımız yanlarından birini performansıyla artı hanesine yazdırıyor.

OPPO Find X2 AnTuTu Benchmark Testi Sonucu

Öteki telefonlarla aradaki performans farkını kağıt üzerinde görmeniz açısından sentetik test sonuçları da uyguladık doğal ki. AnTuTu Benchmark’ta tam 613 bin 696 puan toplayan telefon, böylece iPhone 11 Pro Max de dahil olmak üzere tüm rakiplerini geçmişte bırakmayı başarıyor.

OPPO Find X2 Geekbench 5 Testi Sonucu

İşlemci çekirdek performansına geldiğimizde, burada da Geekbench 5 testini kullanıyoruz. Bu testte tek çekirdek skoruyla 913 puan toplayan telefon, tüm çekirdekleri çalıştığında ise 3318 puana erişebiliyor. Bu puanlarla da telefonu tabloya yerleştirdiğimizde, tekrar üst basamağa yerleştiğini görüyoruz.

Telefon yüksek performans gösteriyor, lakin yük altında nispeten ısındığını da söylemek gerek. Bu da aslında Snapdragon işlemcinin hengam devir önümüze çıkan sevgililiği oluyor demek lazım. Telefonun yüzeyi de cam gerece sahip olduğu için bu ısıyı nispeten hissedebiliyorsunuz.

OPPO Find X2 ile yaptığımız testleri hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Find X2 Ne Kadar Müddette Şarj Oluyor?

OPPO Find X2, 4200 mAh kapasitesinde bir bataryaya sahip bir telefon ve bu mealde pek çok muadiliyle emsal yapıda olurken, şarj vadesi ile ise standartları adeta altüst ediyor. Telefon, tam 30 dakika içinde tam kapasite şarj olabiliyor ki bu nitekim muazzam bir mühlet. SuperVOOC 2.0 şarj teknolojisi bu meydanda işini nitekim ziyadesiyle yeterli yapıyor.

Telefonun şarj adaptörü biraz büyük yapıda, gelgelelim sağladığı yarara kıyasla büyüklüğünü dert edeceğinizi hiç sanmıyoruz. 65W gücünde şarj sağlayabilen adaptör, birinci 10 dakika içinde telefonun yüzde 47‘sini doldurabiliyor. 12 Dakika içinde yüzde 55 oranını tamamlayan şarj aleti, 20 dakika içinde bataryanın yüzde 81‘ini dolduruyor ve 30 dakika içinde de yüzde 99‘luk doluluk orantısına erişilebiliyor. Son yüzde 1’in dolması ise 5 – 6 dakika arası alıyor, ama bu pek mühim değil. Çünkü en düzgün rakiplerin 1 saat – 1 saat 20 dakika içinde yapabildiğini Find X2, 30 dakika içinde tamamlayabiliyor.

 • 10 Dakika: Yüzde 47
 • 20 Dakika: Yüzde 81
 • 30 Dakika: Yüzde 99
 • 35 Dakika: Yüzde 100

Telefon şarj konusunda tezli lakin kimi kullanıcılar için değerli olan bir eksiği var; o da kablosuz şarj desteği. Evet, Find X2’de ne yazık ki kablosuz şarj desteği yer almıyor.

OPPO Find X2 ile yaptığımız testleri hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Find X2 Pil Ömrü Ne Kadar Dayanıyor?

Evet, telefonu şarj ettik, artık pil ömründen de bahsedelim. Find X2, sıradan tasarrufta günü rahat çıkartabilen bir akıllı telefon. Son devirde üst seviye amiral gemilerinde aslında daha aşağısını görmüyoruz. Bu manada Find X2 de ortalama bir model oluyor diyebiliriz.

Yaklaşık 25 saatlik konuşma mühleti sağlayan telefon, ortalama 10 saat web dolaşım süresi ve ortalama ekran parlaklığında 17 saat mühlet de medya oynatım vadesi sağlayabiliyor. Buradaki ortalama bedeller, ekranın 1440p çözünürlükte 60Hz ve 120Hz tazeleme suratlarının ortalama sonucu oluyor. Yani 120Hz’de ekran, pil ömrünü nispeten kısaltıyor ki bu da çok sıradan.

Öte yandan her vakit uyguladığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimizi bu telefona da uyguladık. Tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı konumda ölçtüğümüzde, 1.5 saatlik vade ahir telefonun yüzde 15 pil kaybettiğini gördük. Bu da ortalama bir bedel olurken, Find X2’yi sair modellerle yan yana koyduğumuzda, kendine orta sıralarda mekan buluyor.

OPPO Find X2 ile yaptığımız testleri çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Find X2 Kamera Özellikleri

Başta da söylemiştik. OPPO, bu sefer şatafatlı bir kamera düzeneği alanına görünümüyle daha stabil bir seçime imza atıyor Find X2’de. Geride 3’lü kamera kurulumuna konum veren telefonda, ana kamera Sony’nin IMX586 sensöründen oluşuyor.

X2 Pro’da ise IMX689 sensörüne yan vermiş OPPO. Böylelikle Pro modelini, 48 MP mobil sensörler arasında en genişi olma savı taşıyan Sony IMX689 ile farklı bir mekana konumluyor. Gelgelelim elimizdeki Find X2’nin de epeyce şık fotoğraflar çekebilen bir model olduğunu söyleyelim.

Telefonun geniş açılı 48 MP kamerası; f/1.7 diyaframa, 26 mm odak uzunluğuna ve 0.8 mikrometre piksel boyutuna sahip. Lazer otofokus mekan alıyor ve OIS desteği de bulunuyor. Bu arada bu kamera ile 48 MP ölçüsünde fotoğraf çekebilmek için arayüzden 48 MP’i seçmeniz gerektiğini de belirtelim.

Find X2’de ultra geniş açılı kamera 12 MP çözünürlüğünde taraf alıyor ve bu seçimle tekrar X2 Pro modeliyle farklılık sağlanıyor. Çünkü X2 Pro’da bu kamera da 48 MP olarak mahal alıyor.

Telefondaki üçüncü kamera ise telefoto olarak mevcut. 2x optik zum sağlayan bu kamera, 5x hibrit zuma ve 20x’e kadar dijital zum yapabilme yeteneğine sahip. Böylelikle uzakları yakın edebileceğiniz telefonlardan biri oluyor Find X2 de.

Telefon kameralarıyla gerek gün ışığı altında gerek düşük ışık koşullarında çok uygun işleyen bir mekaniğe sahip. Gece modunun yan alması kıymetli kurtarıcı olurken, gece modundan ön kamera ile yapacağınız çekimlerde de yararlanabiliyorsunuz.

Ayrıyeten kameralarda yapay zekadan da kıymetli ölçüde faydalanılıyor. Mesela 1x’te fotoğraf çekimi yapacağınızda, subjeye yaklaştığınızda otomatik olarak makro moduna geçiliyor ve tekrar yukarıda AI parlak Renk modunu kullanabiliyorsunuz.

Find X2’nin ön kamerası da 32 MP şeklinde fakat f/2.4 diyaframa sahip olması gece modunda daha çokça ışığa gereksinim duyulacağını gösteriyor. Öte yandan yandan ön kamera ile 4K görüntü kaydı yapamayan telefon, art kamera ile ise 4K/60 kare görüntü kaydı yapabiliyor.

OPPO Find X2 ile çekilen fotoğrafları çabucak yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak toparlarsak OPPO, Find X2 ile hoş bir amiral gemisi modele imza atmış. Özellikle Snapdragon 865 işlemcisi ile gösterdiği dehşetli performans, eksiksiz şarj müddeti ve parlak ekranıyla çok beğendiğimiz telefon, 120Hz ekran tazeleme suratını QHD+ çözünürlükte kullanma imkanı tanımasıyla da dikkat alımlı bir model oluyor. Bunların dışında ülkü pil ömrü sunması, kameralarının performansı, hoş tasarımı, stereo ses desteği, 5G ve Wi-Fi 6 gibi avantajlara konum vermesi de değerli detaylar. Fakat eksikleri de var ve bu sınıf bir telefonda, kablosuz şarjın olmaması, suya karşı dayanıklılığın mekan almaması ve vesair bahsettiklerimiz de düşündürücü oluyor sahihi. Bu noktada Find X2’nin akıbetini kuşkusuz fiyatı belirleyecek demek yanlışsız olacak.

OPPO Find X2 Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Şu an Find X2 Türkiye fiyatı henüz aşikâr olmuş değil, önümüzdeki günlerde belirlenecek. Ama yurt dışı fiyatının 999 Euro olması Türkiye fiyatının da ucuz olmayacağını ortaya koyuyor. Telefonun farkındalık yaratan avantajı ise şu an Türkiye’de Snapdragon 865 işlemcili alternatifinin bulunmaması.

GÜNCELLEME: Lansmana şahsi, #OPPO Find X2’nin Türkiye’de tavsiye edilen internet satış fiyatı 9.999 TL olacak. 

Kimler Almalı

OPPO Find X2, mahsusen amiral gemisi çizgisinde Snapdragon 865 işlemcinin yüksek performansından faydalanmak isteyen, mükemmel ekrana sahip bir telefon almayı düşünen ve adeta şimşek suratında şarj olan bir model arayanlar tarafından tercih edilebilir.

OPPO Find X2 Teknik Özellikleri
Eser Modeli OPPO Find X2
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 85
Üretici Oppo
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci Qualcomm Snapdragon 865
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.84 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 6.7 inç
Ekran Çözünürlüğü 1440 × 3168 px
Grafik İşlemci Adreno 650
Bellek (RAM) 12 GB
Dahili Depolama 256 GB
Ön Kamera 32 MP
Art Kamera 48 MP
Art Kamera (2) 13 MP
Art Kamera (3) 12 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 4200 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 74 × 164 × 8 mm
Tartı 209 gr.

Satın Al

Alternatifleri

OPPO Find X2’ye alternatif olarak üst segment modeller arasında Samsung tarafında Galaxy S20 Plus ve Galaxy S20 Ultra, Huawei tarafında ise Mate 30 Pro ve P40 Pro modellerini değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle