Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT  incelemesi  Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT İnceleme

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT incelemesi Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT İnceleme

  • Sağlam 1080p performansı
  • Sessiz çalışıyor
  • Asus yazılım desteği
  • Radeon Software Adrenalin 2020 Edition avantajları
  • 0dB teknolojisi
  • Güç verimliliği
  • Dar RGB aydınlatma
  • Fiyat noktasında GTX 1660 çok yakın
Özetle

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming’i İnceledik

Evet, Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming, açıkçası incelemekten keyif aldığımız bir ekran kartı oldu. Sahip olduğu özellikler ve fiyatı çerçevesinde Full HD çözünürlükte ve velev kimi oyunlarda 2K çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sağlaması AMD’nin, NVIDIA GeForce GTX 1650 ve GTX 1660 önündeki elini kuvvetlendirmesini sağlıyor.

Yük altında sessiz çalışması ve güç tüketimiyle de beğendiğimizi söyleyebileceğimiz kart, RGB özelinde ise çok cömert değil. Artık tek tek kartın tüm detaylarını baştan saymayalım gelgelelim son tahlilde çok rekabetçi bir model olduğunun altını çizelim ki testlerde de tek tek bunlara baktık.

Şu an elimizdeki 8GB kapasiteli Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming ekran kartını piyasada 2208 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Gelgelelim birebir fiyata yeniden Asus Dual GeForce GTX 1660 OC Evo modeli de piyasaya bulunuyor.

Bu manada oyun severlerin eli zenginleşmiş olurken, elbette sıkıntı bir tercih süreci de önünüzde duruyor. Ama DirectX12 tarafında pek çok oyunda RX 5500XT’nin GTX 1660 önünde 10 – 15 FPS daha yüksek sonuç ürettiğini gördüğümüzü, buna karşılık GTX 1660’ın da kimi oyunlarda RX 5500XT ile arasında 5 ila 10 FPS fark yarattığını söyleyelim. Buna ait olarak bu koşullarda bizim oyumuz Radeon RX 5500XT’den yana oluyor.

Kimler Almalı

2000 TL fiyat bandında Full HD çözünürlükte akıcı oyun deneyimi elde etmek isteyen oyun severler, gönül rahatlığıyla Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming’i tercih edebilirler.

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT’yi A’dan Z’ye inceledik, GTX 1650 ve GTX 1660 ile karşılaştırdık!

AMD’nin geçiğimiz yılın son ayında tanıttığı Radeon RX 5500 XT OC 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı, Asus tefsiriyle elimizde. Yeni ekran kartı ile birlikte bilhassa 1080p, yani Full HD çözünürlüğü hedefleyen AMD, böylelikle bu ekran kartıyla bilhassa NVIDIA’nın GTX 1650 ve GTX 1660 ekran kartlarını önüne alıyor ve performans mealinde rakibi önünde hakikaten ziyadesiyle uygun iş çıkartıyor.

AMD Radeon RX 5500 XT 8 Gb

Bu incelememizde AMD Radeon RX 5500XT 8 GB hakkında tüm detaylı haberleri sizlerle paylaşacağız. Elbette elimizdeki kart RX 5500XT’nin Asus icmali ve buna bağlı olarak birtakım yeni özellikler de içeriyor.

Tam ismiyle ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming olarak elimizde bulunan kart, bakalım artık detaylarında bizlere neler sunuyor, referans dizaynlı RX 5500XT’den ve rakibi NVIDIA GTX 1660‘tan ne üzere farklar içeriyor?

Asus ROG Strix RX 5500XT Tasarım Özellikleri Neler

Öncelikle Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT‘nin tasarım özelliklerinden bahsederek başlayalım. Çift fanlı bir tasarımı benimseyen Radeon RX 5500XT, Asus’un kendi soğutma bloğuyla geliyor elbette. Art plaka başkaca dikkat çekerken, fanlar da 0dB teknolojisi olarak isimlendirilen “ısınmadıkça çalışma” prensibini benimsiyor. Yani ekran kartındaki fanlar, GPU sıcaklığı 60 kademenin üzerine çıkmadıkça çalışmıyor. Bu sayede daha sessiz davranabiliyor ekran kartı. Elbette dilerseniz bu ayarı değiştirebilir ve fanların mütemadi çalışmasını sağlayabilirsiniz, tercih sizin.

Bu arada fanlardan bahsetmişken, kartın Eksen Teknolojili fan dizaynına da değinmek lazım. Fan yuvaları daha küçük tutularak daha uzun kanat tasarrufunu sağlayan bu sistem, bu sayede sıcaklığı dağıtma konusunda uygun iş çıkartıyor ki, kartın ısı kıymetlerini de performans adımında sizlerle paylaşacağız.

Yeniden fanlara has son olarak Çift Bios‘tan da kısaca bahsedelim. Kartın üzerinde bir anahtar taraf alıyor. Bu anahtar ile P ve Q mod arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Yani kartı performans modu ve sessiz mod arasında bios’a girmeden güncelleyebilmeniz mümkün. Elbette tekrar detaylı performans ayarlarını GPU Tweak yazılımı üzerinden yapılandırabilirsiniz.

Kartın boyutları da abartı değil. 28 cm uzunluğnda olan kart, 5.8 cm kalınlığıyla ise elbette çift slotu kaplıyor ki yeni nesil ekran kartlarından esasen buna aşinayız. Elbette referans dizayna nazaran biraz daha büyük ve kalın durduğu aşikar, lakin kullandığımız XPG Invader kasanın içinde kendine rahat mekan bulduğunu söylemek lazım ki kasanın yan bloğuna likit soğutma radyatörünü yerleştirmemize mani olmadı.

8 pinli tek blok güç ilişkilerinden güç sağlayan kart, dizaynında az da olsa RGB ışıklandırma içeriyor. Kartın üst yüzüneki ROG logosu RGB ışıklandırmayla bize göz kırpıyor. Bu ışıklandırmayı Aura Sync yazılımı üzerinden değiştirebiliyor, müziğe yahut sıcaklığa nazaran senkronize edebiliyorsunuz.

Son olarak kartın temaslarına bakacak olursak, art tarafta 1 adet HDMI 2.0b portunun bölge aldığını, ayrıyeten 3 adet de 1.4 standardında DisplayPort’un konumlandırıldığını söyleyebiliriz.

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT Özellikleri Neler?

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT, AMD’nin Navi mimarisiyle geliyor elbette. 7nm fabrikasyon sürecine sahip Navi 14 GPU üzerine kurulan kart, 1408 çekirdek içeriyor ve 32 ROP ünitesi, 88 texture ünitesi bulunduruyor. 8 GB GDDR6 belleklerden güç sağlayan kart, 128-bit bellek arayüzü ile 14 Gbps bellek saat suratı sağlayabiliyor.

Elimizdeki kart Asus’un OC Edition modellerinden biri olduğu için elbette referans dizayna nazaran birtakım sürat aşırtma özelliğine sahip. Artık bu noktada RX 5500XT O8G Gaming ekran kartını, öbür modellerle de kısaca kıyaslayalım.

Kartın çekirdekleri referans dizaynlı RX 5500XT’de 1717 Mhz taban frekans bedelinde iken, tavan frekansta 1845 MHz’e erişebiliyor. Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT ise taban frekansta 1737 MHz, tavan frekansta ise 1865 MHz arttırılmış saat suratı sağlıyor bizlere. Asus Tweak yazılımı üzerinden OC Modu etkinleştirdiğinizde referans dizayna nazaran daha yüksek performans elde edebiliyorsunuz böylelikle.

Öte yandan Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT’yi NVIDIA GTX 1650 ve GTX 1660 ile de kıyaslayacak olursak, derhal yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere hem base clock hem boost clock bedellerinde RX 5500XT’nin daha yüksek bedeller içerdiği göze çarpacaktır.

Radeon RX 5500XT elbette Radeon RX 5700 ve RX 5700XT ile birebir genlere sahip lakin bütçeye yönelik bir kitleyi hedeflediği için içeriğinde birebir seviyede donanım beklememek gerekiyor. Sahip olduğu teknik takım bakımından RX 5500XT, tam olarak aslında size Full HD çözünürlükte AAA oyunları rahatlık oynatabileceğini söylüyor. Full HD çözünürlükte pek çok oyunda 60 kare üstünü garanti eden kart, hem sentetik benchmark hem devirli oyun performansı üzere pek çok açıdan GTX 1660 ile de ziyadesiyle uygun yarışmada bulunuyor.

Artık artık biraz Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT’nin merak edilen performans notlarından bahsedeceğiz, gelgelelim geçmeden evvel buna ait olarak elbette ekran kartına yazılım gücü sağlayan Radeon Software Adrenalin 2020 Edition‘a da değinmek, bir iki ipucundan bahsetmek gerekiyor.

Radeon Software Adrenalin 2020 Edition Özellikleri

Radeon Software Adrenalin 2020 Edition’da oyunculara birçok yeni ve geliştirilmiş özellik sunuluyor. Bilhassa Radeon Boost‘tan bahsetmemiz gerek. Yazılım üzerinden bu özelliği etkinleştirdiğinizde, oyun içinde kare orantıları ve manzara kalitesinde FPS kazanımında bulunabiliyorsunuz. Birçok oyun tarafından desteklenen bu özelliği muhakkak açmanızda yarar görüyoruz.

Öte yandan yazılımda imaj sertleştirme ve Radeon Anti-Lag isminde özellikler de taraf alıyor. DX 12 ve Vulkan destekli oyunların yanı sıra DirectX 11 oyunlarına da tam destek veren manzara sertleştirme özelliği ile yeniden görsellikte kazanım sağlıyorsunuz. Bunun seviyesini de siz belirleyebiliyorsunuz.

Yeni yazılımda çok seçenek mevcut. Zati bu ekran kartını satın alırsanız, maksimum performans sağlamak için yazılımın da tüm detaylarına ineceğinizi düşünüyoruz.

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT Performansı Nasıl?

Evet, Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT’nin gerek benchmark, gerek oyun performanslarına bakacağız, gelgelelim elbette bu kartı taktığımız test sistemini de evvel yakından bir tanımak gerekiyor.

Sistemimizde nokta alan işlemci Intel Core i9-9900K oluyor. Asus Prime Z390-A anakart üzerine yerleştirdiğimiz sistem öğelerinde RAM olarak 2 adet 8 GB ve 3200 MHz’lik HyperX Predator DDR4 RGB kullanıyoruz. Depolama olarak ise XPG’nin 1 TB kapasiteli SX8200 Pro M.2 SSD‘sini kullanıyoruz. Ayrıyeten ek olarak yeniden sistemimizde 240 GB kapasiteli HyperX Fury RGB SSD de taraf alıyor.

750W’lık Aerocool KCAS güç kaynağından kuvvet sağlayan sistem, XPG’nin yeni Invader kasası içinde bulunuyor. İşlemci soğutucusu olarak Dark AquaForce W240′a mekan veriyoruz ve son olarak monitör olarak da ekran kartımız Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT’e makul olarak FreeSync destekli Asus ROG Strix XG32V monitörü kullanıyoruz.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
Ekran Kartı: Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Asus ROG Strix XG32V
Kasa: XPG INVADER
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Evet, sistemimizi de yakından tanıdıktan sonra artık sıra geldi performansa Artık evvel bakalım Radeon RX 5500XT, benchmark testlerinde nasıl bir performans gösteriyor?

Evvel 3DMark benchmark testlerinden başlayalım. Birinci durağımız 3DMark Night Raid testi oluyor. Bu testte 41 bin 144 puan toplayan kart, Sky Diver‘da 37 bin 100 puan, VRMark Orange Room‘da ise 7290 puan almayı başarıyor.

Elbette, kartı benchmark sonuçlarıyla kıyasladık. Kartın en çok merak edilen sonuçları ise şöyle:

3DMark: FireStrike Ultra senaryoda 3512 puan üreten RX 5500XT, bu skorla hem GeForce GTX1650, hem de GTX 1660’ın önüne geçmeyi başarıyor.

3DMark: TimeSpy Extreme‘e geldiğimizde ise, 2364 puan topladığını gördüğümüz RX 5500XT, tekrar GTX 1650’nin önünde taraf alıyor, fakat bu sefer GeForce GTX 1660 2559 puan üzere az farkla RX 5500XT’nin önüne geçiyor.

Sade 3DMark: Time Spy‘da ise, tekrar tablo emsal yapıda: RX 5500XT 5230 puan alırken, GeForce GTX 1650 3774 puan, GTX 1660 ise 6006 puan topluyor.

Pekala, oyun tarafında benchmark testlerinde durum nedir? En tanınan oyunlardan Tom Clancy’s The Division 2‘de hem Full HD hem 2K çözünürlüklerde, hem yüksek hem ultra grafik ayarlarıyla koşturduğumuz RX 5500XT, şık sonuçlara imza attı.

Full HD çözünürlüklü yüksek grafik senaryosunda 80 FPS sonuç alan kart, grafik seviyesini ultraya getirdiğimizde tekrar 55 FPS üretmeyi başardı.

Çözünürlüğü 2K’ya getirdiğimizde ise 54 FPS, detay seviyesini ultraya çıkardığımızda ise 37 FPS sonuç alan RX 5500XT, son periyodun bir gayrı tanınan oyunu Gears 5‘te ise 2K senaryoda ultra grafik detaylarında ortalama 60 kare grafik üretmeyi başarıyor.

Evet, kartın benchmark sonuçları bu formda. Elbette bunların yanı sıra Radeon RX 5500XT’ye elbette vakitli oyun testleri de uyguladık, bunları da az sonra sizlerle paylaşacağız; lakin ona geçmeden evvel merak edilen birkaç tabloyu daha sizlerle paylaşım.

AMD Radeon RX 5500XT Sıcaklık ve Güç Tüketimi

Oyun performansı bakımından GTX 1660’a karşı âlâ yarışma eden Radeon RX 5500XT, pekala, ısı ve güç tüketim noktalarında nasıl sonuçlar üretiyor?

RX 5500XT mahsusen güç tüketim konusunda hassas davranan bir kart oluyor. Yük altında 120 watt tüketteğini gözlemlediğimiz ekran kartı, GTX 1660’tan bu manada daha verimli çalışıyor çünkü GTX 1660’da 125.4 watt‘lık bir tüketim görüyoruz.

Kartların minimum güç tüketimleri ise 3 watt’a 9 watt formunda yeniden RX 5500XT lehine.

Sıcaklık noktasında ise ibrenin GTX 1660’a akıllıca kaydığını söylemek mümkün. Burada maksimum sıcaklıkta 77 raddeyi bulan RX 5500XT, minimumda ise 40 – 44 noktada çalışıyor.

Buna rağmen GTX 1660 ise yük altında 70 aşama, boştayken ise 34 radde civarında sonuçlar alıyor.

Bu manada RX 5500XT’nin güç tüketimi konusunda hayli başarılı olduğunu söylemek lazım. Sıcaklık konusunda da arada büyük fark yok. Bu arada ekran kartını takacağınız sistem için önerilen güç kaynağının da en az 450 watt‘lık olması gerektiğini de söyleyelim ve artık de RX 5500XT’nin devirli oyun performansına göz atalım.

Asus ROG Strix RX 5500XT Oyun Performansı Nasıl?

Evet, RX 5500XT’yi vakitli olarak 4 farklı oyunda deneyimledik. Gears 5, Division 2, TotalWar ve Control oyunlarında değerlendirdiğimiz kartı, her oyun için Full HD ve 2K çözünürlükte yeniden yüksek ve ultra grafik ayarlarında değerlendirdik. Artık sizlerle de bu sonuçları paylaşalım.

Gears 5‘te 2K ve ultra detaylarda ortalam 62 FPS üreten kart, 65 kademe sıcaklıklarda geziniyor. Bu mealde bu kart ile bu oyundan çok tatminkar performans alacağınızın altını çizebiliriz.

Division 2‘de Full HD ve 2K senaryolarda neredeyse birebir sonuçlarla önümüze çıktı ve grafik detay seviyesine nazaran 35 ila 60 kare suratlarında 54 ila 63 aşama sıcaklık pahaları ürettiğini gördük

TotalWar‘da Full HD’de yüksek grafik ayarlarında 60 FPS sonuç aldığımız kart, şayet savaş yerinin dibine girerseniz FPS kaybediyor ve bu senaryoda 40 FPS‘e kadar geriliyor. 2K çözünürlükte de yeniden 43 FPS ila 34 FPS arası sonuçlar gözlemlediğimizi söyleyelim.

Yeniden son devrin flaş oyunlarından Control‘a gelecek olursak, burada da 35 FPS üzere sonuçlar görüyoruz ki, aslında bilindiği üzere Control oyunu RTX desteği sebebiyle NVIDIA’ya hususî optimize edilmiş bir oyun.

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming performans tablolarını ve devir oyun performanslarını, acilen yukarıdaki videomuzda tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT
Eser Çeşidi Ekran Kartı
CHIP Online Notu 86
Üretici ASUS
Firma AsusTek Computer     (216) 521 47 25
GPU Navi 14
Standart Saat Suratı 1737 MHz
Artırılmış Saat Suratı 1865 MHz
Bellek 8 GB GDDR6
Bellek Saat Suratı 14 Gbps
Bellek Arayüzü 128-bit
Ilişkiler HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4 (3 adet)
Güç Teması 1×8 pin
Teknik Detaylar
Stream Processors 1408
Texture Units 88
ROP Units 32
TDP 230 watt
Önerilen Güç Kaynağı 450 watt
Boyutlar 28 x 12.7 x 5.8 cm

Satın Al

Alternatifleri

Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming’e alternatif olarak Asus Dual GeForce GTX 1660 OC Evo modelini tercih edebilirsiniz.

Yorum Ekle