Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Asus ROG Crosshair VIII Impact  incelemesi  Asus ROG Crosshair VIII Impact İnceleme

Asus ROG Crosshair VIII Impact incelemesi Asus ROG Crosshair VIII Impact İnceleme

Özetle

ROG Crosshair VIII Impact, yeni AMD Ryzen 3000 serisinin gücünü masaüstüne getirmek isteyenler lakin hantal kasaları da sevmeyenler için en ülkü tahlillerden birini sunuyor. Üstelik küçük yapısına karşın ilişki özellikleri konusunda ailenin ATX yapıdaki üyelerinden hiç de aşağı kalmıyor.

Yeni Ryzen serisinin gücünü masaüstüne getiren kompakt tahlil ROG Crosshair VIII Impact’i inceledik!

AMD Ryzen işlemcilerin AMD’yi tekrar hayata döndürdüğü su götürmez bir gerçek. Hasebiyle sanayi önderi donanım üreticilerinin bu markaya daha çokça odaklanıyor olmasına da şaşırmamak gerekiyor. Bu üreticilerden biri de ASUS. Umumide yalnızca platformlarda görülen birtakım anakart modellerinin benzerilerini AMD platformuna taşıyan Asus’un bu doğrultuda kullanıcıların beğenisine sunduğu en yeni seri olan ASUS ROG Crosshair VIII, Intel’i tahtından eden Ryzen 3900x ve 3950x üzere üst seviye işlemciler için AM4 soket ve x570 çipseti ile en güçlü altyapılarından birini sunuyor. ROG Crosshair serisi, Asus’un overclock’çular ve uç oyunculara hitap eden en güçlü serisi. Bu seri içinde nokta alan Crosshair VIII Impact ise üst seviye performansı daha kompakt bir yapıda isteyenlere hitap ediyor.  

Kart, mini-ITX’den 3.5 cm daha uzun bir yapıya sahip olan mini-DTX formunda. Bu formda birçok mini-ITX kasadaki, PCIe slotun acilen altında çift yuvalı grafik kartları için bırakılan kullanılmayan yerin da kıymetlendirilmesi mümkün olmuş. Asus, bu ekstra meydana sıradanda ATX formundaki anakartlarda mahal alan birçok ek irtibat, bileşen ve özelliği sığdırmayı başarmış. Depolama, ses ve denetim özelliklerinin inovatif bir dik yardımcı kart üzerinde toplanmış olmasının da bunda tesiri büyük.

Bu dik yardımcı kart üzerinde biri Type C olmak üzere 6 adet USB 3.2 Gen 2, 2 adet USB 3.2 Gen 1 port, 2 adet MU-MIMO desteğine sahip çift bant Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) kablosuz temas, GameFirst V teknoloisini destekleyen ASUS LANGuard’lı Gigabit Ethernet ve SPDIF de dahil olmak üzere ses çıkışları mekan alıyor. Burada taraf alan sair bir dikkat çeken bileşen olan Impact Control Card IV üzerinde ise firmware’e erişimi ve güncellemeyi kolaylaştıran  BIOS Flashback, Clr CMOS ve FlexKey tuşları ile Q-Code ekranı bulunuyor. Olağanda Reset tuşu olarak çalışan bu Flexkey istenirse Safe Boot ya da Auro ışıklandırmayı açıp kapatmak üzere ek fonksiyonlar için de programlanabiliyor.

AMD x570 çipset de bu kısımda yan alıyor. Binaenaleyh bu dik kısmın soğutulması için düşük gürültülü çift Delta fan kullanılmış ve hususî hava yolları sayesinde dar sahada fanların tesiri artırılmış. Küçük kasalarda oluşabilecek nispeten kısıtlı hava akışını telafi etmek için VRM’lerin çabucak altına yerleştirilmiş yüksek verimli bakır ısı boruları, ısıyı anakartın tüm alt kısmını kaplayan alüminyum plakaya ileterek pasif soğutma konusunda büyük tesir yaratıyor. ROG Crosshair VIII Impact; tamamı Fan Xpert 4 ya da UEFI BIOS ile denetim edilebilen çoklu ısı sensörleri, PWM ya da DC su pompaları için sunulan ile şimdiye kadar ki en kapsamlı soğutma seçeneklerini bir araya getiriyor.

Anakart üzerindeki 2 DDR4 hafıza yuvası ailedeki ağabeylerinden farklı olarak yalnızca 64GB’a kadar sunuyor. Emsal biçimde küçük yapısı nedeniyle yalnızca tek bir PCIe 4.0 x16 yuvaya ve 4 SATA (6Gb/s) kontağına sahip. 2 adet ile M.2 (SATA + PCIe 4.0 x4) konusunda kısıtlamaya gidilmemiş olması ise sevindirici.  ROG Crosshair VIII Impact üzerinde ayrıyeten Bluetooth 5.0 ve 8 kanallı ROG SupremeFX S1220 ses desteği de sunuluyor.

Ekstrem oyunculara hitap edildiği için ferdileştirme konusunda da ışıklandırma olmazsa olmazlar arasında nokta alıyor. Bu noktada Auro Sync desteği ile ROG serisindeki ekran kartından monitöre, fareden klavyeye kadar tüm cihazların RGB ışıklandırmasını tek bir noktadan denetim edebilmeniz de mümkün oluyor.

Asus ROG Crosshair VIII Impact Teknik Özellikleri
Eser Modeli Asus ROG Crosshair VIII Impact
Eser Çeşidi Anakart
CHIP Online Notu 90
Üretici ASUS
Form Faktör mini-DTX
Soket AMD x570
Yonga Seti AMD AM4 Soket Ryzen
Bellek 2 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 4800 (O.C.)
Çoklu GPU Desteği Yok
LAN I211-AT
Irtibatlar 6 x USB 3.2 Gen1, 4 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 2.0, 1 x LAN, audio out, line in, mic, Optical S/PDIF out

Alternatifleri

Daha esnek bir bütçeniz varsa ve daha ziyade genişleme yuvası, daha çokça depolama ve hafıza seçeneği istiyorsanız ROG Crosshair VIII Formula ya da Hero modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle