Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Robot İplik, Damarlarımızda Gezecek

Robot İplik, Damarlarımızda Gezecek

MIT mühendisleri beyindeki kan damarları içerisinde gezerek felç yahut anevrizmaya karşı tıkanma azaltıcı ilaçlar iletebilecek iplik gibisi bir robot geliştirdiler. Bu robotik iplik açık dimağ ameliyatına bir alternatif sunabilir ve ameliyat odasının dışarısındaki bir konumdan cerrahlar tarafından yönlendirilebilir. Teorik olarak cerrahların büsbütün farklı bir noktadan uzaktan denetim etmeleri de mümkün.

Ekip “manyetik olarak yönlendirilebilir, hidrojel kaplı robotik ipliği” Science Robotics’te yayımlanan bir makalede tanıttılar. İpliğin çekirdeği, hem bükülebilen hem de elastik olan nikel-titanyum alaşımından yapılmış durumda. Bu çekirdek de manyetik parçacıklarla donatılmış lastiksi bir macun ile kaplı. Bu kaplamanın üzerine de kabloyu düzgün ve sürtünmesiz hale getiren bir hidrojel kaplama geliyor. Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan eser, mıknatıslar ile denetim edilebilir oluyor.

MIT

Şu anda cerrahlar beyindeki tıkanıklıkları temizlemek için ekseriyetle kişinin ana atardamarına ince bir tel yerleştiriyorlar. Daha sonra, X-ray kullanarak kan damarlarını gösteren floroskopi yardımı ile bu teli hasarlı dimağ damarına yönlendiriyorlar. Bunun akabinde da üzerinden bir kateter yerleştirilerek ilaç iletimi yahut gayrı tıkanma tedavileri uygulanıyor. Lakin bu prosedür, mütemadi olarak tekrar eden floroskopi radyasyonuna da maruz kalan cerrahlar için hayli zorlayıcı ve yorucu oluyor. Başkaca kullanılan tellerin, damarların iç kısımlarına zarar vermeleri de mümkün.

Buna karşılık yeni robotik iplik mıknatıslar ile yönlendiriliyor ve cerrahlar tarafından ameliyat odası dışından denetim edilmesi mümkün. Böylece cerrahlar, radyasyona maruz kalmadan prosedürü uzak bir noktadan bir joystick kullanarak gerçekleştirebilecek. Hidrojel sayesinde de damarlara zarar verme riski azalıyor ve cerrahların daha öncesine nazaran dimağın daha iç kısımlarına müdahale etmeleri de mümkün oluyor.

Robotik iplik şimdi klinik tasarrufa hazır olmasa da, ekip bu sistemin yeteneklerini kişisel bir nizam üzerinde göstermiş durumdalar. Ümitleri ise, bu ipliğin vakit içerisinde ilaç teslimi yapabilir yahut lazer kullanarak tıkanıkları açabilir hale gelmesi.

Yorum Ekle