Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Araştırmacılardan “Okyanusa Atılan Meyyit Timsah” Deneyi!

Araştırmacılardan “Okyanusa Atılan Meyyit Timsah” Deneyi!

Olağanda timsahlar okyanusta yüzmüyor ve doğal olarak da orada ölmüyor. Lakin araştırmacılar, üç meyyit timsahı, derin yaratıklarının nasıl davranacağını görmek için su altına gönderdiler. Ölü-timsah deneyi

Timsahlar, yeni yiyecek aslı ararken yahut kasırgalar sonrasında kendilerini okyanus sularında bulabiliyorlar ve bu yüzden de bilim kişileri, derin canlılarının timsah vücutlarını yemeyi mi yoksa uzak durmayı mı tercih ettiklerini görmek istediler. Louisiana Üniversiteleri Deniz Heyeti (Lumcon – Louisiana Universities Marine Consortium) araştırmacıları Craig McClain ve Clifton Nunnally, araştırmalarının şaşırtıcı sonuçlarını açık erişimli bilim mecmuası PLOS One üzerinde yeni yayınladıkları bir araştırma yazısı ile paylaştılar.

Araştırmacılar, üç meyyit timsahı Meksika Körfezi’nde 2 kilometre derinliğe bıraktılar ve en büyük sürprizlerini, 51 gün sonra meyyit timsahlarını denetim ettiklerinde buldular. Timsah, iskeleti haricinde külliyen yenmişti ve kemiklerin üzerinde kahverengi tüy gibisi bir oluşum bulunuyordu.

Lumcon

Bu kahverengi tüy üzerinde yapılan DNA çalışmaları, Osedax genusu içerisindeki yeni bulunan bir kemik yiyen kurt cinsinin keşfini sağladı. Araştırmacıların söylediğine nazaran bu, Meksika Körfezi’nde bir Osedax çeşidinin bulunduğu birinci araştırma oluyor.

Öteki iki meyyit timsah da kimi ilgi cazip sonuçlar gösterdiler. Bunlardan biri, 24 saatten daha kısa bir müddet içerisinde, yıllar boyunca yemeksiz yaşayabilmeleri ile bilinen dev izopodlar yendi.

Öbür timsah vücudu ise büsbütün kayboldu ve yapılan inceleme sonrasında, timsahın bırakıldığı yanda sürükleme izleri bulundu. Araştırmanın ortak muharrirlerinden, Lousiana-Lafayette Üniversitesinden River Dixon‘un söylediğine nazaran biçimi ve uzunluğundan ötürü taşınması kolay olmayan 36 kiloluk timsah vücudunu taşıyan şeyin epeyce büyük olması gerekiyordu ve yapılan hesaplamalar, timsahın bırakıldığı ipi koparmak için bir büyük köpekbalığı kadar güçlü ısırma kuvveti gerekiyordu.

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.