Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Türkiye’de Sıhhat Sistemi ASOS ile Dijitalleşiyor

Türkiye’de Sıhhat Sistemi ASOS ile Dijitalleşiyor

Netaş, Türkiye’nin sıhhat sisteminde dijital bir yeni devir başlatacak ASOS girişimine imza attı.  Mühendislik yetkinliğiyle Türkiye’yi geleceğin bilişim ve dijital dönüşüm yerküresine hazırlamaya devam eden Netaş‘ın hayata geçirdiği ASOS- Acil Sıhhat Otomasyon Sistemleri Girişimi; Sıhhat Bakanlığı merkez teşkilatı, Bölge Sıhhat Müdüriyetleri, 112 Komuta Denetim Merkezleri, 112 İstasyonları ve sıhhat tesisleri arasındaki olgu bütünlüğü, uyum ve muhaberesi sağlayan birinci ve tek girişim olma özelliği taşıyor.

Gaye; ambulansı en kısa müddette vakaya ulaştırmak

Türkiye umumunda 5443 adet canlı ambulans bulunuyor. Maksat, Sıhhat Bakanlığı’na bağlı bu ambulansların, birinci bulgular ve bulunulan lokasyona nazaran hastayı, en yakın ve boş yatak bulunan akıllıca hastane ve sahih servise en kısa müddette ulaştırması. ASOS sayesinde ambulans ile hastaneye ulaştırıldıktan sonra da hastaların takibi yapılıyor, birinci müdahalenin ehliyetli olup olmadığı incelenerek bir eksiklik görülürse çalışana eğitim verilebiliyor.

Mesrur: “Hayat kurtaran dijital dönüşüm girişimleri önceliğimiz”

Teknolojinin insan hayatındaki kritik değerine dikkat çeken Netaş Ar-Ge Umum Yöneticisi Bülent Kemal Berhudar, “Netaş olarak, mühendislik gücümüzle her şeyden evvel kişilerin hayatına dokunan dijital dönüşüm girişimlerine odaklanıyoruz. Memleketimizin dijitalleşmesine ek sağlayarak, mahsusen acil durumlarda kişilerin hayatlarını kurtarmaya yönelik tahliller sunmak en kıymetli önceliklerimiz arasında. AFAD kapsamında afet idaresini dijital ortama taşıdığımız AYDES’ten sonra artık de Sıhhat Bakanlığı’nın himayesinde Acil Sıhhat Otomasyon Sistemleri Girişimi’ni (ASOS) tamamladık. Girişim ile hedefimiz teknoloji sayesinde çok daha çokça insanın hayatının kurtulmasına destek olmak. Avrupa Birliği’nde sıhhat kolunun geleceğini kurgulayan Health 5G konsorsiyumunun da kurucularından olarak, sıhhat kolundaki derin malumat birikimimizle hayata geçirdiğimiz ASOS yakın coğrafyalardaki devletler için de model oluşturacak,” dedi.

ASOS nasıl işliyor?

Ambulansların hastaya ulaşım müddetlerinin kısalması için ambulansların müsaitlik durumu ambulans ekibi tarafından tablet bilgisayarlar üzerinden anlık olarak belirleniyor. Münasebetli olan ambulans görevlendirildikten sonra ambulans ekibinde bulunan tablette otomatik navigasyon açılıyor ve ambulans en tutarlı konuma yönlendiriliyor. Hasta ön tanısı konulduktan sonra, o ön tanıya bakabilecek hastaneler Ulusal Sıhhat Sistemi(E-Nabız) üzerinden ASOS’a iletilen malumatlar kullanılarak sorgulanıyor. Bu kapsamda hastanelerdeki boş ve dolu yataklar belirleniyor, o anda hastanedeki nöbetçi tabip malumatı sistemden denetim ediliyor ve irtibat kuruluyor. Ayrıyeten sistemi güzelleştirmek üzere ASOS sayesinde istatistiki datalar üzerinden en çok ihbar gelen kesimler çıkartılıyor. Bu datalar doğrultusunda ekiplerin konumları yine düzenleniyor. Gerektiği takdirde yeni istasyon teklifinde bulunuluyor.

Ayrıyeten; ASOS’ta geliştirilmiş olan OYS (Olay Idare Sistemi) Modülü, SAKOM’a (Sağlık Acil Uyum Merkezi) ulaşan Bunalım Uyum Müdahalesi gerektiren kitlesel hadiselerden etkilenen hastaların; vakadan etkilendiği andan; hangi hastane ve klinikte tedavi gördüğüne, velev taburcu süreçlerine kadar, canlı olarak takip edilebilmesine imkan sağlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle