Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Ancestor: Humankind Odyssey İnceleme

Ancestor: Humankind Odyssey İnceleme

Sanırım yıllardır daima emsal çeşitte oyunlar üretiliyor olmasından kaynaklı, son devirlerde alışılmışın dışında oyun tiplerine karşı arayışım ve ilgim daha çok arttı. Bu yüzden de Ancestor’u birinci duyduğum andan itibaren ilgiyle takip ediyordum. Bir Xbox oyuncusu olarak sabırla bekledim ve ahir Ancestors konsollara da geldi. Husus, isminden da anlaşılabileceği üzere evrim!

Gerçi evrim teorisinden eskisi kadar rahat bahsedemiyoruz ancak en azından “Darwin’in teorisine nazaran tüm yerküredeki tüm canlılar farklı evrim süreçlerine tabidir” üzere bir cümle kurabiliyoruz. Ancestor: The Humankind Odyssey de işte tüm bu teorinin yaşandığı bir yerküreyi gözlerimiz önüne sürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Dinozorlardan sonra, kişilerden evvel

Ancestors: THO ile bugünkü halimizden çok, kabaca maymun halimize akıllıca geri gidiyoruz. Sabit bir ana karakterimiz yok. Daha akıllıcası denetim ettiğimiz her maymun ana karakterimiz olabiliyor. Maymunlar arasında genç ve yaşlıların farklı avantajları ve dezavantajları olsa da aslında ne olup bittiğini öğrenmek büsbütün bize kalmış durumda. Oyun size hiç bir biçimde hizmet vermiyor ve yol göstermiyor. Oyundaki her şeyi deneyimleyerek öğrenmemiz gerekiyor.

Birinci başladığınızda bir maymun ne biliyorsa tıpkı malumat seviyesine sahipsiniz. Etrafınızda neler olduğunu, nerede olduğunuzu, neyin zararlı neyin yararlı bile kendiniz öğrenmeniz gerekiyor. Yanlış bir şey yediğinizde hasta oluyorsunuz ve neyin güzel geleceğini deneyip bulmak da yeniden size kalmış. Şanslı değilseniz ölüyorsunuz bu kadar olağan. Lakin öğrendiğiniz şeyler DNA’nıza kaydolduğu için bir daha o hatayı yapmıyorsunuz.
Oyuna umum olarak baktığım vakit, açık yerküre konseptine sahip bir hayatta kalma oyunu söyleyebilirim. Maymun da olsak üç tane noktaya dikkat etmemiz gerekiyor; yemek, su ve uyku. Bu üç başlık için de oyunda rastgele bir “bar” bulunmuyor. Yani derhal her şeyi karakterimizin ve hareketlerinden kestirim etmemiz gerekiyor ki yapımcı ekip de tam olarak “Siz milyonlarca yıl evvel yaşayan bir maymun olsanız, nasıl hayatta kalırdınız?” sorusunu kendimize sormamızı ve oyunda hayatta kalmamızı istiyor. Bu noktada yapacaklarımızın başında etrafımızı tanımak geliyor. Esasen tanımadığımız bir yere girdiğimiz anda etraf kararıyor ve biz ilerledikçe daha acayip, yırtıcı üzere görünen siluetlerin ekranda belirdiğini görüyoruz. Bu da aslında bilinmeyen bir tarafta bulunan o maymunun yaşadıklarını oyuncuya hissettirebilmek.

Oyunu konsolda oynamak daha kolay

oynanışının açık ara daha düzgün olduğu oyunda, ana tuş kombinasyonumuz Reflex, Sense, Intelligence ve Communication olarak dağıtılmış durumda. Birinci yapmamız gereken Intelligence ile etrafımıza bakmak. Sense sayesinde de etrafımızdaki objeleri ve sesleri algılamaya çalışıyoruz. Kolundan kopardığımız rastgele bir meyve ya da ağaç kesiminden, mahalde bulduğumuz taşa kadar derhal her şeyi anlamamız gerekiyor. Gerçekten dış yerküre bir epey acımasız ve bu oyunda ölmek çok kolay!

Ancestors: THO’da üretim yapmak da mümkün; olağan biraz daha ilkel halde. Misal, birinci yapmamız gereken hareketlerden bir tanesi yatacak yan yapmak. Bunun için bir ağaç kısmını keşfetmemiz ve bir ölçü toplayıp tıpkı tarafa bırakarak yatacak bir konuma dönüştürmemiz gerekiyor. Olağan daha da değerlisi kabile ile muhaberede olmak. Bu bağ güçlendikçe, kabilenin de gelişim vadesi artıyor.

Oyun hiç kolay değil fakat çok sefalı

Kimse size yol göstermediği üzere rastgele bir detaylı haritanız da olmayacak. Acilen her şeyi yaparak öğrenecek, hiç kestirim etmediğiniz formda vefatlar yaşayacaksınız. Size tavsiyem, olabildiğince ana ekipten ayrılmadan, kampınızın etrafında kendinizi ve kabilenizi geliştirebileceğiniz kadar geliştirebilmeniz. Ancestors: THO’e umumî olarak baktığımızdaysa katiyetle savlı bir oyun denemesi görüyoruz. Gibisi neredeyse bulunmayan, farklı bir yaklaşım ile önümüze çıkmayı başarmış. Açık yerküre konseptli daha evvel görmediğiniz tıpta bir hayatta kalma oyunu arıyorsanız çok yanlışsız bir seçenek.

75

XONE / PS4 / PC
Panache Digital Games
https://ancestorsgame.com/en/

Yorum Ekle