Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
AOC AGON AG273QCG incelemesi  AOC AGON AG273QCG İnceleme

AOC AGON AG273QCG incelemesi AOC AGON AG273QCG İnceleme

  • Üst seviye performans
  • 164Hz / G-Sync
  • Kavisli tasarım
  • RGB ışıklandrıma
  • Yeterli kalibrasyon
  • Ergonomik tasarım
  • Hoparlör var
  • Fiyatı çok

Pek çok şeyde olduğu üzere fiyatların bir oldukça yükseldiği donanım pazarında son durum tüketicinin elini yakarken, böylesi bir ortamda oyuncuların da işi bir oldukça çetin sahihi. İş sırf uygun bir bilgisayar toplamakla bitmiyor; bilgisayarın ürettiği performansı ortaya koyacak uygun de bir monitör istiyorsanız “biraz” paraya kıymanız gerektiği açık. Öte yandan acilen her donanım modülünün nasibini aldığı RGB renk cümbüşü içinde kuşkusuz monitörler de var ve tüm cilvesini bu RGB ışıklandırma ile sağlıyorlar. Elbette akıllıcası bu değil, ama RGB çılgınlığında geldiğimiz nokta güya biraz böylesi yanılsamalara kucak açıyor artık. Bugün inceleyeceğimiz AOC AGON AG273QCG monitörü de bu kanıya ivme kazandıran modellerden biri akıllıcası. Çünkü monitörün ardı adeta bir renk cümbüşü içinde. Fiyatı da olunca, tüm numarası bu gökkuşağı renkli şeridiyle dönüp duran RGB ışıklandırması mı diye akıllara getiriyor, ama elbette monitörün daha ziyade numarası var. Pekala, yeniden de 6 bin TL eder mi? Buna incelemenin ahir karar vereceğiz. Artık bakalım AGON AG273QCG bizlere neler sunuyor…

AGON AG273QCG Tasarımı Nasıl?

Madem RGB’den laf ettik, monitörün en can alıcı kısmı olan RGB ışıklandırmalı dizaynından bahsederek başlayalım. Şaka bir yana elbette monitörün can alıcı kısmı paneli, lakin RGB ışıklandırma o kadar dikkati çekiyor ki, şayet biraz da RGB çılgınlığına gönül verenlerdenseniz, bu dönüp duran ışık şeridinin cazibesine kapılmadan edemiyorsunuz. Art tarafta daire formundaki ortamdaki ışıklandırmayı dilediğiniz üzere ayarlamanız mümkün. Bu ışıklandırma güzel manzara üretiyor. Münhasıran ekranı duvara yakın kullanacaksanız, duvardaki ışık huzmesinden pek keyif alacağınız açık.

Tasarım konusunda değinmememiz gereken bir öbür nokta ise, bu monitörün dizaynıyla Red Dot Design Award 2018 armağanı sahibi olduğu olacak. Bu armağanı kazanmasında tek öge ışıklandırması değil, tıpkı vakitte zarif tasarımı. Al renkli sağlam ayağı, standın üst kısmında taşıma kulpu, ekranın kenarında kulaklık askısı ve ince çerçeveli paneliyle bir arada bakıldığında pek şık tasarım hatları ortaya koyan AGON AG273QCG, birebir devranda 1800R kavisli bir ekranın sahibi olmasıyla da dikkat çekiyor. Monitör başkaca ergonomik özellikler de içeriyor. Pivot desteği sunan monitör, tilt yapabiliyor, 110 mm’ye kadar yükseliği ayarlanabiliyor. Tüm bunlarla birlikte, tasarım cephesinden pek doyurucu bir model olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

AGON AG273QCG Özellikleri Neler?

Pekala, gelelim artık panele. Monitörün tasarımı ne kadar etkileyici olsa da, asıl can alıcı kısmı elbette paneli. Bu modelde 27 inç büyüklüğünde bir TN panele taraf veren AOC, böylelikle reaksiyon vadesinin ehemmiyet kazandığı bir monitöre imza atmış. 1 ms üzere nispeten uygun bir reaksiyon vadesinin sahibi olan monitör, 2K oyunculara hitap ediyor. Monitörün azami çözünürlüğü 2560×1440 piksel, yani Quad HD. Bu manada şayet gözünüz 4K monitörlerde ise, bu model size nazaran değil.

Oyuncu monitörlerinde 60 Hz tazeleme suratını geçmişte bırakalı uzun hengam oldu. Bu model, 165 Hz tazeleme suratına sahip monitörlerden biri oluyor ve NVIDIA G-Sync desteği sunuyor. Şayet ekran kartınız NVIDIA ailesinden ise, AGON AG273QCG radarınıza girecek bir monitör oluyor. Monitörde mahal alan G-Sync desteği ile imaj yırtılmalarının önüne geçiliyor. Böylelikle oyunlarda ekstra V-Sync‘i açmak zorunda kalmıyor ve bu da kuşkusuz daha akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor.

Monitörün parlaklık bedeli, 400 kandela olurken, tipik kontrastı 1000:1, dinamik kontrast aralığı ise 50M:1 biçiminde. 16:9 manzara nispetine sahip olan monitörün görüş açısı ise TN panelden ötürü 170’e 160 kademe halinde. Evet, IPS’e nazaran dar bir görüş yeri, lakin TN panelin oyunculara kazandırdığı avantajların yanında pek lafı edilmez akıllıcası.

AGON AG273QCG Performansı Nasıl?

Evet, monitörün teknik takımı da bu biçimde. Evet, monitörün oyun performansı nasıl? Bu soruya yekten tek söz ile “harika” diye karşılık verebiliriz. Gerçek manada üst seviye oyun deneyimi sağlayabilen monitör, 144Hz’in yanında entegre overclock ile birlikte 165Hz yenileme suratına yükseltildiğinde çok hassas bir his sağlıyor. Bilhassa FPS oyunlarında bunun karşılığını alıyorsunuz.

Battlefield V‘te denediğimiz monitör, ekran tazeleme suratı ve kare suratının birbirine ayak uydurmasıyla bir arada çok keyifli bir oyun performansı sağlarken, öte yandan ULMB, yani Ultra Düşük Hareket Bulanıklığı kullanmasıyla birlikte, münhasıran Battlefield V türevi oyunlarda hareket esnasında oyun içi ortamın daha odaklanmış olmasını sağlıyor. Bu da sizi daima oyunda tutan, odaklanmanızı sağlayan değerli bir etken.

Öte yandan oyun esnasında sırf akıcılık manasında değil, manzara manasında da şık bir performans sergileyen monitör, kontrast seviyesiyle de göz dolduruyor. Koyu gölgelerin görünürlüğü bir yana, detay seviyelerini de bulduk. Misal senaryo ile elbette bu monitörde izleyeceğiniz sinemalarda de karşılaşabilirsiniz.

Monitörün kalibrasyon kıymetlerinin de kutusundan çıktığı üzere çok güzel seviyede olduğunu söylemek lazım. Ekstra bir kalibrasyona gerek duymayacaksınız. Elbette OSD üzerinden pek çok oyun modu ayarlamalarında da bulunabiliyorsunuz.

AGON AG273QCG Hakkında Son Laflar

Son laflarda monitörün menü sistemine de değinelim. Ekranın acilen altında bulunan joystick üzerinden erişebileceğiniz OSD’den pek çok ayarı yapabiliyorsunuz. Bu ayarlar arasında renk ayarları olduğu üzere, monitörün gerisindeki RGB ışıklandırmayı yönetebilmenizi sağlayan seçenekler de nokta alıyor. Başkaca menünün Türkçe lisan desteği sunması da kıymetli bir gayri detay oluyor.

Son olarak ise monitörün temaslarından bahsedelim ve incelememizi noktalayalım. Monitörde HDMI‘ın yanı sıra DisplayPort 1.2 girişi yan alıyor. Ayrıyeten 4 adet USB girişi bulunması ilişki seçeneklerini zenginleştiriyor. Burada kulaklık girişi de var, lakin bir sair hoş haber, monitörde 2W‘lık hoparlörlerin bölge alıyor oluşu. Ekranın sağladığı ses ise segmentine orantıyla tatmin edici.

Özetle

Sonuç olarak AOC AGON AG273QCG, bu meydanda nokta alan eksiksiz monitörlerden biri oluyor. Tipik 1080p yahut 1440p çözünürlüklü oyunlar için 27 inç boyutunda bir monitör arıyorsanız, ülkü manzara performansı sağlayacağınızı söyleyebiliriz. G-Sync desteği sunması ve tazeleme suratının yanı sıra yumuşak manzara ve daha az hareket bulanıklığı seçeneği bulundurmasıyla birlikte performans konusunda pek tatminkar. Bunların yanında hafif kavisli yapısı, yüksek yapı kalitesi ve kuşkusuz RGB ışıklandırması da monitörün cazibesini arttıran öteki ögeler oluyor. Bu arada RGB ışıklandırmalar, tamam şahane görünüyor, lakin bu akım güya artık biraz dizginlenmeye başlasa üzücü olmayacak diye de söylemek lazım. Çünkü bir kesim kullanıcılar da daha sade dizaynları tercih ediyorlar. Öte yandan G-Sync yahut kavisli ekran dizaynının yanında maliyete minimum ekte bulunsa da, yeniden de fiyat arttırıcı ögelerden biri olduğu kesin. AGON AG273QCG de fiyatı yüksek modellerden biri oluyor. Şu an bu monitörü piyasada 5800 TL ila 6100 TL arasında fiyatlarla bulabiliyorsunuz ki, pek de ucuz sayılmaz. Monitörün en büyük handikapı da bu oluyor. Özellikleriyle çok yetkin üst seviye bir monitör, sahih, fakat rakiplerinden yüksek fiyat etiketi sebebiyle alternatifleri de gözden geçirmeye itiyor.

Kimler Almalı

2K çözünürlüğünde 165Hz panel, kavisli ekran, G-Sync desteği, RGB ışıklandırma ve yüksek oyun performansı gösteren bir monitör arıyorsanız AOC AGON AG273QCG  pek beğeneceğiniz bir model olacak.

AOC AGON AG273QCG Teknik Özellikleri
Eser Modeli AOC AGON AG273QCG
Eser Tipi Monitör
CHIP Online Notu 85
Üretici AOC
Ekran 27 inç
Çözünürlük 2560×1440
Tarama Suratı 165 Hz
Görüntüleme Orantısı 16:9
Panel Tn
Reaksiyon Mühleti 1 ms
Parlaklık 400 kandela
Kontrast (Tipik) 1000:1
Kontrast (Dinamik) 50M:1
Görüş Açısı 170 / 160
VGA Yok
DisplayPort 1.2 1 adet
HDMI 1.4 1 adet
Kulaklık Var
Hoparlör Var
Boyutlar 623 x 433 x 218 mm
Yük 8.16 kg.

Satın Al

Alternatifleri

AOC AGON AG273QCG’ye alternatif olarak Lenovo Legion T27gq, Acer Predator XB272BMIPRZX, Dell S2716DG, Asus TUF VG27BQ ve HP Omen 27″ modellerini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle