Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Almanya’da Huawei Tartışması Büyüyor!

Almanya’da Huawei Tartışması Büyüyor!

Alman başkan Angela Merkel, Leipzig, Almanya’da düzenlenen Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) kongresinde yaptığı konuşmada Huawei için savunma yaptı. Partisinin üyelerine 5G itilaf sürecinden bahsederken “kimseyi en baştan dışarıda tutmamalıyız” cümlesini kurdu. Bu konuşma, ABD idaresinin Huawei’yi bir güvenlik tehdidi olarak kabul ettirme eforları ile birebir vakte denk geliyor.

Fakat Merkel’in tahlilleri, partisinin öteki üyelerinin görüşleri ile büsbütün entegrasyonlu değil üzere gözüküyor. Politico’nun söylediğine nazaran CDU üyeleri, Huawei’nin 5G ağından direkt yahut dolaylı bir biçimde yasaklanmasına sebep olacak üç farklı karar taslağı oluşturdular. Başkaca Toplumsal Demokrat Parti’den Alman Dışişleri Bakanı “devletimizin kritik altyapısının güvenliği laf konusu olduğunda bir tedarikçiye uygulanan politik ve yasal gerçekleri göz gerisi edemeyiz” dedi.

Merkel’in neden Huawei’yi direkt olarak yasaklama konusunda çekimser olduğu net değil lakin en büyük sebebin ticaret olduğu kestirim edilebilir. Çin, araba ve makine ihracatı laf konusu olduğunda Almanya’nın büyük bir müşterisi ve Merkel, olağan olarak, bu ticareti kaybetmekten çekiniyor olabilir. Bu görüşü destekleyen bir öteki durum da Çin’in Ticaret tarafından daha evvel yapılan bir açıklamada bilinmeyen: “Almanya’nın Huawei’yi bu itilafın dışında bırakması, Almanya ve Çin arasında gelecekteki ekonomik iştiraklere büyük bir negatif tesir yaratacaktır.

Yorum Ekle