Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hibrit bulutun yükselişi

Hibrit bulutun yükselişi

Bulut bilişim her çeşidiyle kurumsal BT yerküresinde ses getiriyor. Pekala büyüyen açık, kişisel ve hibrit bulut bilişim kurumsal bulut pazarı için değerlendirilirse önümüze ne çıkar?

Vanson Bourne tarafından Nutanix ismine yapılan ankette bunun yanıtlarını görmeye başlayabiliriz. Yerküre umumunda 2300 şirketten alınan olgular incelenerek oluşturulan Enterprise Cloud Index’te enteresan birçok nokta yer alıyor. Bunların birincisi, kurumsal iş yüklerinin üçte birinden ziyadesinin (yüzde 36) bulut üzerinde çalışması olabilir. Bu orantının iki yıl içinde yüzde 50’nin üzerine çıkacağı iddia ediliyor.

Açık bulut her derde deva değil

Rob Tribe, Senior SE Director / Nutanix

Şirketler açık bulut sistemlerinin ölçeklenebilirliğinden ve tasarruf başına fiyatlandırılmasından elde edebilecekleri avantajların farkında. Fakat her bulutun da eşit olmadığını anlamaya başladılar. Farklı bulut bilişim cinslerini birlikte kullanmaya karar verilmesi şaşırtıcı değil. Bu şirketler sadece kullandıkları her bir uygulamayı olabilecek en âlâ ortamda saklamakla kalmıyor, bu tatbik odaklı yaklaşım sayesinde satıcı ve platform bağımlılığından da kaçınabiliyor.

Bağımlılık sıkıntılardan sırf biri ve şirketlerin iş yüklerini birden ziyade bulut üzerinden yürütmeye çalışmalarının nedenleri arasında yan alıyor. İş yükünü daha mobil hale getirebilmek ve iş yüklerini bulut sistemleri arasında kolaylıkla taşımanın finansal ve teknik avantajları, hibrit bulut bilişimin en temel özellikleri. Vanson Bourne’un araştırmasında iştirakçiler mobilitenin, maliyet ve güvenlikten de değerli bir avantaj olduğunu lisana getirdi.

Sıfırdan bir hibrit sistem kurmak

Hibrit buluta geçiş şirketlerin istediği kadar kolay bir süreç olmayabiliyor. Bunun nedeni geçişin güç bir süreç olması değil, ankette de görüldüğü üzere, hibrit sistemin üzerine kurulacağı temellerde kimi yapısal dertler bulunması.

Bir ölçüde bunun nedeni, hibrit buluttan faydalanabilecek haber ve birikime sahip olan BT elemanlarının azlığı. Başkaca pratikleri birden ziyade bulut ortamı arasında taşırken kâfi takip imkanı sağlayacak gelişmiş araçların sayısı da ziyade değil. Bu açığı kapatacak araçlar hala geliştiriliyor gelgelelim yakın hengamda gelmeleri beklenmiyor. Şirketler çoklukla kendilerine ilişkin teknolojilerin bölgesini alacak araçlara acilen muhtaçlık duyuyor. Mikro servisler, olgu konteynerleri ve API’lar üzere teknolojiler pratiklerin daha esnek olmasını sağlasa da birçok devir idare, takip ve heyetim özellikleri kâfi seviyede olmuyor. Klasik konumunda altyapı da işin içine girdiğinde neler olup bittiğini görmek daha da zorlaşıyor. Bunların hepsi güvenlik, entegrasyon, tasarruf imkanı ve performansa tesir ediyor.

Hibrit bulut bilişimin avantajlarından yararlanmak isteyen kurumlar, her bir uygulamayı temas ettiği tüm bulut ortamlarında net bir halde görmeye muhtaçlık duyuyor. Bu da ahenk ve tasarruf imkanı için daha çokça garanti manasına geliyor, süreç otomasyonu deneyimi de geliştiriyor.

Bulutlar arasında süzülmek

Kurumlar bir tahlil ararken, bulut umumunda görünürlük sunmayı hedefleyen yeni teknolojiler ve tahliller geliştiriliyor.

Bu tahlil ve teknolojilerin karşılaması gereken özellikler üç kategoriye ayrılabilir. Bunların biri, finansal ve teknik ayrıntılara ihtimam göstererek açık bulutun artı ve eksilerini başarılı bir halde kıymetlendirecek kompetan analitik araçlarına sahip olmak. Bu araçlar, BT ekiplerine pratikleri mütenasip bir formda görme imkanı sunmalı. Bu araçlar başkaca başkanların, yatırımlarını sadece görmesini değil ne işe yaradığını anlamasını da sağlamalı.

2. kategori ise bulutlar arası irtibat sağlanması. Bulut sistemleri arasında kolay ve çevik bir formda BT hizmeti sunmak için bu kritik kıymet taşıyor. Farklı bulut sistemleri ve hizmetleri arasında pratiklerin temaslarını yönetebilme becerisi, dar boğazları ve potansiyel açıkları ortaya çıkarmada kritik kıymet taşıyor. Son olarak, kritik data ve pratiklerin korunmasını sağlayan bulut tabanlı bir felaket kurtarma servisi geliyor. Bu yeterli uygulandığında devasa dertleri çözme potansiyeline kavuşuluyor.

Hibrit buluta bir geçiş olacağı kesin. Şirketlerin yüzde 18’i iş yüklerini açık ve hususî bulutlarda yürütüyor. Bu orantının 2020’de iki kattan ziyade artacağı kestirim ediliyor. Hibrit bulut ezberleri muhakkak bozacak ve kurumsal şirketlerin en sık kullandığı prosedür haline gelecek.

Bahsedilen teknolojileri ve tahlilleri sunmak çok kolay olmasa da hibrit buluta geçiş yapan şirket sayısının giderek artması herkesin yararına olacak değişiklikleri yapmak için başa vermemiz gerektiği mealine geliyor. Bulut sistemleri arasında görünürlüğü sağlayıp bunu kullanabilmemizi sağlayan araçları geliştirirsek hibrit bulut heyecan verici beklentileri karşılayacak ve kurumsal şirketlerde BT idaresi için en güzel tercih olacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle