Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akıllı Hoparlörleri Lazerle Hack’lediler!

Akıllı Hoparlörleri Lazerle Hack’lediler!

Lazer işaretçilerinin akıllı hoparlörleri, telefonları ve tabletleri uzun aralardan denetim edebildiği gösterildi. Üreticilerin aklına gelmeyen güvenlik açığı, yazılım güncellemesiyle düzeltilebilecek üzere görünmüyor.

Tokyo ve Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar, Google Asistan, Apple Siri ve Amazon Alexa’yı parlak lazer işaretçileri cihazların mikrofonuna yönelterek nasıl denetim ettiklerini gösterdiler. Araştırmacılar bu işi 70 – 100 metre uzaklıktan gerçekleştirebildi. Farklı bir binada bulunan Google Home akıllı hoparlör, bu prosedürle garajın kapısını açmak için kullanıldı. Lazerle ne yapıldığı ise açık: “OK Google, garajın kapısını aç” sözcüklerini mikrofona fısıldamak.

Bunun için lazer, cihazların mikrofonunda bulunan, diyafram isimli küçük plağa yöneltiliyor. Olağanda sesle titreşen diyaframı lazerle titreştirerek sesli komutlar taklit ediliyor.

Araştırmacılar, bu dertle ilgili Tesla, Ford, Amazon, Apple ve Google’ı uyardılar. Ekibin birebir teknikle Google Home/Nest, Echo Plus/Show/Dot, Facebook Mini, Fire Cube TV, EchoBee 4, iPhone XR, iPad 6. nesil, Samsung Galaxy S9 ve Google Pixel 2’yi de denetim edebildiğini belirtelim.

Yorum Ekle