Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yandex’in Akıllı Asistanı “Alisa” Artık Türkiye’de

Yandex’in Akıllı Asistanı “Alisa” Artık Türkiye’de

ekosisteminin vazgeçilmez pratiği olan Yandex Navigasyon, yeni özelliklerle gelişmeye devam ediyor. 2013 yılında Türkiye pazarında gerçek devirli trafik verisini paylaşan birinci navigasyon pratiği olan Yandex Navigasyon, sunduğu hizmeti yapay zekâ teknolojisiyle zenginleştiren ve daha farklı bir boyuta çıkaran bir “ilk”e imza atıyor. Yandex Navigasyon Akıllı Asistan Alisa’yı ’dan sonra birinci kere Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Yeni bir navigasyon deneyimi

Yandex Navigasyon kullanıcılarının hayatına büyük kolaylık ve renk katacak Alisa ile Türkiye’de birinci kere bir navigasyonda akıllı asistan bölge alıyor. Alisa’nın pek çok yeteneği bulunuyor. Alisa, en yakın kahveciden nöbetçi eczaneye, trafik yoğunluğundan en kestirme yola kadar trafikle ilgili farklı gereksinimlere karşılık verebiliyor. Kullanıcıların keşfettikçe vazgeçemeyeceği bu özellikler arasında; mahal arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, haberi üzere navigasyon ve harita malumatlarının yanı sıra hava durumu, tarih üzere şimdiki kısa bilgiler de bölge alıyor. Alisa ile sohbet etmek içinse Yandex Navigasyon’u açıp “Alisa” diye seslenmek ehliyetli oluyor. Ağır trafik anlarında ya da uzun yol gidilen seyahatlerde kullanıcılar Alisa ile sohbet edebiliyor.

Yandex Türkiye Memleket Yöneticisi Onur Karahayıt: “Alisa’nın kullanıcılarımıza daha düzgün bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz”

Yandex Türkiye Devlet Yöneticisi Onur Karahayıt, yeni hizmetleri Akıllı Asistan Alisa hakkında şunları söyledi:”Yandex Navigasyon olarak Türkiye’de 2013’ten bu yana en akıllıca ve süratli rotaları göstererek kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyoruz. Geldiğimiz noktada ayda 4,5 milyon kullanıcı Yandex Navigasyon’u kullanıyor. Akıllı Asistan Alisa, bu yıl yaptığımız en kıymetli yeniliklerden biri oldu. Alisa, Rusçadan sonra Türkçe öğrendi. Yandex’in Akıllı Asistan Alisa için yaptığı yatırımda Türkiye’ye öncelik vermesi, bu pazara verdiği pahanın bir öteki değerli örneği oldu. Yetenekleri ve akıllı yanıtlarıyla Alisa’nın kullanıcılarımıza daha âlâ bir navigasyon deneyimi sunmasını umuyoruz.”

Yandex Yapay Zekâ ve Araştırma Yöneticisi Mikhail Bilenko: “Alisa’nın 2. lisanının Türkçe olmasından ötürü çok mutluyuz”

Yandex Yapay Zekâ ve Araştırma Yöneticisi Mikhail Bilenko şunları söyledi: “Çok büyük data setleri ile öğretilmiş derin hudut ağları (deep neural networks) kullanılarak geliştirilen Alisa ile kullanıcılar, öteki bir beşerle kurdukları bağın benzerini kurabiliyor. Alisa yalnızca söyleneni değil, söylenenin gerisindeki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahip. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götür müsün?” üzere bir soru sorduğunuzda size en yakındaki elverişli kahveciyi öneriyor. Şayet kullanıcı “Hadi gidelim” derse de Alisa ona en süratli rotayı çiziyor. Sohbet modu sayesinde navigasyon deneyimini de çok daha ferdî hale getirerek, kullanıcıyı daha yakın hissettiriyor. Öbür birçok akıllı asistanda olduğu üzere, Alisa evvelden belirlenmiş karşılıklara bağlı kalmıyor. Tıpkı soruya birbirinden farklı, özgürce cevaplar vererek, kullanıcıyı hem şaşırtabiliyor hem de sohbeti daha keyifli hale getirebiliyor. En güçlü makine tahsili metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın 2. lisanının Türkçe olmasından ötürü da çok berhudar olduğumuzu tabir etmek isterim.”

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle