Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Acurun yararları nelerdir? Mucizevi besin kaynağı barındıran Acur

Acurun yararları nelerdir? Mucizevi besin kaynağı barındıran Acur

Kabakgiller ailesinden olan acur, bir metreye kadar uzanabilir. Yay üzere uzayan acur tıpkı vakitte düz bir manzarası de vardır. Turşuların vazgeçilmezi olan acurun insan sıhhatine birçok yararı olduğu biliniyor. Anadolu topraklarında sıklıkla yetiştirilen acurun devletimizde yaygın bir tüketimi vardır. Gelelim şimdi acurun yararları nelerdir? Müthiş yararı olan acurun artık detaylarına bakalım belki turşusunu bile yaparsınız bu yazıdan sonra. Ne dersiniz?

Beyaz, yeşil ve koyu yeşil üzere renklere sahip olan acur, kabakgiller ailesine bağlıdır. Ama tat olarak salatalığa misal. İnce uzun bir görünümün yanı sıra birtakım çeşitlerine kavun üzere biçim alabilir. Üzerinde girintili çizgiler olan acur hayli yaygın tüketilir. Kabuğu soyulmadan yıkanarak çiğ halde bile tüketilebilir. Tıpkı devranda turşusu yapılan acurun besin bedeli de epeyce yüksektir. Garp ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilen acurun kalorisi epeyce düşüktür. Kışın diyet uygulayanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ağustos ayının ahir hasadı yapılan acur, Eylül ve Ekim aylarına kadar tezgahlarda bulunur. Sıcak aylarında rahatlıkla büyüyen bu besin bol sulama istemez. Bu yüzden yetiştiriciliği kolaydır. Yüksek potasyum içerdiğinde kandaki potasyum seviyesini düşürerek kan basıncını istikrarlar. Bu yüzden tam bir kalp dostu besindir. Yapılan araştırmalara nazaran Acurun içerdiği hususlar sayesinde nörolojik alt yapılı olan illetlerin çoğalmasını ketler. İleri yaşlarda görülen alzheimer illetlerinin önüne makbul. Güneydoğu nahiyesinde bu besine umumiyetle tirozi derler.

ACURUN YARARLARI NELERDİR?

– Mevsim geçişlerinde vücuttaki likit değişir. Bu değişim birtakım illetlere davetiye çıkartır. Mütehassıslar bu yüzden hem likit tüketimini hem de likit bakımından varlıklı olan besinlerin tüketilmesini öneriyor. Karpuz ve salatalık üzere acurda bu bakımdan tesirli bir besindir. İçeriğinde yüzde 80 nispette su bulunur. Bu da böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar.

– Genetiksel, sıhhatsiz beslenme ve birtakım ilaçların ayn tesirleri nedeniyle yaşanan idrar yapmada zorlanma üzere durumların yaşanmaması için acurun içerindeki çekirdek kısmı kaynatılıp süzülüp içerisine bal eklenerek tüketildiğinde hem idrar söktürür hemde idrar yollarında biriken iltihabı vücuttan atar. Mesanede taş ve kum oluşumunun da önüne makbul.

Acurun yararları nelerdir?

– Taze ve olgunlaşmış acur yaz ve sonbahar aylarında tertipli tüketildiğinde içerdiği potasyum kanın temizlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra kan basıncını istikrarlar. Böylelikle inme, felç, yüksek tansiyon üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır. Ayrıyeten potasyum istenilmeyen kolesterol orantısını da  düşürerek kalp ve damar hastalıklarına uygun gelir.

– Acurun yaprağı köpek, böcek ve sivrisinek üzere hayvanların ısırığına âlâ gelir. Antibakteriyel özelliği sayesinde ısırığın neden olacağı enfeksiyonu evvelce önler. Birtakım alternatif tıp kitapların da ormanda çok vakit geçirmek zorunda kalan kişiler daima yanlarına bu yapraklardan alırlarmış.

Acurun yararları nelerdir? Mucizevi besin kaynağı barındıran Acur

– Acur hudut hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu sayede dimağa giden sinyaller güçlenir. İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan unutkanlık üzere önemli rahatsızlıkların önüne makbul.

– Vitaminler bakımından varlıklı olan acur, bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Vücudun marazlara karşı direncini artırır. Bilirkişiler mahsusen taze halde acurun yılda bir kaç ayda olsa vücudun alması gerektiğini vurguluyor.

Acur Turşusu Tarifi

– K vitamini çok nadir besinlerde bulunur. Acur K vitamini bakımından epeyce zengindir. K vitamini kemik ve kasların yapısını güçlendirir. Kanı ne çok pıhtılaştırır ne de seyreltir. Bu sayede önemli marazların yaşanmasını ketler.

– Kalorisi düşük, lif bakımından varlıklı olan acur, diyet yapmak isteyenler için ülkü bir besindir. Turşusu probiyotik bakımından da güçlü olduğundan bilirkişiler diyet yapmak isteyenlere çiğ halinden ziyade turşusunun tüketilmesini önerir.

Acurun Besin Değerleri

Acur Turşusu Tarifi

Bu faydalı kabakgiller ailesinden olan Acurun turşusunu yapmak için yazımıza bakın.

Yorum Ekle