Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yasemin çayı etkileri ve yararları? Depresyon ve Stres için %100 rahatlatıcı

Yasemin çayı etkileri ve yararları? Depresyon ve Stres için %100 rahatlatıcı

Çin en yararlı besinleri seçerek yüzyıllardır tüketmekte bunlardan biri de yasemin çiçeğidir. Çiçekten elde edilen çay ruhsal olarak yarar sağladığından gün içinde kesinlikle bir tane tüketilir. Çağdaş çağ bilim kişileri da bu bitki çayını tüketmeyi öneriyor. Zeytin ailesine ilişkin olan yasemin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Gelelim şimdi Yasemin çayı etkileri ve yararları nelerdir?

Kuzey Amerika kökenli olan yasemin çiçeği, yabani çiçekler arasında makbul. 300’den fazla tipi olmasına karşın en çok kullanılan ise Çin ve Arap yasemin çiçekleridir. İçeriğindeki uçucu yağı yıllar sonra keşfedilmiş. Bu yağ kozmetik ve parfüm endüstrisinde sıklıkla kullanılmıştır. Yasemin çiçeği Çin de çay olarak sık sık tüketilir. Depresyon ve gerginlik üzere ruhsal marazları rahatlatmak için kullanılan yasemin çayı tabiatta bulunan en tesirli rahatlatıcı çaylar arasında taraf alır. Beyaz yaprakları olan yasemin çiçeği olgunlaştıkça üretir. Çoğunlukta beyaz olarak yetişen yasemin çiçeği, nadirde olsa pembe ve mor renklerde de görülür. İtalya’da süs bitkisi olarak kullanılan yasemin çiçeği yüzyıllardır keşfedilmiş yararlı bir bitkidir. Eski çağlarda şiddetli adet sancısı çeken bayanlara ve böbrek ağrısı olan hastalara çayı doğal ilaç olarak verilirmiş.Bilimsel literatürde oleaceae olarak geçen yasemin çiçeği Çin de Molihua Cha olarak bilinir. Yasemin çayı kandaki al hücre sayısını artırır. Çağdaş çalışmalarda ayrıyeten yasemin çayının bağışıklığı güçlendirmede tesirli olduğu ortaya çıkarıldı.

Yasemin çayı etkileri

YASEMİN ÇİÇEĞİ NE İŞE YARAR?

Yapraklarından yağına ve tohumlarına kadar inanılmaz yararları olan yasemin, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir. Kokulu bir bitki olan yasemin. eski çağlarda kaynatılıp lapa haline getirilerek yarların üzerine konulurmuş. Süratle güzelleşme sağlamasının yanı sıra cildin lekeli hasarlı olmasını da ketler. Kimi yörelerde yasemin çiçeği kurutulup konutun içinde yakılırmış. Bu sistemle de baş ağrısı ya da sinüzit üzere rahatsızlıkların azaldığı tespit edilmiştir. Münhasıran baş ağrısına uygun gelen yasemin tütsüsünü günümüzdeki alternatif tıp bilirkişileri da önermektedir.

Yasemin çayı etkileri ve yararları? Depresyon ve Stres için %100 rahatlatıcı

Yasemin Çayı Etkileri Nelerdir?

İçerdiği sakinleştirici hususlar sayesinde sonların daha sakin çalışmasını destekler. Bu sayede hormonların salgılanmasını artırarak dimağ sıhhatini korur. Gün uzunluğu hem çevresel tesirler hem de sıhhatsiz beslenme ile ortaya çıkan depresyon ve gerilim için en doğal ilaçtır.  Yapılan araştırmalara nazaran; nizamlı tüketilen yasemin çiçeği yağı uykuyu düzenlediği melotanin hormonunu artırdığı gözlemlenmiştir.

Antifungal, antiviral ve özelliği olan yasemin çiçeğinin yağı uçucu yağ kategorisinde konum alıyor. Yasemin çiçeğinin bu özellikleri sayesinde hücreleri yenileyerek erken yaşlanmanın önüne makbul. ve saç için hayli yararlı olan yasemin çiçeği yıpranmış saçları güçlendirirken, sivilceye meyilli cildin dermis tabakasını yeniler.

Yasemin çayı

özelliği sayesinde yalnızca cildi yenilemez tıpkı devirde vücudun içeriğinde gezen bağımsız radikalleri temizler. Bağışıklığı güçlendirir. Marazlara karşı vücut direncini artıran yasemin çiçeği, bu sayede kansere meyilli hücreleri de ketler.

Mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen üst teneffüs yolları enfeksiyonlarından sonra görülen kuru öksürük boğazı ağır tahribata uğratır. Tıpkı devranda bu enfeksiyon sinüs kanallarını tıkayarak burundan enfes alışverişini zorlaştırır. Akciğerlerde önemli hasarlara neden olan bu iki durumu önlemek için güçlü antibiyotiklere muhtaçlık var. Gelgelelim ilaç olan antibiyotikler vücutta farklı sıhhat meselelerine neden olabileceğinden bu rahatsızlıklar esnasından bilirkişilerin önerdiği birinci şey doğal ilaçlardır. Doğal ilaçlarda en tesiri ise yasemin çiçeği yağıdır. Sıcak suya yasemin yağı damlatıp soluyabilirsiniz. Bu buhar tesiri enfeksiyonların likit biçimde vücuttan çıkmasına yardımcı olur.

Depresyon ve Stres

Uyarıcı tesire sahip olan yasemin çiçeği günümüzde sıklıkla yaşanan halsizlik ve yorgunluk üzere sıhhat problemlerine da düzgün gelir. Birtakım alternatif tıp mütehassısların Yasemin çiçeğini kaynatıp banyoda durulama suyu olarak kullanacağınız suya eklemeyi önerir. Bu su tüm vücuttaki gözeneklerin temizlenmesine ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Lavanta yağı, portakal yağı ve kekik yağı ile karıştırılarak doğal parfüm elde edebilirsiniz.

Kimi bayanların hormonal zahmetlerden ötürü adetlerinde düzensizlik oluşur. Bu da adet vakitlerinde şiddetli kanama ve sancılara neden olur. Kurutulmuş bir avuç yasemin çiçeğini bir bardak kaynar suya ekleyin demlendikten sonra süzüp içine limon sıkıp tüketin. Kısa vadede sancısız adet sökmeye yardımcı olur.

Vücudun kimi noktaları vardır buraya yapılan masajlar vücudun rahatlamasını sağlar. Ense, ayak tabanı, avuç için, alnın tam ortası bu noktalar arasında mahal alır. Sardunya, lavanta, nane ve yasemin çiçeğinin yağlarını karıştırarak bu noktalara dairesel masajlar yaparak rahatlatabilirsiniz.

NOT: Yüksek bir sakinleştirici tesiri olduğundan gün içerisinde fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde konsantre eksikliğine neden olur.

Yorum Ekle