Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
5G, 2025 Yılında 2,6 Milyara Ulaşacak

5G, 2025 Yılında 2,6 Milyara Ulaşacak

Ericsson (NASDAQ:ERIC), yerküre umumunda 5G abone sayısının önümüzdeki altı yıl içinde süratle gelişen 5G ekosisteminden ötürü 2,6 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun 2019 sayısında, bu iddiaların yanı sıra 2025 yılının sonuna kadar muhabere teknolojilerinin tasarrufuna dair gayrı öngörüler de mahal alıyor.

Sanal Gerçeklik (VR – Virtual Reality) akışları üzere çeşitli yeni tüketici davranışlarıyla birlikte akıllı telefon başına aylık olgu trafiğinin 2025 yılının ahir 7,2 GB’den 24 GB’ye çıkacağı kestirim ediliyor. Kullanıcılar, aylık 7,2 GB ile günde 21 dakika HD (1280 x 720) medya izleyebilirken, 24 GB ile 30 dakika HD medya ve ek olarak 6 dakika Sanal Gerçeklik yayını izleyebiliyor.

Raporda ayrıyeten, 5G’nin 2025 yılının sonuna kadar yerküre nüfusunun yüzde 65’ini kapsayacağı ve global mobil olgu trafiğinin yüzde 45’inin 5G üzerinden geçeceği öngörülüyor.

2019 yılında Asya, Avustralya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Amerika’daki önder muhabere hizmeti sağlayıcılar 5G şebekelerini tasarrufa sundular. 5G hizmetlerini geçtiğimiz Nisan ayında sunmaya başlayan Güney Kore’de büyük bir kullanıcı patlaması yaşandı. Memleket umumunda 2019 Eylül ayına kadar 5G’ye geçen kullanıcı sayısı 3 milyona ulaştı.

Ekim ayında 5G hizmeti sunmaya başlayan Çin’de ise ilginin büyük olmasından ötürü 2019 yılının sonuna kadar 10 milyon olması beklenen kullanıcı sayısı kestirimi 13 milyon olarak güncellendi.

5G’nin derhal hemen tüm cihaz üreticilerinden geniş bir destek almasının çok yürek verici olduğunu belirten Ericsson Yönetici Yardımcısı ve Ağ Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Lideri Fredrik Jejdling,”2020 yılında piyasa sürülen 5G destekli cihazların artması, 5G adaptasyonunun daha geniş ölçekli olmasını sağlayacak.O hengam sorulması gereken soru, tasarruf senaryolarını tüketiciler ve kurumlar için pratiğe dönüştürebilir miyiz değil, tasarruf senaryolarını tüketiciler ve kurumlar için nasıl süratli bir biçimde dönüştürebiliriz olarak değişecek. 4G yerkürenin birçok konumunda güçlü bir temas seçeneği olmaya devam ederken, ağları modernize etmek yaşadığımız teknolojik değişimin anahtarı olacak” dedi.

Mevcut artış göz önüne alındığında, 5G’ye geçişlerin LTE’den çok daha süratli olması bekleniyor. En süratli kullanıcı sayısı artışının, 2025 yılında abonelerin yüzde 75’inin 5G’ye geçeceği kestirim edilen Kuzey Amerika nahiyesinde yaşanması bekleniyor. Bunu yüzde 56 ile Kuzey Şark Asya ve yüzde 55 ile Avrupa’nın takip edeceği iddia ediliyor.

Gayri kestirimler ise şöyle: 2019 yılının ahir 1,3 milyar olan yekun hücresel IoT irtibat sayısı, yıllık yüzde 25 artışla 2025 yılının ahir 5 milyara ulaşacak. 2025 yılında, bu hücresel IoT irtibatlarının yüzde 52’sini NB-IoT ve Cat-M teknolojilerinin oluşturacağı varsayım ediliyor.

Hindistan’daki akıllı telefon kullanıcı sayısının artması, Çin’deki akıllı telefon başına aylık olgu trafiğinin yükselmesi, daha âlâ cihaz özellikleri, donenin ağır olduğu içeriklerin artması ve daha münasip maliyetli done planları nedeniyle, 2019’un üçüncü çeyreğinde yıldan yıla trafik artışı yüzde 68’e yükseldi.

Raporda çeşitli kuruluşlarla ortaklaşa hazırlanan makaleler de mahal alıyor

Raporda mahal alan SK Telecom işbirliği ile hazırlanan bir makalede, Güney Koreli servis sağlayıcının seçili coğrafi yerlerdeki müşterilerine 1. sınıf bir 5G şebeke deneyimi ve yenilikçi hizmetler sağlamaya odaklı bir 5G kümesi oluşturma stratejisini nasıl uyguladığı ayrıntılı bir halde anlatılıyor.

MTN Group ile birlikte hazırlanan bir gayrı makalede ise Güney Afrika merkezli servis sağlayıcının, kullanıcı deneyimine ve müşteri sadakatine odaklanmasının, Ruanda ve Gana’da nasıl ölçülebilir ağ geliştirmeleri ve ticari kazanımlarla sonuçlandığı detaylarıyla aktarılıyor.

Raporda servis sağlayıcıların fiyat tarifeleri de derinlemesine inceleniyor ve 5G hizmetlerini sunmaya başlayan servis sağlayıcıların büyük kısmının 5G paketlerini en yakın 4G paketine nazaran yüzde 20 daha yüksek fiyatlandırdığı görülüyor. Son olarak IoT teknolojilerinin, otomotiv ve ulaşım pratiklerindeki farklı tasarruf senaryolarıyla ilgili gereksinimleri nasıl karşıladığını açıklayan bir makale bulunuyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle