Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Robot El Dactyl’e Rübik Küpünü Çözmeyi Öğrettiler!

Robot El Dactyl’e Rübik Küpünü Çözmeyi Öğrettiler!

ve makine tahsili üzerine araştırmaları ile ünlenen OpenAI firması, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir gösterimde Rübik Küpünü çözen bir robot eli tanıttı.

Dactyl ismini taşıyan robot el, Automatic Domain Randomization (ADR) olarak isimlendirilen yeni bir teknik ile birlikte bir çift had ağının çalışmasıyla ve takviyeli tahsille eğitildi. Dactyl tarafından kullanılan takviyeli tahsil algoritması, daha evvel Dota 2‘de insan rakiplere karşı kendisini kanıtlamıştı.

Yeni teknik ADR, robot elin saygıdeğer bulmacayı çözmek için eğitilmesi ismine en değerli etmendi ve Dactyl’in çalışması için daima olarak zorluğu artan eğitim senaryoları oluşturuyordu. ADR, çalışmaya tekil, rastlantısal olmayan bir ortamda başlıyor ve burada had ağı Rubik Küpünü çözmeyi öğreniyor. Had ağı bu hizmette daha başarılı olduğunda ve bir performans hududuna ulaştığında, rastlantılık otomatik olarak artıyor. Bu da vazifesi, hudut ağının daha rastlantısal ortamlara nazaran genelleştirmeyi öğrenmesini gerektirdiğinden ötürü, daha da zorlaştırıyor. Ağ, bir defa daha performans hududuna ulaşana kadar öğrenmeye devam ediyor ve bu noktada rastlantısallık bir kere daha artıyor. Süreç temel olarak bu halde ilerlemeye devam ediyor.

OpenAI

Ekibin söylediğine nazaran ADR çok değerli bir gelişim; zira mütemadi olarak zorlaşan eğitim simülasyonları, “gerçek yerkürenin gerçek bir modelini kurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor” ve simülasyonda eğitilen had ağlarının gerçek dünyaya uygulanmasına imkan tanıyor. Dactyl, aralarında parmakların bağlanması, lastik eldiven giyilmesi ve gibisi çeşitli fizikî senaryolara armoni sağlayabiliyor.

Robotik meydanındaki pek çok kıymetli isim ve profesör, OpenAI’nin hem Rübik Küpünü çevirecek ince yeteneği oluşturması, hem de farklı senaryolara karşı öğrenme yeteneği konusunda geleceğin bu sistemde olduğunu düşünüyor. Yeniden de takviyeli tahsilin gelecek için gerçek seçenek olduğundan emin olmayan bireyler de var. Bu kuşkunun ardındaki temel sebep, takviyeli tahsilin temel özelliği ve tek bir hizmette ustalaşmaktan fazla çok sayıda vazifesi yapabilecek hale gelip gelemeyeceği sorusundan kaynaklanıyor.

Yorum Ekle