Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
3.000 Yıllık Mumyanın Sesini Tekrar Ürettiler

3.000 Yıllık Mumyanın Sesini Tekrar Ürettiler

Araştırmacılar, 3.000 yıllık bir mumyanın sesini üç boyutlu basınç yoluyla tekrar oluşturdular. Daha sahihi bu yolda bir adım attılar.

Mumyalanmış rahibin gövdesi ve sesle ilgili yumuşak dokuları sağlam kaldığından, ses yollarını bir CT taramasının (bilgisayarlı tomografi) akabinde üç boyutlu olarak tekrar üretmek çok sıkıntı olmadı. Londra Üniversitesi, York ve Leeds Müzesi Üniversitesi’nden araştırmacıların “Geçmişten Sesler” girişimi kapsamında kullanıcı tarafından denetim edilebilen, yapay bir “Vokal Sistemi Organı” üç boyutlu olarak basıldı. Böylelikle araştırmacılar, tek bir sesli harfi sentezleyebildiler.

Ortaya çıkan ses, elektronik bir kuzunun melemesinden çok farklı olmasa da araştırmacılar, cümleleri tekrar seslendirecek bir bilgisayar modeli geliştirmeyi planlıyorlar. Araştırmacılara nazaran ses yolunu temel alarak üretilen bu ses, konuşma üretmek için ehliyetli değil. Bunun için lisanın ilgili ses yolu eklemleri, fonetikleri ve zamanlama kalıpları hakkında da malumat gerekiyor. Münasebetiyle mumyadan kalanlar, konuşma sesinini tekrar oluşturmak için ehliyetli değil üzere görünüyor.

Bu sahada uzun çalışmalara gereksinim olsa da, bir gün binlerce yıl evvel ölenlerin sesini, daha sahihi bir taklidini duymamız mümkün olabilecek üzere görünüyor.

Yorum Ekle