Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
20. Bilişim Tepesi’nde Kuantum Yolculuğu!

20. Bilişim Tepesi’nde Kuantum Yolculuğu!

Bilişim Zirvesi’19 dev marka temsilcilerinin sponsorluğunda, iş yerküresi ve kamunun gösterdiği ağır ilgiyle tamamlanırken, 2020 yılının Kasım ayında gerçekleşecek Tepe için heyecan şimdiden başladı. 20. Bilişim Doruğu’nun teması ise “QUANTUM JOURNEY – KUANTUM YOLCULUĞU” olarak açıklandı. Tepenin açılış konuşmasında bu açıklamayı yapan BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe, birçok dev şirketin üzerinde çalışmalar yaptığı Kuantum teknolojilerinin, iş ve toplumsal hayatı derinden etkileyeceğini açıkladı.

Teknoloji küllerinden yine doğacak

Muvaffakiyetle tamamlanan ve bilişim yerküresinin tüm paydaşlarından olumlu tenkitler alan Bilişim Tepesi 2019’un derhal akabinde Bilişim Tepesi’nin 20. yaşını kutlayacağı 2020’nin hazırlık çalışmaları başladı. 2020 yılının Kasım ayında gerçekleştirilecek aktifliğe ise geleceğin en büyük teknoloji adımı olarak bedellendirilen “Kuantum” damgasını vuracak. 20. Bilişim Tepesi’ni “Quantum Journey” mottosu kapsamında gerçekleştireceklerini belirten BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe, “Alıştığımız, benimsediğimiz ve kabullendiğimiz teknoloji düzlemiyle vedalaşma devri yaklaşıyor. Hayatın her ortamında dönüşmesi gereken süreçler, zorluklar, yarar ve avantajlar önden stratejik olarak hesaplanmalı ve yol haritası çıkartılmalıdır. Önümüzde uzun bir yolculuk var. Teknoloji ve bilişim kavramını baştan aşağı değiştirecek olan bu kavrama entegrasyon sağlamak için mevcut sistemin reformist bir yaklaşımla yıkılması, yıkım öncesi önlemlerin alınması ve yeniliğe olunması için yolculuk başlıyor. Anka kuşu tutuşmaya başladı, ışığını görüyoruz. Küllerinden tekrar doğacak olan geleceğin ileri ve yeni teknolojileri için Kuantum Yolculuğu başlıyor.” diye açıkladı.

“Şirketiniz için şayet bir bina yaparsanız, en azından 10 – 20 yıl yeni bina yatırımına gereksiniminiz kalmaz ya da şirketinize bir araç aldığınızda 3 -5 yıl bu aracı yenileme gereksinimi hissetmezsiniz. Fakat bir dijital dönüşüm çalışması yaptığınızda ‘Ben artık beş yıl teknoloji yatırımı yapmayacağım’ diyemezsiniz. Zira dijital dönüşüm belli bir süreci kapsamaz, süreklilik velev. Bu süreç kesintiye uğradığında ise işiniz de kesintiye uğrar. Dijital dönüşüm yolunda durmak diye bir şey yok” diyen BTHABER Şirketler Kümesi Yöneticisi Murat Göçe, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Günümüzde data ölçüsü her geçen gün artıyor. Buna koşut olarak done üreten cihazların sayının yanı sıra çeşidi de artıyor. Artık yalnızca bilgisayar, akıllı telefon üzere üzerinden data üretilmiyor. Meskendeki hane aletlerinden sürücüsüz arabalara, fabrikalardaki üretim makinelerinden sıhhat cihazlarına kadar her cihazdan data üretilecek ve bu dataların anlık olarak bir merkeze iletimi, burada işlenmesi ve makinelere uzaktan anlık komutlar verilmesi üzere durumlar kelam konusu olacak. Düşünsenize, sürücüsüz arabadan bahsediyoruz, bu araçlar yakın bir vakitte yollarda tarafını alacak ve süratle yaygınlaşacak üzere görünüyor. Pekala, binlerce velev milyonlarca sürücüsüz araçtan alınan datalar hangi bilgisayarlarda anlık olarak işlenecek. Bunun üzere birçok soru birçoğumuzun başlarını kurcalıyor. İşte bu tıp soruların cevaplarını tüm paydaşlar olarak daima birlikte 20. yaşında Bilişim Tepesi’nde arayacağız.”

Datanın gücü göz gerisi edilemez

İstanbul Kongre Merkezi’nde 20-21 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Bilişim Zirvesi’19 iki gün boyunca “Data Talks” çerçevesinde, olgunun gücü ile yarışmada avantaj elde etmek isteyen şirketler ile bilişim kolunu buluşturdu.

Dört farklı salonda koşut olarak gerçekleşen oturumlarda Türkiye’nin ve yerkürenin önde gelen kanaat başkanları, kendi yerlerindeki uzmanlıklarını iki gün boyunca 19. Bilişim Doruğu’na katılan 2000’in üzerinde karar verici kişi ile paylaştı. 120 seçkin konuşmacı ve panelistin sahne aldığı Bilişim Tepesi, 4 bin iştirak alan 12 farklı program içeriğinde, olgunun paraya dönüşmesi için gerekenler ve şirketleri rakiplerinin önüne geçirecek fırsatlar olmak üzere yeniçağın iskeletini oluşturdu. Yeni nesil teknolojilerin ışığında çağımızın en kıymetli kıymetlerinden kabul edilen done üzerinden, yarına nasıl hazırlanmamız gerektiği dorukta ortaya konuldu.

Bilişim Tepesi Hakkında

Bilişim Tepesi Aktiflik Şirketi, “Bilişim bölümünde gündem oluşturmak ve katma paha sağlamak” misyonunu üstlenmiş BTHABER Şirketler Öbeği üyesidir.

Bilişim Tepesi Aktiflik Şirketi, bilişim teknolojilerinin tüm kollar tarafından kavranması, yeni teknolojilerin iş yerküresinde içselleştirilerek, yansımaların ve verimliliğin artırılmasına yönelik girişimler gerçekleştirmektedir. Yarattığı aktiflik platformları ile farklı coğrafi noktalarda kol profesyonellerini buluşturmaktadır.

2000 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilmekte olan memleketler arası Bilişim Doruğu – ICT Summit aktifliği, Türk İş Dünyası’nın teknoloji ile etkileşiminin bugününü ve geleceğini konuşturan, Türkiye’nin ve nahiyenin önder iş ve iş birliği etkinliğidir.

Detaylı malumat için: www.bilisimzirvesi.com.tr

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle