Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Zeytinyağının cilde ve saça yararları nelerdir? Zeytinyağı saça ve cilde nasıl uygulanır?

Zeytinyağının cilde ve saça yararları nelerdir? Zeytinyağı saça ve cilde nasıl uygulanır?

Sofralara salatalar ya da soğuk servis edilen zerzevat yemeklerinde kullanılan zeytinyağı aslında tabiattan gelen bir mucize. Mide illetlerinden kalp sıhhatine, kilo vermeden diyabet illetine kadar vücuda olumlu tesirleri bulunan zeytinyağının saça ve cilde de inanılmaz yararları bulunuyor. Pekala bunlar neler? Zeytinyağı saça ve cilde nasıl uygulanır? Gelin birlikte öğrenelim…

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte likit bir yağdır. Başka birçok bitkisel yağda olduğu üzere yapısında büyük nispette gliserin bulunan zeytinyağının sabunlaşmama kıymeti %0,5 ve 1,3 nispetindedir. Yemek prodüksiyonunda, sıhhat pratiklerinde ve endüstriyel üretimde çok çokça kullanılan zeytinyağı, Uzmanlar zeytinyağının tekli doymamış yağ olduğunu ve bu tekli yağlarla kilo almanın çok güç olduğunu söz ederek zeytinyağının kilo denetimi sağladığını söylüyorlar. Metabolizmayı hızlandırma işlevi de gören zeytinyağı kozmetik sektrönde de bölgesini aldı. Yüzyıllardır bayanların kullandıkları zeytinyağının yararlarını bilmiyorsanız bu haberimizde detaylarını öğrenebilirsiniz. Yüksek orantıda E vitamini içeren zeytinyağı faydaları bu yanı ile cildi zararlı güneş ışınlarına karşı koruyor. Birebir hengamda uygun bir nemlendirici olduğu için ciltte iltihaplanma, gül marazı ve akne üzere problemlere karşı hayli tesirlidir. binlerce yıldır insan sıhhati için en yararlı besinlerin başında gelen zeytinyağı, bilhassa kuru ciltler için bulunmaz bir hint kumaşıdır. 

üzere bir cilde sahip olmak istiyorsanız zeytinyağının yararlarından yararlanabilirsiniz. Gece uyumadan evvel temizlediğiniz cildinize zeytinyağını direkt olarak sürün. Uyandığınızda cildinizin sağlıklı bir parlaklık ve yumuşaklık kazandığını göreceksiniz.

Nemlendirici vazifesi gören zeytinyağını kullanmak isterseniz, elinize dökün ve ovuşturarak biraz ısıtın. Akabinde yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Şayet çok yağlı bir cildiniz yoksa bunu sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.

Cildinizde kızarıklık ya da tahriş olan nahiyeler var ise zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Yüzünüzde ya da cildinizin rastgele bir yerinde bu usul bir sorun yaşarsanız eşit ölçüde bal ve zeytinyağını karıştırıp sorunlu nahiyeye sürün. 10 dakika bekleyip yıkayın. Bu süreci haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞIYLA YAPILAN SÜPER CİLT MASKESİ

GEREÇLER

1 yumurta sarısı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı zeytinyağı ve birkaç limon

Tüm bu materyalleri şıkça karıştırın.Hazırladığınız karışımı evvelce temizlediğiniz cildinize direkt olarak uygulayın ve maskeyi 5-10 dakika kadar bekletin. Maskeyi yüzünüzde bir müddet beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Buradaki yumurta, cildi sıkılaştırırken bal, ciltteki akne sorunlarını çözerek nemlendirir. 

ZEYTİNYAĞININ SAÇA YARARLARI NELER?

Zeytinyağı, yalnızca cilt için değil, saçlar için de çok tesirlidir. Saçlarınıza uyguladığınızda, saçlarınızdaki büyük değişimleri kısa müddette fark edeceksiniz. Saç diplerinin güçlenmesine ve tellerin sağlıklı uzamasına yardım eden zeytinyağı, kepek sıkıntısını mucize bir halde ortadan kaldırıyor. 2015 yılında yapılan bir araştırma sonucu zeytinyağlarının saçları hasardan koruyan kıymetli bir rollerinin olabileceği belirtiliyor.Besleyici ve saç kuruluğunu giderici özelliği ile zeytinyağı hem saçların, hem cildin nemlenmesini sağlıyor. Özellikle ısı ile saç şekillendirici aletlerin tesiri yüzünden kırılan ve yıpranan saçların tekrar yapılandırılmasında zeytinyağı tesirlidir. 

YUMUŞAK VE PARLAK SAÇLAR İÇİN ZEYTİNYAĞI MASKESİ

Hafifçe ılıtılmış 2 yemek zeytinyağı direk saç derisine masaj yaparak uygulandığında saç köklerin nefes almasını ve güçlenmesini sağlar. Bu sayede saç dökülmesini yavaşlatır.

KEPEĞE KARŞI ZEYTİNYAĞI MASKESİ

2 yemek kaşığı zeytinyağı içerisine 2 yemek kaşığı sıkılmış limon suyunu karıştırıp saç diplerinize sürün.

Yorum Ekle