Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Eğir otunun yararları nelerdir? Eğir otu çayı nasıl demlenir? Eğir otu kökü yağı ne işe yarar?

Eğir otunun yararları nelerdir? Eğir otu çayı nasıl demlenir? Eğir otu kökü yağı ne işe yarar?

Hazanbel olarak da bilinen eğir mahsusen mide ve bağırsak hastalıklarına âlâ gelir. Göl kenarlarında yetişen eğir otu çok sık bilinmezse de yüzyıllardır alternatif tıpta ilaç olarak kullanılır. Vücuttaki iltihabı idrar yoluyla kısa vadede atan eğir otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Eğir otunun yararları nelerdir? Eğir otu çayı nasıl demlenir? Eğir otu kökü yağı ne işe yarar?

Bilim literatüsünde “Acorus calamus” olarak bilinen eğir tek çenekli çok yıllık bir ottur. Sulak yerlerde kolay kolay yetişen eğir otu, kokulu yapraklarını kozmetik gereçler prodüksiyonunda kullanıldı. Klâsik tıpta kurutularak kullanılan eğir otu kimi bölgelerde zencefil, tarçın ve küçük Hindistan cevizleri tarafına de tüketilebilir. Yılanyastığı ailesine ilişkin olan eğir otunun anayurdu Hindistan’dır. İpek yolu ticaretiyle Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarına da yayıldı. Osmanlı’da da Harem bayanlarının şık kokusu sayesinde kullanılmasının yanı sıra içerdiği antioksidan sayesinde cilt bakım eserlerinin vazgeçilmez ham hususu oldu. Yaprakları şerit formunda olan eğir otu, en ziyade 50 cm kadar çıkar. Kokusu mandalinaya emsal, bulunduğu alanlardaki haşaretları engellediğinden hane önlerinde yetiştirilir. Aktarlarda basitçe temin edilir. 

EĞİR OTUNUN YARARLARI NELERDİR? 

Yavaşlayan sindirim sistemini düzenlemek için eğir epeyce tesirli bir ottur. Yemek borusundaki hücrelerin deforme olmasını önleyerek besinlerin hasar vermeden mideye inmesini orada da yanlışsız öğütülerek bağırsaklara geçmesini sağlar. Ayrıyeten yemeklerden sonra tüketildiğinde besinlerin akıllıca yollarla kana ve organlara iletilmesini sağlar.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki, asit ve iltihabı kurutur. Böylelikle gut ve eklem marazlarının yaşanmasını handikaplar. Başkaca bağışıklık sistemindeki hücreleri de yenilediğinden ani ateş çıkması üzere sıhhat dertlerinin da önüne makbul.

Vücutta çokça biriken su, böbrek üstü bezlerinin işlevselliğini bozar. Bu durum tüm vücut organlarını olumsuz tesirler. Eksperler bu yüzden çokça su tüketildiğinde kesinlikle spor yapılmasını tavsiye eder. Bunun dışında da suyun vücutta tutulmaması için de eğir çayı tüketilmesini önerir.

Beğenilen çıkan çıban ya da iltihaplı yaralar için içinde kaynatılan eğri otu, suyunu pamuk yardımıyla sürünüz. Kısa devirde hem iltihabı götürür hem de katarak üzere marazları pürüzler. Ayrıyeten kirpik dibi iltihabı üzere marazların da yaşanmasının önüne makbul.

Eğri suyu ile gargara yaparak diş etlerinde kalmış kalıntıları temizler. Diş kökünü güçlendirerek diş kaybını engellediği üzere diş yüzeyininde de kir birikmesini önleyerek beyaz kalmasını sağlar. 

Kolit illeti için en doğal içecek olan eğri otu, bağırsakların işlevselliğini artırır. Başkaca eğri otu, had merkezindeki hücreleri de yenileyerek yorgunluk agresfilik üzere ruhsal sıhhat dertlerini handikaplar. 

EĞİR OTU ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Eğir otu, çoklukla kurutularak tüketilir. Kurutulan eğir otu ufalanıp toz hale getirilir. Bir su bardağının içine bir kaşık toz haline getirilmiş eğir otu eklenip bir gece boyunca bekletilir. Sonraki gün ile 5 dakikalık kaynatıldıktan sonra süzülerek tüketilir. 

EĞİR OTU KÖKÜ YAĞI NE İŞE YARAR?

Güzel kokusu sayesinde kökündeki esans yağ çıkartılır. Ekseriyetle sarı renkte olan bu yağ münhasıran cilt hastalıklarına kullanır. Baş ağrısı, migren ve sinüzit üzere illetler sırasında boyun ve alna sürüldüğünde rahatlama sağlar. Başkaca eğir otu kökü yağı sigara isteğini de azaltır. 

Yorum Ekle