Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yoğurdun yararları nelerdir? Mesken yoğurdu ne işe yarar & Aç karna yoğurt suyu içerseniz…

Yoğurdun yararları nelerdir? Mesken yoğurdu ne işe yarar & Aç karna yoğurt suyu içerseniz…

Acilen hemen herkesin severek tükettiği yoğurdun insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Canlı laktik asit bakterileri içeren mahsusen sindirim sıhhatine olumlu ekleri vardır. Pekala yoğurdun yararları nelerdir? Yapılan kimi araştırmalarda da yoğurt suyunun insan sıhhatine yararları olduğu ortaya çıktı. Yoğurt hakkında merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Sütün fermantasyonu sonucu ortaya çıkan besin pahası yüksek canlı bakteriler barındırır. Kesin olarak kimler tarafından ne vakit üretildiği bilinmese de yoğurdun yüzyıllardır yapılıyor. 6000 yıldır üretildiği kestirim edilen yoğurt Osmanlı topraklarından Avrupa’ya yayılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman devranında yoğurt kimi Avrupa hükümdarlarına şifa niyeti ile gönderilmiş. Böylelikle tüm yerküreye yayılan yoğurt Anadolu topraklarında ortaya çıkmıştır. Türk yapıtlarından biri olan Divanı Lügatit Türk’te de geçen yoğurdun alternatif tıpta münhasıran sindirim hastalıklarında tüketilirdi. Yıllar geçtikçe yoğurt saf bir formda tüketildiği üzere içerisine kimi yararlı besinler eklenerek de tüketilmeye başlanmıştır. Örneğin zayıflamak için içerisine sumak ve limon eklenmiş ya da kan yapıcı olsun diye keçiboynuzu pekmezi karıştırılır. Kalsiyum, protein, magnezyum, potasyum, A, E ve B vitamini kümeleri bakımından epeyce zengindir. Yapılan kimi araştırmalarda yoğurdun kanser marazlarının riskini azaltığı tespit edilmiştir. Bilhassa göğüs kanserinin önüne geçen yoğurt, vücudu adeta koruyan bir kalkan oluşturur. Yoğurdun tüketimi yaş, cinsiyete nazaran değişir. 3 yaş öbeğindeki evlatların günde 4 porsiyon tüketmesi gerekirken, 6,9 ve 18 yaşındaki bireylerin 3 porsiyon tüketmesi kâfi olur. Gelişme çağı, menopoz, hamilelik ve adet devirlerinde de bol bol tüketilerek değişen hormonların tesirleri azaltılmaya çalışılmalıdır. 

HANE YOĞURDU NE İŞE YARAR?

Bağırsak florası az olan insanlarda umumiyetle demir eksikliği, saç dökülmesi, yorgunluk ve uykusuzluk üzere rahatsızlıklara görülür. Bunun için mütehassıslar probiyotik öneriyor. Probiyotik bağırsak flora sayısını artırarak besinlerin enzimlenmesini ve vücutta nerelere aktarılmasına yardımcı olur. Çörek otuyla bir arada daha yararlı hale gelir. Probiyotik bakımından da en güçlü besin hane yoğurdudur. Mesken yoğurdu fabrikasyon süreçten geçirilmediği için içeriğindeki yararlı bakteriler probiyotik olur. Bu yüzden sindirime inanılmaz yarar sağlar. Yalnızca bağırsak florasını değil. Midenin fonksiyonlarını da olumlu tesirler. Kemiklerin gelişimine ek sağlar. Bu yüzden eksperler ana karnından itibaren mesken yoğurdunu tavsiye eder. 

YOĞURDUN YARARLARI NELERDİR?

Yoğurt, B vitamini kompleksi içerdiğinden kemik gelişimine büyük ek sağlar. Kemik yapısını güçlendirdiğinden münhasıran ileri yaşlarda yaşanma mümkünlüğü olan kemik erimesinin önüne makbul. Bunun yanı sıra kemiklerin hasara uğraması sonucu düzgünleşme sürecini hızlandırır. 

Folik asit vücut sıhhatinde olmazsa olmazdır. Vücuttaki organların gelişmesi ve işlevselliğini artması için vücudun muhtaçlık duyduğu folik asidi bir kase ile yüzde 75’ini rahatlıkla karşılar.

Peynir ve süt tüketmeyen bireylerin tüketilmesi tavsiye edilir. Bu besinlerden alınacak olan yararların birebiri sütten de kolay kolay alınabilir.

beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sıhhatini güçlendirir. Kimi besinlerin damarlarda yol açtığı hasarı düzeltir. Yağ birikimini önler. Doymuş yağ içermesine karşın damar tıkanıklığına neden olmaz. Makûs kolesterolü düşürerek düzgününü yükseltir.

Yalnızca inek değil, manda, keçi ve koyundan da elde edilen sütten de yapılabilir. Tüm bu yoğurtlar vücudun kendi kendine üretemediği vitamin ve mineralleri kolaylıkla almasını sağlar. 

Mide bulantısı, üşütmesi ve kusma üzere rahatsızlıkları önlemede en doğal ilaçtır. Yoğurt yalnızca yenildiğinde değil birebir hengamda cilde sürüldüğünde de burada hasara uğramış sahaları kolay kolay güzelleştirir. Sivilce ve akne oluşumunun önüne makbul. Cildin genç kalmasını sağlar.

Bağışıklık sisteminin en gereksinim duyduğu besin yoğurttur. Yoğurt bağışıklığı güçlendirerek zararlı bakterileri vücuttan atar. Vücudun mantar oluşturmasını önler. 

AÇ KARNA YOĞURT SUYU İÇERSENİZ…

Mütehassıslar yoğurdun oluşan alt suyunun mutlaka dökülmemesi gerektiğini vurguluyor. Aç karna tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. Yemek borusundan başlayıp tüm sindirim sistemindeki organlarda besin atığı bırakmadan dışkılama ya da idrar yolu ile atar. Bağırsakların işlevselliğini artırır. Böbrek üstü bezleri çalıştırır. Tokluk hissi vererek kişinin çok yemek yemesinin önüne makbul. Yani kilo vermede yardımcı olur. 

Yorum Ekle