Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ökse (Çekem) otunun faydaları! Ökse otu hangi illetlere güzel gelir? Ökse otu merhemi…

Ökse (Çekem) otunun faydaları! Ökse otu hangi illetlere güzel gelir? Ökse otu merhemi…

Merhem ve olarak tüketilen ökse otunun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor muydunuz? Herkesin bilmediği fakat eczacılık sahasında sıklıkla tüketilen ökse otu hakkında merak edilenleri araştırdık. Imajıyla şaşırtan ökse otu, farklı ağaçlara bağlı yaşayan canlı bir asalak ya da parazittir. Evet Ökse otu hangi marazlara uygun gelir? Soruların yanıtlarını haberin detayında bulabilirsiniz.

Elma, armut, kavak, söğüt ve meşe üzere ağaçlara bağlı yaşayan ökse otunun, yöreden yöreye ismi değişir. Burç ağacı, gökçe ağacı, ökse otu yahut çekem üzere isimlerle de bilinen ot, çoklukla yapılarak tüketilir. Tohumu olamayan ot, beyaz yuvarlak meyveleri vardır. Bu meyveler patladığında yapışkan bir unsur ortaya çıkar. Kolların uçlarında bulunan bu toplar zeytinin birinci hallerine benzetilir. Kısımlar en çokça 100 cm’e kadar çıkar. Sonbahar ve İlkbahar aylarında açılır. Yıl uzunluğu kullanılır. Eski çağlardan beri alternatif tıpta ilaç prodüksiyonlarına eklenir. Çoğunluk olarak Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna ve Türkistan’da yetişir. Ökse otu ve taneleri; tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit üzere unsurlar içerir. Meyvesinin içindeki yapışkan da ise visin isminde bir unsur bulunur. Lakin tüketimde bu tomurcuklar kullanılmaz. Tomurcukların tutuğu yapraklar çoğunlukta kurutularak içilir. Tomurcuk kısmı ise işlevlerden geçerek ilaç prodüksiyonlarına eklendiği bilinir. 

ÖKSE (ÇEKEM) OTUNUN FAYDALARI!

Üst teneffüs yolu illetlerini sıklıkla yaşayan bireylerin tertipli olarak tüketmesi gereken bir çaydır. İçerdiği ferhalatıcı ve anti bakteriyel hususlar sayesinde boğazdaki enfeksiyona neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltır. Münhasıran astım marazının tedavisinde bilirkişiler tarafından önerilir. Her gün bir fincan ökse (çekem) otu çayı içen astım illetine sahip kimi şahıslar de, illetin semptomlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda ökse (çekem) otunun kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ve berbat huylu tümörlerin küçülmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Başkaca kanser ilaçlarının içeriğinde de ökse (çekem) otu vardır.

Kuru öksürüğü olan kimselerinde iki günde bir bu ottan elde edilen çayı içmeleri yararlı olur.

Belirli bir yaştan sonra menopoza giren bayanların yaşadığı hormon bozukluklarını düzenleyerek bu devri sıhhat sorunu olmadan atlatmalarını sağlar.

Günümüzde yaygın olarak yaşanan ruhsal illetlerin başında olan depresyon ve gerilim üzere sıhhat sıkıntılarına âlâ gelir. Hadleri yatıştırmada tesirli olduğundan uyumadan bir saat evvel içilmesi tavsiye edilir. Böylelikle uyku meselesini de çözer.

Ödem atmada tesirlidir. Şimdi diyet için kullanılmasına dair haber olmazsa da vücutta biriken iltihap ve ödemleri kolay kolay atmaya yardımcı olur.

Yapılan kimi araştırmalarda kandaki şekeri dengelediği gözlemlenmiştir. Diyabet hastaları için tavsiye edilir. 

Adet sırasında şiddetli sancılar yaşayan hatunların adet başlamadan iki gün evvel tertipli olarak ökse (çekem) otu çayından tüketmeleri gerekir.

Birtakım azıkların neden olduğu ishal rahatsızlığı sırasında da tüketilmesi hem likit kaybını önler hem de bağırsaklarda ishale neden olmuş hücrelerin sayısını azaltır.

ÖKSE (ÇEKEM) OTU MERHEMİ ve ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Çekem otu çiçeklerini ve bir yemek kaşığı tereyağı mikserde krem kıvamına getiriniz. Böcek sokmaları sonrasında, yaralarda ve uçuklarda kullanabilirsiniz.

Bir su bardağı sıcak suyun içine bir tutam ökse otu atın. Bir gün boyunca oda sıcaklığında demlenmeye bırakın. Daha sonra süzüp külliyen otlardan arındırıp ısıtıp tüketin. 

ÖKSE OTUNUN YAN TESIRI VAR MIDIR?

Meyveleri mutlaka tüketilmesi önerilmez. İçerdiği unsurlar zehirleme tesiri gösterir. Başkaca sık sık tüketilmesi de tavsiye edilmez. Çiğ halde tüketildiğinde kusma ve bulantı tesiri yapar. Hamilelik ve emzirme devrindeki hatunların tüketmeden eksperlerine başvurması gerekir. Ayrıyeten da önemli kronik rahatsızlığı olan kimselerin de tüketmeden evvel bir ekspere başvurmasında yarar var. 

Yorum Ekle