Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yapay Zeka ve Bulut Yolculuğunda Yeni Periyot

Yapay Zeka ve Bulut Yolculuğunda Yeni Periyot

IBM’in birçok memlekette düzenlediği Think etkinliklerinin Türkiye ayağı “Think Summit Istanbul“, Türkiye’nin mesken sahipliğinde ve 2 binden ziyade kişinin iştirakiyle Çekişmeli PSM’de gerçekleşti. Akbank Umum Yöneticisi ve Idare Heyeti Üyesi Hakan Binbaşgil, Arizona Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Profesörü Feryal Şahsi, IBM Olgu ve Yapay Zeka Globa Satıştan Sorumlu Lider Yardımcısı Alyse Daghelian, IBM iX Küresel Önderi Matt Candy’nin bölge aldığı aktifliğe, farklı bölüm temsilcileri ve iş yerküresinin önde gelen isimleri katıldı. “Geleceği Birlikte İnşa Edelim” ana temasıyla düzenlenen tepede, IBM İş Kıymetleri Enstitüsü (IBV) tarafından hazırlanan “Güven Avantajınızı Oluşturun” isimli Üst Seviye Başkan Araştırması’nın sonuçları da açıklandı.

1 trilyon dolarlık hibrit bulut pazarı

Kullanıcı pratiklerinin, yapay zeka ve bulut yolculuğunun 1. devri olduğunu belirten Türkiye Umum Yöneticisi Volkan Sözmen; 2. periyotta büyümenin kurumsal taraftaki yeniliklerle şekilleneceğini vurguladı:

“Günümüzde kurumsal iş yüklerinin yüzde 80’i hala klasik şirket içi ortamlarda tutuluyor. İş yerküresine cephe verecek olan ise, kritik kurumsal iş yüklerini barındıran işte bu kısım. Yeni periyotta, bu iş yüklerinin ya buluta taşınması ya da bağlanması gerekecek. Bu da, hibrit bulut tahlillerini ve 1 trilyon dolarlık bir pazarı adresliyor.” Sözmen, 2. periyotta büyük kuruluşların yenilikleri haber mimarisinin gücüyle yapay zeka, blok zinciri, nesnelerin interneti üzere teknolojilerle zenginleştirerek çoklu bulut ortamlarında gerçekleştireceğine de dikkat çekti.

Akıllı Asistan tatbikiyle zirai hastalıklarda anında mobil teşhis devri

HEKTAŞ, Think Summit Istanbul etkinliğinde, Türkiye’de tarım dalının yapay zekayla gelişimine ekler sunacak olan “HEKTAŞ Akıllı Asistan” tatbikini ve bu tatbikin çiftçilere olan eğini tanıttı. IBM’in teknolojik tahlillerinin kullanıldığı mobil pratikle, 26 çeşit mahsulde görülebilen tüm marazlar konusunda çiftçilerin anlık bilgilendirilmesine destek oluyor. Çiftçiler HEKTAŞ’ın sunduğu yeni hizmet sayesinde vakit ve maliyet avantajı kazanıyor.

Feryal Şahsi kara deliği nasıl görüntülediklerini paylaştı

NASA’da kara deliği birinci defa görüntüleyen ekibin içinde mahal alan, Arizona Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Profesörü Feryal Hususî; yerküre çapında çok sayıda teleskoptan elde ettikleri doneleri, teknolojisiyle geliştirdikleri üstün bilgisayarda işleyerek, kara deliği görüntülemeyi başardıklarını anlattı.

Haber mimarisi olmadan yapay zeka olmaz

Olgu ve Yapay Zeka Globa Satıştan Sorumlu Lider Yardımcısı Alyse Daghelian, yapay zeka yolculuğunda her şirketin farklı bir aşamada olduğunu ve yapay zekaya yönelik yatırımların artık kaçınılmaz olduğunu paylaştı. Malumat mimarisi olmadan yapay zeka olmayacağının altını çizen Daghelian şunları söyledi: “Yapay zeka dediğimiz kavram yalnızca bir kodlama algoritma sürecinden oluşuyor. Bu süreç süratle gerçekleşen ve şirketler için hayati değeri olan bir süreç”.

İnsan deneyimi hem işletmeler hem de müşteriler için değerli

iX Küresel Önderi Matt Candy konuşmasında şirketlerde dizayncı tasavvur yapısıyla değişimin nasıl başarılabileceğini anlattı. İşletmeleri dizaynla yine icat etmenin işlerinin odağında olduğunu belirten Candy şunları söyledi: “İnsan deneyimi, hem işletmeler hem de müşterileri için en değerli öge haline geldi. Hizmet verdiğimiz bireylere, insan odaklı deneyimler sunmalıyız. Bu deneyimlerle teknolojik ve çevre ortamlarda eşi gibisi görülmemiş yaratıcı bir yıkım oluşacak. Yeni periyotta işletme platformlarının merkeze alınması öngürülüyor”.

Türkiye’de üst seviye başkanlar, yapay zekaya büyük yatırım yapmayı planlıyor

Aktiflikte IBM İş Kıymetleri Enstitüsü’nün (IBV) iki yılda bir yaptığı, “Güven Avantajınızı Oluşturun” isimli Üst Seviye Başkan Araştırması’nın Türkiye sonuçları açıklandı. IBV Yöneticisi Ian Fletcher tarafından paylaşılan araştırma sonuçlarına nazaran; data odaklı kültüre sahip önderlerin birçok, önümüzdeki 2-3 yıl içinde makine tahsili de dahil olmak üzere, yapay zekaya büyük yatırım yapmayı planlıyor. Araştırma kapsamında ön plana çıkanlar, olgu stratejisini iş stratejisiyle birleştiren en ileri kümesi oluşturuyor. “Öncü” olarak isimlendirilen bu önderler, yerküre genelindeki iştirakçilerin yüzde 9’unu, Türkiye’deki katılımcılarınise yüzde 21’ini oluşturuyor. Türkiye’deki öncülerin yüzde 93’ü, olguların müşterilerin itimat seviyesini güçlendirmede stratejik bir avantaj yarattığına inanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle