Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Virüslere karşı C vitamini! Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir?

Virüslere karşı C vitamini! Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir?

Narenciye olarak da anılan turunçgiller çoklukla memleketlerinde yetişir. Sarı ya da turuncu renkteki meyvelerdir. C vitamini bakımından zengindir. Vücut için güçlü bir ek takviyedir. Mahsusen virüs sonrası yaşanan illetler için doğal ilaç olarak kullanılır. Evet Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık.

Ilıman iklimlerde ağaçlarda yetişen meyvelere narinciye ya da turunçgil denir. Meyveler ekseriyetle sarı ya da turuncu renkte oldukları için bu isimle anılırlar. C vitamini bakımından güçlü olan bu meyveler; portakal, mandalina, turunç, greyfurt ve limondur. Yerküre üzerinde Brezliya, İtalya, Meksika ve İtalya üzere memleketlerle turunçgil yetiştiriciliği epey ziyadedir. Devletimizde bu iklim kuşağında olduğundan mahsusen Mersin ve Adana vilayetlerinde yetiştiriciliği ziyadedir. Bunun yanı sıra tüm kıyılarda turunçgil yetiştiriciliği yapılır. Bu ağaçların umumî özelliği yaprak dökmez ve uçucu yağ içerir. Yaprakları yumuşak ve parlaktır. Çanak ve taş yapraklar da meyveler yetişir. İçeriğindeki esans sayesinde etrafa güzel koku bırakırlar. Umumi itibariyle tatları ekşidir fakat olgunlaştıkça kimilerinin tatları olur. Başkaca içeriklerinde yüksek ölçüde C vitamini vardır. Turunçgillerin tamamı olarak tüketilir. Bunun yanı sıra ise kozmetik bölümünde de kullanılır. Yetiştikleri ağaç bilim literatüründe “Citrus” olarak bilinir. Eksperler mahsusen artan virüslere karşı bu meyvelerin tüketiminin artırılmasını öneriyor. 

VİRÜSLERE KARŞI C VİTAMİNİ!

Kovid 19 yani koronavirüsü vücutta adeta ağır tahribe neden olur. Şimdiye kadar insan vücuduna büyük orantıda zarar veren tek grip virüsü denilebilir. Teneffüs yoluyla vücuda giren ve adeta burada ömür yeri üzere çoğalmaya başlayan kısa vadede teneffüs derdi ve akabinde teneffüs yetmezliğiyle ölümlere yol açar. Lakin eksperler bu virüse dair birçok araştırma yaptı. Bunlardan en değerlisi ise C Vitamini oldu. C vitamini bilindiği üzere insan sıhhati için vazgeçilmez vitamin kümesidir. Organların işleyişinden vücut sistemlerine kadar yarar sağlayan C vitamini bilhassa hücrelerin yenilen yapılanması için faal bir rolü vardır. Bu sayede koronavirüs salgının önüne geçmek için yapılan araştırmalara dahil edilmiştir. Bilirkişiler kişinin günlük alacağı 50 – 100 gram arası C vitamini takviyesinin doğal ilaç üzere vücudun kendini yenilemesine yardımcı olabileceğinin altını çiziyor. Virüs akciğerlerin iflasına neden olduğundan C vitamini bu sorunun giderilmesinde de yarımcı oluyor. Akciğerdeki hücrelerin virüs hasebiyle yaşadıkları olumsuz tesirlerini azaltıp daha dirençli hale getirir. Bununla birlikte mütehassıslar su takviyesinin de kıymetli olduğunu vurguluyor. C vitamini çoğunlukta turunçgillerde bulunur. Bu meyvelerde likit bakımından zenginlerdir. Bunlara ek günde 2.5 litre su da tüketildiğinde virüsün vücuttan atılma sürat yükselir.

TURUNÇGİLLER HANGİ MEYVELERDİR? TURUNÇGİLLERİN YARARLARI NELERDİR?

PORTAKAL

Turunçgiller arasında en yüksek C vitaminine sahiptir. Portakal ağaçları en ziyade 10 metreye kadar uzar. Yaprakları serttir. Evvel çiçek sonra meyve çıkartır. C vitaminin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum hususlarını içerir. Kış aylarında azalan bağışıklık sistemini güçlendiren portakal, üst teneffüs yolları marazlarını önler.

MANDALİNA

Yüzyıllardır bilinen en tesirli alternatif ilaçtır. Mandalinalar çekirdeksiz ve çekirdekli olarak ikiye ayrılır. Yüksek kademede antioksidan içerir. Yapılan araştırmalarda mandalinanın kanserli hücrelerin tedavisinde tesirli olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra sindirim illetlerini önler. Bağırsak florasını istikrarlar. 

GREYFURT

Anavatanı Garp Hint Adaları olan greyfurt acı tadı yüzünden nispeten tercih edilmez. Lakin ilaç endüstrisinde ham husus olarak kullanılır. Görünüş olarak portakala benzese de içeriği yüksek antioksidan sayesinde kırmızıdır. Greyfurt tıpkı devranda lif ve protein bakımından da zengindir.

LİMON

Sarı renkte olan limon, yararları saymakla bitmez. Kalp ve damar hastalıklarına yarar sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek damarların sertleşmesini önler. Soyulmuş limon günlük C vitaminin yarısını karşılar. Böbreklerde taş kum oluşumunu önler. Karaciğer fonksiyonunu artırarak vücudu toksinlerden arındırır. 

BERGAMOT

Bitki olmasına karşın turunçgiller ailesine mensuptur. Memleketimizde Adana ve Hatay’da yetiştirilir. Bu bitkiden elde edilen yağ ruhsal illetlerin tedavisinde kullanılır. Had hücrelerini sakinleştirir. Mikropları temizler.

KAMKAT

Kumkat olarak da bilinen meyvenin kabuğu soyulmadan tüketilebilir. Epey bir tadı vardır. Kas ve doku oluşumundaki hücreleri güçlendirerek yenilenmelerini sağlar. Bu yüzden kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Portakalın küçük haline benzetilir.

Yorum Ekle