Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çiriş otu nedir? Çiriş otunun yararları nelerdir? Çiriş otu nasıl tüketilir?

Çiriş otu nedir? Çiriş otunun yararları nelerdir? Çiriş otu nasıl tüketilir?

Görsellik olarak pırasaya benzeyen gelgelelim pırasadan daha küçük olan çiriş otunu kimileri bu yüzden yabani pırasa denir. Memleketimizde Güney ve Güney Şarkta sıklıkla tüketilen çiriş otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilhassa bayanlardaki adet düzensizliğine yarar sağlayan çiriş otu, hem yemek hem de börek içi olarak tüketilebilir. Evet çiriş otunun yararları nelerdir? Çiriş otu nasıl tüketilir?

Ilmî ismi Asphodelus olarak bilinen çiriş otu, Zambak ailesine aittir. Mart ve Nisan aylarında çıkmaya başlayan çiriş otu, dağlardan toplanır. Elverişli topraklarda zaten yetişen ot, yüzyıllardır kırsal halkın hem geçim kaynağı hem de tüketebildiği besinlerden biri olmuştur. Eski çağlardan beri kullanılan ot, alternatif tıpta da mahsusen böcek ısırmaları ya da kanamalı kesiklerin tedavisinde kullanılmıştır. Yüksek iltihap kurutucu özelliği olduğundan kaynatılarak lapa halinde yaralara ya da ısırıklara sürülürdü. Süratle güzelleşme sağlarken cilt yüzeyinde de iz ya da rastgele bir deforme oluşmasını önlerdi. Et tüketemeyenlerin vazgeçilmez besini olan çiriş otu, yüksek ölçüde vitamin ve mineral içerir. Yöreden yöreye ismi değişir. Yeling otu, yabani pırasa, sarı zambak, kirkiş otu, güllük yahut dağ pırasası üzere isimlerle alınır. Başkaca Kürtler bu ota kenger otu derler. Şırnak ve Hakkari üzere dağlık kentlerde yaşayan kişiler otun çıkmasını ilkbaharın gelişi olarak kabul eder. 

ÇİRİŞ OTU NASIL TÜKETİLİR?

Çiriş otu da tıpkı pırasa ya da ıspanak üzere yemeği yapılarak tüketilir. Birtakım yörelerde yıkanıp kesilerek kızartılır üzerine yumurta kırılır kahvaltılarda ya da tarlalarda ara öğün olarak yapılır. Yapraklar kurutularak çayı da yapılabilir. Başkaca hazırlanan bu suyun içine sirkede ekleyip banyoda son yıkanmada saçınıza dökerek saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz. Bilhassa diyet yapanlar haşlayıp salata formunda yiyebilir.

ÇİRİŞ OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Vücuda giren virüs ve bakterilere karşı bağışıklık sistemi antikor üretir. Lakin bu sırada farklı sıhhat dertleri da ortaya çıkabilir. Bu yüzden bağışıklık sisteminin epey güçlü olması gerekir. Çiriş otu tıpkı ıspanak ya da pırasa üzere güçlü demir içerdiğinden bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Günde bir tabak tüketilen çiriş otu vücudun muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 30’unu karşılar. 

– C vitamini birebir vakitte hücrelerin deformasyona uğramasını önlediğinden kanser marazlarının oluşmasını mahzurlar. Ağız ve diş etlerinde sıklıkla yara çıkan insanlar çiriş otunu nizamlı tükettiğinde bu sıhhat sorunu azaltılmış olur. Çiriş otu tükürük bezlerindeki ve ağız içindeki enfeksiyonu azaltır.

– Kan basıncını dengelediğinden tansiyon hastalarına da yarar sağlar. Kandaki enfeksiyonu azaltır. Güçlü bir iltihap söktürücü olduğundan bilhassa kadınsal illetler olan idrar enfeksiyonu ve vajina akıntısına yeterli gelir. Vücudu toksinlerden arındırır.

– Halk arasında sütünü artıran besin olarak görülür. Bu yüzden yeni ana olmuş hatunların mahsusen pirinçle birlikte tüketilmesi tavsiye edilirdi. Hem ana sütünü artırır hem de veladet sonrası hatunun yaşadığı olumsuz sıhhat meselelerini azaltır. Rahimin temizlenmesini sağlar. 

– Yüksek demir içerdiğinden kandaki kan yapıcı beyaz kan hücrelerini artırır. Bilhassa Akdeniz’de yaygın olan kansızlık hastalarına tavsiye edilir. Vücutta beyaz kan hücreleri iltihap birikmesini handikaplar. Direnci artırır. Kemik ve kas hastalıklarına da yarar sağlar. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesini maniler.

– Kaynatılıp lapa hali böcek ısırmalarına sürülür. Hem kısa müddette ısırmanın tesirini azaltır hem de cilt yapısını yeniler. 

ÇİRİŞ OTUNUN ZARAR VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere çiriş otu da ziyade tüketildiğinde sıhhat problemlerine yer hazırlar. Örneğin yüksek nispette iltihap kurutucu olduğundan ziyade tüketildiğinde ishale yol açar. Vücudun çokça likit kaybına yol açtığından halsizlik ve yorgunluğuna neden olabilir. Bu yüzden tüketilmeden bir ekspere danışılması gerekir.

Yorum Ekle