Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uyuz nedir? Uyuz illeti nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir?

Uyuz nedir? Uyuz illeti nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl tedavi edilir?

Sıhhat Bakanlığı resmi hesaplarından vatandaşların uyuz belirtilerine karşı dikkatli olunması gerektiği yanında bir ihtarlar yaptı. Hal bu türlü iken uyuz marazını duyan kişiler arama motorlarından “uyuz nedir, uyuz belirtileri nelerdir, uyuz nasıl tedavi ediliyor” diye araştırma içerisine girdi. Bugünkü metnimizde merak ettiğiniz tüm bu soruların karşılığını mütehassıslardan öğrendik.

Uyuz illeti, uyuz böceğinin insan cildine ya da vücuduna sardırmasıdır. Cildin üst tabakasına nüfus ederek yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa vadede belirtilerini göstermeye başlar. Uyuz marazının (Skabies) en sarih özellikleri arasında karşıntı ve deri döküntüsüdür. Birinci başta egzama ile karıştırılan uyuz marazı kış aylarında daha yaygın görmek mümkündür. Sıhhat Bakanlığı son yaptığı açıklamada uyuz belirtilerinden rastgele biri ile karşılaşan vatandaşların vakit kaybetmeden kesinlikle sıhhat kuruluşuna gitmeleri gerektiği cephesindedir. Beşerden beşere buluşmanın görülebileceği uyuz illeti mahsusen toplu taşıma kullananların dikkat etmesi gerekiyor. Parazitlik bir hastalık olan uyuz, toplu ömür yerlerinde daha çok kış aylarında yaygın görülüyor. 

UYUZ ILLETININ YAYGIN GÖRÜLEN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuz akarı ciltte tüneller açarak yaklaşık 10-15  yumurtasını bırakır. Bunun derhal sonrasında mahsusen de geceleri şiddetli kaşıntı ve cilt üzerindeki sivilce gibisi kabarcıklardır. Kaşıntı ve döküntülerin her biri vücudun birçoklarını etkileyebilir ya da bilek, dirsek, koltuk altlığı, parmaklar, göğüs başı, penis, bel üzere kesimlerle hudutlu olabilir. 

5 ile 10 yaş arası çocuklarda ya da bebeklerde baş, yüz, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarına yerleşebilir. Döküntü ayrıyeten küçük kabarcıkları (veziküller) ve pulları içerebilir. Bu noktaları kaşımak ciltte yara oluşmasına neden olabilir ve bazen bu yaralar bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu yüzden egzama üzere sıkıntılarla karıştırılabiliyor.

UYUZ KİMLERDE GÖRÜLÜR? NASIL BULAŞIR?

Hatun ve erkek her iki cinste ve her yaş grubunda tüm etnik öbeklerde, tüm sosyoekonomik seviyelerde görülebilir. Mahsusen bakım meskenleri, yurtlar üzere toplu yaşanan kalabalık bölgelerde görülme ihtimali daha ziyadedir. Vücut savunma mekanizması yeterli olmayan bireylerde ağır bir seyir gösterebilir.

Uyuz marazının nasıl bulaşacağını merak ediyorsanız; Hastalık çoklukla uyuz olan biriyle direkt ve uzun müddetli yakın teması ile yayılır. Tokalaşma ya da kısa müddetli sarılarak ekseriyetle uyuz bulaşmaz. Hastalık, eşler arasında ve aile üyelerine kolay kolay yayılır.  Uyuz marazı teşhisi konulan bireylerin katiyetle kıyafetlerini, havlularını ve nevresimlerini velev tokalarını bile katiyen kullanılmamalıdır. 

UYUZ MARAZI NASIL MAKBUL?

Daha evvel rastgele bir enfeksiyon illeti geçirmediyseniz kesinlikle bir mütehassısa başvurmanız gerekir. Bunun dışında uyuzdan kurtulmak son radde olağandır. Yaklaşık 10 gün içerisinde velev kimseye nazaran 8-10 saat arasında tedavi edilebilen uyuz illetini konuttaki yollarla de geçirmeniz mümkündür. Lakin öncesinde kesinlikle eksperden bir tedavi usulünü öğrenmelisiniz. Mütehassıs hekimlerin en yaygın uyguladıkları yol arasında krem bölge alıyor. Eczanelerde satılan uyuz kremini yatmadan önce parazitin bulunduğu nahiyelere değil vücudunun tamamına sürebilirsiniz. Kremi mahsusen kuru vücudunuza sürmenizde yarar var. Sabaha kadar vücudunuza nüfus eden krem sayesinde parazitlerden kurtulabilirsiniz. Uyandığınızda kremi ve meyyit parazitleri vücuttan arındırmak için yıkanmalısınız. 10 gün boyunca sürdürülen bu tekniğin ahir hastalık iyileşmezse tedaviye devam edebilirsiniz.

Ihlamur (tilia) Tekniği; Halk arasında çok az bilinen bu sistem, kremlerin içeriğinde bulunan etken hususuna alerjik reaksiyon görülen ya da kremlerden olumlu sonuç alınamayan vakalarda kullanılıyor. Ihlamur solüsyonu da krem tedavisinde olduğu üzere vücudun tamamına sürülerek 8-10 saat kadar vücutta bekletiliyor. Parazitler gidene kadar losyonu tatbike devam edebilirsiniz.

Yorum Ekle