Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kas yırtılması neden olur? Kas yırtılmasının belirtileri nelerdir? Kas yırtılmasının tedavisi var mıdır?

Kas yırtılması neden olur? Kas yırtılmasının belirtileri nelerdir? Kas yırtılmasının tedavisi var mıdır?

Umumiyetle sporcuların yaşadığı kas yırtılmasının nasıl olduğunu biliyor musunuz? Önemli bir sıhhat sistemi olan kas yırtılması hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kas yırtılması neden olur? Kas yırtılmasının belirtileri nelerdir? Kas yırtılmasının tedavisi var mıdır? Haberin detayında kas sistemi ve yırtılmasına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Hareket sisteminin temeli olan kas, iki halde çalışır. Bir kısmı had sistemiyle çalışırken bir kısmı otomatik biçimde çalışır. Tıpkı devrana vücudun umumunda üç çeşit kas bulunur. çizgili, düz ve kalp kasıdır. Düz kaslar otomatik yani; bağırsak, mide, atardamar ve toplardamardır. Buradaki kaslar vücudun sistemine nazaran otomatik hareket eder. Kalp kası da tıpkı diz kaslar üzere denetim dışında gerçekleşir. Lakin çizgili kaslar, fosfat unsuruyla güçlenir. Hudut sistemi ve komutlarla hareket eder. El, kol, bacak, parmak, ayak, boyun ve bel üzere vücudun hareketleri bu kaslarla yapılır. Daima hareket halinde olan bu kısımlar nedeniyle bu kasların alma mümkünlüğü yüzde 100’dür. Bu yüzden münhasıran vücut hareketleri yapan insanlarda kas yırtılmaları meydana gelebilir. lifli bir yapısı olan çizgili kaslar dimağdan ayak parmaklarına kadar tüm vücudumuzu sarmaktadır. Şiddetli zorlanma ile zedelenme ya da yırtılma üzere sıhhat meseleleri yaşanabilir. Çok kanallı bir yapısı olan kaslar bu sıhhat problemlerini yaşasa bile acilen düzgünleşir. Ama bunun için ek kalsiyum ve fosfat hususlarına muhtaçlık duyar. 

KAS YIRTILMASI NEDEN OLUR?

Halk arasında umumiyetle kas çekilmesi olarak bilinir. Umumiyetle sporcuların yanı; voleybol, basketbol, yüzme, tenis, hentbol ve halterle uğraşanlar yaşar. Lakin bunun dışında ağır bir yük kaldırma işinde çalışanların yaşayabileceği bir sıhhat meselesidir. Kas yırtılmasındaki temel durum kasların yeteri kadar ısınmadan ani hareket ya da yük kalmasıyla ortaya çıkar. Zira soğuk kas, sıcak kasa orantıyla daha ziyade alır. Mütehassıslar bu yüzden ısınma hareketi yapmadan spora başlanılmasını tavsiye etmez. Birinci olarak kas hafif bir gerilme yaşar. Bu zedelenmesine neden olur. Daha sonra zorlandıkça lifler hasar alır. Son olarak kas büsbütün yırtılır. 

KAS YIRTILMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Motor hareketleri sırasında ağrı ve sızı yaşanır.

– Kas bütünlüğünde yaşanan bozulma nedeniyle şişme ortaya çıkar.

– Sık sık kramp girmesi.

– Dokular arasında boşluk 

– Hareketlerde yavaşlama ve ağrı üzere belirtilerle kendini gösterir.

KAS YIRTILMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan sonrası derhal bir bilirkişiye başvurmakta yarar var. Bilhassa morarma ve şişlik üzere durumlarda meskende müdahale edilmemeli. Uzun bir tedavi süreci olan kas yırtılmasında kalsiyum ve fosfor alımının artırılması gerekir. alan kas ortamı daima sıcak ve hareketsiz tutulmalı. İlaç ve fiziki tedaviyle düzgünleşir. Gelgelelim her hastalık üzere geç müdahale edildiğinde önemli hasarlara neden olabilir. Bu yüzden erken müdahale koşul.

Yorum Ekle