Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarına güzel gelen besinler var mıdır?

Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarına güzel gelen besinler var mıdır?

Kış aylarında artış gösteren boğaz ağrıları, hastalık olmasının yanı sıra kişinin ömür kalitesini de epeyce düşürür. Bunun önüne geçmek için mütehassıslar çoklukla sıcak likit tüketimini artırmayı tavsiye eder. Evet boğaz ağrısı neden olur? Boğaz enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Boğaz enfeksiyonlarına düzgün gelen besinler var mıdır? sizler için boğaz ağrısı hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında tüm bu soruların karşılığını bulabilirsiniz.

Gribal enfeksiyonla vücuda giren virüsler bağışıklığı berbat tesirler. Bilhassa bu virüsler kış aylarında artar. Vücut devirle virüslerin tesiri ile deforme olmaya başlar. Bu virüslerden en çok kulak ve boğazlar hasar alır. Tüm iltihabın bu iki konumda toplanması yeme içme, duyma ve uyumayı etkilediğinden kişinin hasta kalma müddeti uzar. Yutkunmayı güçleştiren bu iltihaplanma şiddetli boğaz ağrılarına neden olur. Bilirkişiler bu rahatsızlıklar için iltihap kurutucu balgam söktürücü ilaçlar önerirler. Lakin ilaç kullanma taraftarı olmayan hastalara ise birtakım besinlerin tüketilmesini tavsiye ederler. Boğaz ağrısını ya da enfeksiyonunu sinuzit, allerjik rinit, sinüs yolları tıkanıklığı ve akciğer marazları da tetikler. Bu yüzden boğaz ağrısı tedavisi tek cepheli yapılmaz. Hem boğazın tahribatı azaltılır hem de bunu tetikleyen durumlar tedavi edilir. 

BOĞAZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

En sık nedeni gribal enfeskiyondur. Bu da yaz aylarında kuluçkaya yatmış virüslerin kış aylarında hareketlenmesiyle ortaya çıkar. Bu virüsler vücuda yerleştiğinde bağışıklık sistemi antikor üreterek harekete makbul. İçeride başlayan savaş tüm vücudu ortalama 3 gün halsizleştirir. Lakin ehil vakitte ilaç ve ek takviye yapıldığında hastalık kötüleşmede durdurulabilir. 

BOĞAZ AĞRISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tıkalı sinüs yollarına bağlı yaşanan baş ve yüz ağrısı

Teneffüs yollarındaki tıkanmaya bağlı hırlama ve boğazda kuruluk

Nefes alıp verirken yaşanan göğüs ağrısı

Daima hapşırma ve koyu renkli sümük

Kulak gerisinden boğaz altına kadar olan lenflerde şişlik

Balgamlı öksürük

Aniden çıkan yüksek ateş ve kas ağrıları

Mide kasılması ve kusma üzere belirtilerle kendini gösterir. Lakin bu belirtiler boğaz ağrısına neden olan gribal enfeksiyon illetinin belirtileridir.

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINA ÂLÂ GELEN BESİNLER VAR MIDIR?

AYVA VE LİMON 

Bir adet ayva ve limonu blendırdan geçiriniz. Süzdükten sonra üzerine su ile ılıklaştıraln dökerek içiniz. Bu karışımı her sabah uyanır uyanmaz yapınız. Marazlara karşı hem sizi korur hem de olan boğaz ağrısının tesirlerini azaltır. Ayva ve limon içerdikleri C vitamini sayesinde oluşan enfeksiyonlu virüsler azaltmada yardımcı olur. 

SOĞAN SUYU

Allisin unsuru güçlü olan soğan, tam bir antibiyotik tesir gösterir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken tüm virüs ve toksinleri vücuttan kısa vadede atar. Ayrıyeten içerdiği sülfür içerik balgam söktürücüdür. Mahsusen hava yolu ile boğaz yerleşen enfeksiyonlu hücreleri balgam yolu ile vücuttan atar. Gün de bir bardak ılık bir biçimde soğan suyu tüketebilirsiniz. Acı tadı için içerisine bir kaşık ekleyebilirsiniz. 

BALLI PAPATYA ÇAYI

Papatya içerdiği yatıştırıcı sayesinde boğazdaki tahrişin tesirini azaltır. öksürük için ise kuşburnu ile karıştırılıp içerisine bir çay kaşığı ekleyerek tüketilebilir. Bu karışımı her gün ara öğünlerde ve akşam yemeklerinden sonra tüketebilirsiniz. 

PREBİYOTİKLİ BESİNLER

Turşu ve kefir üzere besinler prebiyotik asıllı oldukları için boğaz enfeksiyonlarına teğe bir yarar sağlar. Bu besinleri günlük beslenme rutinine ekleyerek illetlere karşı boğaz sıhhatinizi koruyabilirsiniz. 

Yorum Ekle