Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tavşan etinin yararları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?

Tavşan etinin yararları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?

Göğüslü hayvanlardan biri olan tavşan, yüzyıllardır kişilerin ömür menşesi olmuştur. Nispeten lezzetli bir ete sahip tavşan tıpkı tavuk, ördek ve kaz üzere tüketilebilir. Yararları saymakla bitmeyen tavşan sindirim sistemini düzenleme de tesirlidir. Güçlü bir idrar söktürücü olan tavşan eti hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala tavşan etinin yararları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Öbür kümes hayvanlarıyla karşılaştırıldığında yağ orantısı en az olan tavşan eti, münhasıran kırsal ve dağlık meydanlarda yaşayan kişilerin beslenme menşesi olmuştur. Lakin avlanma ve tüketilme konusunda tecrübeli olan beşerler tarafından tutulan tavşanlar tüketilmesi daha müsaittir. Aksi halde gelişim çağında olan tavşanlar mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu yüzden birtakım eksperler, tavşan eti tüketmeyi sevenlere dağ tavşanlarını öneriyor. Zira dağ tavşanları öbür tavşan çeşitlerine orantıyla daha etlidir. Göğüslü hayvan tiplerinden biri olan tavşan, süratle çoğalır ve büyürler. Otçul hayvan olan tavşanlar bu yüzden etlerinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bunun yanı sıra yağ nispeti da akside epeyce azdır. Tavşan hakkında bilinen bir vesair yanlış ise havuç yemesidir. Fakat tavşanlar ziyade havuç tükettiklerinde kandaki şeker orantıları yükselebilir. Bu yüzden tavşanlara en ziyade marul, salata, enginar ve karnabahar verilmesi tavsiye edilir. Tavşan eti tüketimi ise eski yüzyıllardan beridir vardır. İçerdiği yüksek mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücuduna yararlar sağlar. 100 gram tavşan eti, insan vücudunun gereksinimi olan proteini karşılar. 

TAVŞAN ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

İçeriğinde az ölçüde yağ olduğundan kilo aldırmaz. Gelgelelim kâfi ölçüde tüketilmesi tavsiye edilir. İnsan vücudunun kuvvet ölçüsünü yeteri noktada karşıladığından uzun mühlet dinç kalmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde yorgunluk ve gerilim üzere rahatsızlıklara da taban hazırlayan durumu en aza indirger. 

Yapılan araştırmalarda tavşan eti vücudun muhtaçlığı olan proteinin yüzde yüzünü rahatlıkla karşılar. Protein unsuru vücuttaki organların işlevselliğini artırır. Mahsusen sindirim için gerekli olan protein adeta vücudu kısa müddette yeniler. Birçok illetleri önleyen protein ve kasları da güçlendirir.

– Had sistemi ve kan hücreleri için gerekli olan B 12 vitamini bakımından da güçlü olan tavşan eti, vücudun günlük gereksiniminin yüzde 120’sini rahatlıkla karşılar. 

Tavşan eti güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki muaf radikalleri temizler. İdrar yoluyla enfeksiyonlu hücreleri atar. Ayırca selenyum hususu de içeren tavşan eti, evlat yapma mümkünlüğünü artırır. Hem sperm hem de yumurtalıkları güçlendirir. 

Vücudun muhtaçlığı olan potasyumun yüzde 30’ünü karşılar. Bed kolesterolü düşürür. Kalp ve damar sıhhatini destekler. Damar tıkanıklığını da önleyerek kan akışını sağlar. 

TAVŞAN ETİ NASIL YENİR?

Mayhoş bir tadı olan tavşan eti herkes tarafından tüketilmez. Gelgelelim yedikçe tadı oturan tavşan eti, biraz tavuk etine emsal. Karlı hava da kesilmesi münâsib olan tavşan tüylerinden arındırıldıktan sonra kanı durdurulması için kara gömülür. Bir gece karda bekledikten sonra beyaz sirkeyle uygunca yıkanır arındırılır. Gür bir ateşte baştan uca bir şişe geçirilerek takılır. Pişirilmesi beklenir. Haşlanarak ya da kesimlere ayrılarak soğan kavurup içine atılarakta tüketilebilir. 

Yorum Ekle