Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Sıklıkla ünlülerde görülen tükenmişlik sendromunun neden kaynaklandığını biliyor musunuz? Sizler için günümüzde giderek yaygınlaşan tükenmişlik sendromuna dair merak edilenleri haberin detayına ekledik. Pekala ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromu nedir? Belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte ömür kalitesini düşüren ve tedavi edilmediğinde önemli meselelere neden olan tükenmişlik sendromuna dair her şeyi…

Ünlüler yerküresinde sık sık önümüze çıkan tükenmişlik sendromu herkesin yaşayabileceği bir ruhsal bunalım halidir. Günümüzde her dört şahıstan en az 2’sinde ortaya çıkan bu sendromun tedavisi mümkündür. Gelgelelim ağır halde yaşayan ve tedavi görmeyen şahısları intihara meyili duruma bile getirir. Hastalık kişinin ağır iş hayatında kendini muhitine nazaran daha başarısızı ve pasif hissetmesiyle ortaya çıkar. Buna koşut kişi de yorgunluk ve bitkin durumlar seyir olarak ilerler. Sinsi bir rahatsızlık olan tükenmişlik sendromu, yavaş yavaş ilerler aniden patlar. Illetin semptomları artıkça kişinin ömür kalitesi daha ziyade düşer. Dayanılmaz noktaya geldiğinde kişi etrafından işinden uzaklaşmaya başlar. Birinci olarak 1974 yılında Herbet Freudenberger tarafından kişinin yaşadığı duygusal çöküşün tükenmişlik sendromu olduğunu ortaya koymuştur. O yıllarda pek çok bilim kişisi kimselerin yaşadığı bu durumlar farklı isimler vermiştir. Bunlardan biride Chirtina Maslach’tır. Maslach bu durumu herkesin yaşamadığını umum olarak iş ortamında olan kişilerin yaşadığını vurgulamıştır. Daha sonraki yıllarda Yerküre Sıhhat Örgütü bu sendromu hastalık listesine ekledi. 

TÜKENMİŞLİK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mütemadi olumsuz düşünme hali

Depresif ve pesimistlik 

Kolay işler önünde bile çabuk yorulma

Topluluk içinde kendini bedelsiz görme 

Kronik uykusuzlukla birlikte bedensel ağrılar

Hudut hücrelerindeki deformasyon nedeniyle unutkanlık ve dalgınlık

Teneffüs güçlüğü, kalp ritim bozukluğu

Sindirim bozuklukları

İş ortamında inançsız ve beceriksiz hissetme

Kalabalık yanlarda çabuk sıkılma

Mütemadi karanlık bölgelerde tek başına oturma

Uzun müddetli düşünme hali üzere belirtilerle kendini gösterir. Ama bu belirtiler acilen çabucak her ruhsal illette mevcuttur. Tükenmişlik sendromu noktasında bu durumları mütemadi ve şiddetli olması değerlidir. Kişi ekseriyetle diğerlerine Hayır diyemez. İş ortamının daima ağırlıkçı olduğunu düşünür. Mütehassıslara nazaran bu marazı çok çokça duygusal ve fedakar olan beşerler yaşar. 

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN TANISI NASIL KONUR VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Illetin tanısı için belirtilerin şiddetli kendini göstermesi gerekir. Bunun akabinde psikolog denetiminde kişi tedavi sürecine başlar. Hastaya Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MBI) uygulanır. Bu testler sonrası sendromun seviyesi belirlenir. Burada en kıymetli durum hekimin tetkikleri dikkatli yapması gerekir. Zira yukarıda bahsedildiği üzere hastalık öteki ruhsal rahatsızlıklarla tıpkı belirtileri gösterir. Öncelikle tabip tükenmişlik sendromundan tam emin olduktan sonra ruhsal süreci düzeltmeye yönelik tedavilere başlar. Hangi durumun marazı tetiklediği tespit edilerek öncelikle o çözülür. Hastanın daha öz inançlı olması için testler ve konuşmalar yapılır. Kişinin berhudar olduğu her şey daha ziyade yük vermesi istenir. Ayrıyeten had hücrelerindeki deformenin giderilmesi için doğal besinler önerilir. Sağlıklı beslenme, egzersiz ve zatî bakım bu noktada kıymetlidir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi için kişinin de tedaviye karşı olumlu olması gerekir. 

Yorum Ekle