Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir?

Lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir?

Çoğunlukta sarı ve turuncu sebzelerde bolca bulunan lutein hususunun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Ek takviye azıklarında bolca bulunan mahsusen göz sıhhatine yarar sağlayan lutein hakkında merak edilen her şeyi sizler için haberin detayına ekledik. Pekala lutein nedir? Lutein hangi besinlerde bulunur? Luteinin yararları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları…

Bitkilerin içinde bulunan sarı renkli organik bir husus olan luteini havuç, bezelye, kara lahana üzere besinlerin köklerinde bulunur. Güneşten gelen yararlı mavi ışığı emer. Oksitlenme önleyici lutein antioksidan olarak kullanılır. Yağ asidi ve kovalent bağı formunda bulunur. Azıklara renk vermek maksatlı olan unsur insan vücuduna girdiğinde bilhassa gözdeki sarı noktanın güçlenmesini destekler. Asıl olarak insan vücudunda da bulunan bu husus çevreyi renkli görmemizi sağlar. Lakin ilerleyen yaş ve vücuttaki kimi komplikasyonlara azalmasına neden olur. Bu da göz sıhhatini mahsusen görme durumunun kayba uğramasını sağlar. Velev yapılan araştırmalara nazaran lutein unsuru ve göz rengi arasında bir bağ olduğu ortaya konulmuştur. Lutein eksikliği olmaması için mütehassıslar günlük beslenmeye lutein içeren besinlerden en az bir adedinin eklenmesi konusunda ikazda bulunuyor. Bu husus ek takviye olarak üretilip eczanelerde de satılır. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olduğundan günlük 0,25 miligram tüketimi münasip kabul edilir. 

LUTEİN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

MISIR

Posa ve lif bakımından varlıklı olan mısır, kökünde lutein unsuru epey ziyadedir. Başkaca B vitamini kompleksi bakımından varlıklı olan mısırı bilirkişiler umumiyetle kaynatılmışının tüketilmesini tavsiye eder. Yüksek ısı ve trans yağa maruz kalan havucun içindeki vitamin ve mineraller tesirini kaybeder. 

HAVUÇ

Lutein hususu bakımından en güçlü besin havuçtur. Başkaca havuç betakarıten ve C vitamini içerir. Bu yüzden mütehassıslar günlük tüketime havuç besininden eklenmesini tavsiye eder. Mahsusen ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde gerekli olan lutein hususu alınır.

YUMURTANIN SARI

Acilen hemen birden fazla kimse yumurtanın sarısı hakkındaki gerçekleri bilmez. Yapılan araştırmalarda yumurtanın sarısında insan sıhhatini olumlu etkileyen hususlar içerdiği ortaya çıkarılmıştır. Lutein hususu de bunlar arasında yan alır. Bu yüzden eksperler hem kaynatılmış hem de kızartılmış yumurtanın tam pişirilmemesi konusunda uyarır. Aksi halde bu özelliğini yitirir. 

BAL KABAĞI

Ekseriyetle tatlı imalatından kullanılan bal kabağı içerisinde de lutein bulunur. Kalorisinde düşük olduğundan tüketilmesi elverişlidir. Kış aylarında bol bol tüketilebilir. 

ISPANAK

Sarı ya da turuncu olmamasına karşın ıspanakta da lutein vardır. Ispanak bildiği üzere demir unsuru bakımından varlıklı ve her yaş kümesinin tüketmesi gerektiği bir besindir. Kan, göz, kemik ve kas sıhhati için ülkü olan ıspanak içeriğinde demiri potasyum, kalsiyum barındırır.

ROKA

Güçlü bir antioksidandır. Vücutta kemiğe kalsiyum taşıyan proteinlerin işlevselliğini artırıyor. Başkaca lutein bakımından varlıklı olan nadir yeşil sebzelerdendir.

LUTEİNİN YARARLARI NELERDİR?

Gözdeki sarı noktanın vitamin ve mineral bedelini artırarak görme kaybını azaltır. Göz illetlerinin önün egeçer.

Güçlü bir antioksidan olan lutein hususu vücuttaki, özgür radikalleri temizler. Bağışıklığı güçlendirir. Marazlara karşı vücudun direncini artırır.

Kalp ve damar marazlarını önler. Kolesterol seviyesini düşürür.

Ciltteki hücrelerin yapısını yeniler. Mutasyona uğramalarını önleyerek genç ve diri kalmasını sağlar.

Yapılan bir araştırmada ileri yaşlarda sıklıkla görülen katarak marazını önlemek için lutein hususu ek takviye olarak alınmalıdır.

Vücuda gelen güneş ışınlarını yararlı bir halde enzimler. 

Yorum Ekle