Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Uçan Taksi Testleri, Yeni Zelanda’da Başlıyor!

Uçan Taksi Testleri, Yeni Zelanda’da Başlıyor!

Pek çok firma yıllardır uçan taksiler için çalışıyor. Fakat bugüne dek, elle tutulur bir sonuç göremedik. Artık ise umut vaat eden kıymetli bir gelişme kelam konusu. Boeing ve Kitty Hawk‘ın ortak kuruluşu Wisk, elektrikli, otonom aracı Cora‘nın yolcu denemelerine başlamak için Yeni Zelanda hükümeti ile bir mutabakat beyannamesi imzaladı. Denemeler memleketin Canterbury nahiyesinde gerçekleşecek lakin tam olarak ne devir başlayacakları belirli değil.

Kitty Hawk ve Cora isimleri, bir müddettir çeşitli formlarda bu kolda kendilerini gösterdiklerinden ötürü tanıdık gelebilir. 2016 yılında kurulan gizemli uçan-araba firması Kitty Hawk, Google ortak kurucusu Larry Page‘in desteğine sahipti. Google’ın otonom araç ünitesinden sorumlu olan Stanfordlu AI kompetanı Sebastian Thrun‘un liderliğinde firma iki koltuklu otonom aracı Cora’yı geliştirmişti.

Kitty Hawk 2018 yılında Air New Zealand ile bir paydaşlık kurarak Yerküre’nin birinci otonom taksisi hizmetini başlatma planını duyurmuştu fakat evvel büyük bir üretim ortağı bulamamış, sonrasında ise Boeing’e yönelmişti. Bunun akabinde da 2019 yılında Wisk ortaya çıkmıştı. Bu kuruluşun emeli, bir tatbik ile çağrılabilen ve otopilot sistemleri ile uzaktan denetim edilen bir uçan taksi hizmeti geliştirmekti.

Doğal ki bunun yeni oluşturulan bir emel olduğu söylenemez. Uber’in Elevate programı için büyük planları bulunuyor ve Almanya’dan Volocopter da kendi teklifleri için büyük kelamlar verdi. Gelgelelim bu cins girişimler umumiyetle kaynak sorunları, teknik sıkıntılar ve yasal zorluklar önünde kasvet yaşıyorlar. Şayet Wisk’in kişili uçan taksi testleri başlar ve başarılı olursa, uçan taksi hayali artık elle tutulur bir forma dönüşebilir.

Yorum Ekle