Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir?

Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir?

Narenciye olarak da anılan turunçgiller. Çoklukla Akdeniz memleketlerinde yetişir. Sarı ya da turuncu renkteki meyvelerdir. C ve D vitamini bakımından zengindir. Vücut için güçlü bir ek takviyedir. Münhasıran marazlar için doğal ilaç olarak kullanılır. Pekala Turunçgiller hangi meyvelerdir? Turunçgillerin yararları nelerdir? Sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık.

Ilıman iklimlerde ağaçlarda yetişen meyvelere narinciye ya da turunçgil denir. Meyveler umumiyetle sarı ya da turuncu renkte oldukları için bu isimle anılırlar. C vitamini bakımından varlıklı olan bu meyveler; portakal, mandalina, turunç, greyfurt ve limondur. Yerküre üzerinde Brezliya, İtalya, Meksika ve İtalya üzere memleketlerle turunçgil yetiştiriciliği epeyce ziyadedir. Devletimizde bu iklim kuşağında olduğundan bilhassa Mersin ve Adana vilayetlerinde yetiştiriciliği ziyadedir. Bunun yanı sıra tüm kıyılarda turunçgil yetiştiriciliği yapılır. Bu ağaçların umum özelliği yaprak dökmez ve uçucu içerir. Yaprakları yumuşak ve parlaktır. Çanak ve taş yapraklar da meyveler yetişir. İçeriğindeki esanas sayesinde etrafa güzel koku bırakırlar. Umumî itibariyle tatları ekşidir ama olgunlaştıkça kimilerinin tatları tatlı olur. Ayrıyeten içeriklerinde ölçüde C vitamini vardır. Turunçgillerin tamamı besin olarak tüketilir. Bunun yanı sıra ise kozmetik bölümünde de kullanılır. Yetiştikleri ağaç bilim literatüründe “Citrus” olarak bilinir. 

TURUNÇGİLLER HANGİ MEYVELERDİR? TURUNÇGİLLERİN YARARLARI NELERDİR?

PORTAKAL

Turunçgiller arasında en C vitaminine sahiptir. Portakal ağaçları en ziyade 10 metreye kadar uzar. Yaprakları serttir. Evvel çiçek sonra meyve çıkartır. C vitaminin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum hususlarını içerir. Kış aylarında azalan bağışıklık sistemini güçlendiren portakal, üst teneffüs yolları marazlarını önler.

MANDALİNA

Yüzyıllardır bilinen en tesirli alternatif ilaçtır. Mandalinalar çekirdeksiz ve çekirdekli olarak ikiye ayrılır. noktada antioksidan içerir. Yapılan araştırmalarda mandalinanın kanserli hücrelerin tedavisinde tesirli olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra sindirim marazlarını önler. Bağırsak florasını istikrarlar. 

GREYFURT

Anavatanı Garp Hint Adaları olan greyfurt acı tadı yüzünden epeyce tercih edilmez. Fakat ilaç endüstrisinde ham unsur olarak kullanılır. Görünüş olarak portakala benzese de içeriği yüksek antioksidan sayesinde kırmızıdır. Greyfurt tıpkı devranda lif ve protein bakımından da zengindir.

LİMON

Sarı renkte olan limon, yararları saymakla bitmez. Kalp ve damar hastalıklarına yarar sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek damarların sertleşmesini önler. Soyulmuş limon günlük C vitaminin yarısını karşılar. Böbreklerde taş kum oluşumunu önler. Karaciğer fonksiyonunu artırarak vücudu toksinlerden arındırır. 

BERGAMOT

Bitki olmasına karşın turunçgiller ailesine mensuptur. Memleketimizde Adana ve Hatay’da yetiştirilir. Bu bitkiden elde edilen ruhsal marazların tedavisinde kullanılır. Had hücrelerini sakinleştirir. Mikropları temizler.

KAMKAT

Kumkat olarak da bilinen meyvenin kabuğu soyulmadan tüketilebilir. Epey tatlı bir tadı vardır. Kas ve doku oluşumundaki hücreleri güçlendirerek yenilenmelerini sağlar. Bu yüzden kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Portakalın küçük haline benzetilir.

Yorum Ekle