Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona virüsündan sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Corona virüsündan sonra Lassa ateşi! Lassa ateşi nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir?

Yaklaşık bir aydır tüm yerküre coronavirüslerinden dolayı diken üzerindedir. Lakin mütehassıslar hala bu virüslere karşı kesin bir tahlil bulamadı. Coronavirüsü, Sars ve Mers virüslerinden sonra çıktı. Garp Afrika kökenli bir virüstür. Akut viral illete neden olur. Çıktığı yerden ismini aldı. Evet nedir? Lassa ateşinin belirtileri nelerdir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Nijerya’nın Lissa nahiyesinde ortaya çıkan bu ölümcül ismini de buradan aldı. Hayvanlardan kişilere kişilerden kişilere geçen Lassa virüsü Arenaviridae ailesinden RNA virüsüdür. Bilhassa sıçanlarda bulunan idrarlarından çıkar. Bu sıçanlar Garp ve Şark Afrika’da çokça bulunur. Meskenlere basitçe girip yerleşen sıçanlar virüslerini azıklara münhasıran de sulara karıştırır. Kişilere bu yolla makbul. Gelgelelim beşerden kişiye teneffüs yoluyla yayılabilir. Mastomys sıçanlarının dışkı ve idrarlarının bulaştığı konumlara temas eden kişilere bulaşır. Bu kemirgenlerin yaşadıkları ortamlarda yağmur yağması ya da rüzgar çıkmasıyla virüsler havaya karışır. Afrika hijyen açısından eksik bir kıta olduğundan süratle yayıldı. Birçok kişinin vefatına neden oldu. Ehil aklık sağlanmadığından çıktığı periyotta en çok hastanelerde yayılma oldu. yavaş yavaş bağışıklığı ve teneffüs yollarını ele geçirir. Lakin kişi bu süreçte nezle ya da grip olduğunu düşünür. Yaklaşık bir hafta sonra şiddetli titreme ve ateşlenme ile teneffüse yerleşen önemli semptomlara neden olur. Lassa ateşindeki en yaygın ise sağırlıktır. Vücut basıncı dış hava basıncını kaldıramadığından kulaklardaki duyma hasar görür. 

LASSA ATEŞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birinci hafifi belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden tanı derhal konulmaz. Baş ağrısı, vücut yorgunluğu ve hafif ateşlenme ile başlar. Lakin virüs ilerledikçe semptomlar hem form değiştirir hem de şiddeti artar. Diş etleri, gözler ve burunda kanamaların yaşanması, sık sık artan kusma ve yüz kesiminde ödemin çoğalması, şoka girme üzere şiddetli semptomlarla kendini gösterir. Bu semptomlar ilerledikçe organ yetmezliğine açar. B da vefatla sonuçlanır. Ama lassa ateşi gayri virüslerle tıpkı belirtiler gösterir. Onu başkalarından ayıran tek nokta ise sağır belirtisidir. Vücut basıncı sağırlara neden olur.

LASSA ATEŞİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Mastomys cinsi sıçanlar tüm kıta da yaygın görülür. Bu yüzden virüs tüm süratle yayılır. Birinci Garp Afrika’da görüldü. Birçok kişinin ise irtihaline neden oldu. Virüs birinci ortaya çıktığı andan itibaren çeşitli araştırmalar yapılsa da kesin bir tedavisi bulunmadı. Bunun için devreye giren Yerküre Sıhhat Örgütü illete yaygın olan viürs hakkında kesin bir sonuca ulaşamadı. Bu yüzden marazın tedavisi yoktur. Lakin birtakım yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemi güçlü olan kimselerde virüsle savaşın daha yeterli olduğu gözlenmiştir. Bilirkişiler bu virüslere karşı en sağlıklı yolların doğal besinlerin mahsusen soğan ve sarımsak üzere güçlü antibiyotiklerin olduğunu vurguluyor. 


Yorum Ekle