Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Akdeniz anemisi (Talasemi) nedir? Akdeniz anemisi belirtileri nelerdir? Akdeniz anemisi tedavi

Akdeniz anemisi (Talasemi) nedir? Akdeniz anemisi belirtileri nelerdir? Akdeniz anemisi tedavi

Genetiksel faktörler nedeniyle nesilden nesile geçen bir hastalık olan Akdeniz anemisi, önemli bir sıhhat sıkıntısıdır. Yerküre üzerinde en çok görülen marazlardan biri olan Akdeniz anemisi, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Akdeniz anemisi (Talasemi) nedir? Akdeniz anemisi belirtileri nelerdir? Akdeniz anemisi tedavisi var mıdır?

Kanda bulunan hemoglobin hususu vücuda giren oksijeni organlara taşır. İçeriğinde demir bulunur. demiri resen üretmediğinden ek takviyeye muhtaçlık duyar. Ama belli nedenlerle azalan demir, talasemiye neden olur. Talasemi, hemoglabin yapısı içindeki yapısında bulunan demirin sentezlenmemesi sonucu bedellerin düşmesiyle oluşur. Birinci defa 1925 yılında Thomas Cooley tarafından tedavi ettiği çocuklarda teşhis etmesiyle çıkarmıştır. Çocuklardaki hemoglabindeki eksiklik gelişimleri olumsuz tesirler. Hastalık İtalya, Yunanistan üzere Akdeniz devletlerinde görüldüğünden Akdeniz anemisi denmiştir. Ayrıyeten bir Akdeniz devleti sayılan Türkiye’de de görülür. Hemoglabin hususunun demiri sentezlememesi genetiksel bir hastalıktır. Kalıtımsal bir kan marazı olan Akdeniz anemisi tedavisi hayli maliyetlidir. Yapılan araştırmalarda Yerkürede yaklaşık 250 milyon insanda  bu hastalık görülmüştür. Devletimizde ise yaklaşık 1 milyon insan taşıyıcı 4000 kişi ise talasemi hastasıdır. Taşıyıcı ana ve pederden yerküreye gelen en az bir evlat tam hasta olur. Bu illette erken tanı değerlidir. Bilhassa taşıyıcı ana ve pederin bunu doktora bildirmesi gerekir. 

KAÇ ÇEŞİT AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) VARDIR?

Illetin en şiddetli görüldüğü tipi majördür. Talasemi majör, olarak geçen çeşidi 2 bozuk hemoglabin hususunun olmasından kaynaklıdır. Dalak büyümesi, sarılık ve büyüme geriliği üzere marazlara neden olur. Bu illette kişi hayatı boyunca ek takviye kan almalıdır. Günümüzdeki kesin tedavisi ilik nakli ile yapılır.

Orta aşama anemiye neden olan çeşidi ise Talasemi ıntermediadır. İki taşıyıcı valideden bir evlatta görülür. 3 yaşında belirtiler yaşanır. Üst teneffüs yolları üzere enfeksiyonlu illetler sırasında şiddeti artar.

Talasemi minör taşıyıcı insanlara denir. Sağlam genler sayesinde kansızlık görülmez gelgelelim bir başka taşıyıcı ile evlenildiğin de evlatlarından birinde görülür. Kimseler hafif nokta yorgunluk yaşar.

Talasemi minima ise büsbütün taşıyıcı şahıslara denir. Minör üzeredir lakin hiç bir korkutucu tesiri özelliği yoktur. 

AKDENİZ ANEMİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dalak büyümesi ya da karaciğerin gerçek çalışmaması nedeniyle karında şişlik görülür.

Kan testlerinde bedelleri her hengam düşük çıkar.

Kemik ve kaslarda şiddetli ağrılar yaşanır.

Mütemadi yorgun ve halsizlik hissi artar.

Yüz kemiklerinde belirginleşme yaşanır.

Hatunların aylık yaşadıkları adet döngüsünde bozukluk olur.

Umumi olarak kemik ve kaslarda sistemsiz gelişme görünür.

Ten renginin soluk görünmesi üzere belirtilerle kendini gösterir.

AKDENİZ ANEMİSİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Taşıyıcı olan ya da büsbütün hasta olan hatunların gebelik devirleri adım adım denetim edilir. Bu yüzden memleketimizde evlenmeden evvel kan testi yapılır. Uyuşmayan kanların tedavisi vardır. Lakin uyuşmanın farkında olmayan şahısların evlatlarında önemli illetler yaşanır. Bu yüzden kan testi epeyce değerlidir. Ayrıyeten bilirkişiler sağlıklı insanların bile 3 ayda bir kan testi yaparak kıymetlerini öğrenmelerini tavsiye eder.  Bunun tıpkı sıra belirtileri yaşayan bireyler bir mütehassısa başvurur. Belirtiler sonucundan tabip çoklukla kan testi yapar ve kan sayımına hemoglabin kıymetlerine bakar. Marazın yüksek olduğu bireylere kan nakli yapılır. Vücuda hasar vermemesi için dalak alınır. Karaciğerin hasar almaması için ilaç tedavisi uygulanır. İlerlemiş olan anemi illetine umumiyetle ilik nakli yapılır. Zira illetin daha ilerisi kan kanserine yol açabilir. Hafifi seviyedeki anemi hastalarına ise ek takviyeler sağlanır. 

Yorum Ekle