Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turpun yararları nelerdir? Nizamlı kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar?

Turpun yararları nelerdir? Nizamlı kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar?

Yüzyıllardır şifa niyetine ilaç yapılan turp hakkında merak edilenleri araştırdık. Kış zerzevatı olan turp, çeşitli kimyasal bileşenler içerdiğinden insan sıhhatine inanılmaz yararları var. Çeşitleri olan turpun bilhassa karası öksürük üzere uzun müddetli olan rahatsızlıklara birebir yarar sağlar. Evet Turpun yararları nelerdir? Nizamlı kara turp suyu tüketirseniz ne olur? Kara turp ne işe yarar? Tüm soruların karşılığı…

Al, beyaz ve siyah olmak üzere çeşitleri olan turp bitkisel tedavilerde ekseriyetle mide ağrıları ve gaz giderici olarak kullanılırdı. Pişmiş ve çiğ formda tüketilen bu zerzevatın insan sıhhatini epey olumlu tesirler. Bunun nedenlerinden biride büsbütün toprak içerisinde olgunlaştığından toprakta bulunan vitamin ve minerallerin hepsini barındırır. Kökeni Orta Asya topraklarına dayanan bu besinin tüketimine dair haberler eski Mısır tarihçelerinde bulunur. Mutfaklarda yaygın olarak kullanılan turpun kara olanı sıhhate epey yarar sağlar. Çiğ olarak tüketildiğinde acımsı trak bir tadı olduğundan tuz ve zeytin yağı eklenerek tüketilebilir. Antik çağlardan beri turp çeşitlerinin tümü alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Kara turp glucoraphasatin ve glukorapanin içerdiğinden safra kesesinin fonksiyonlarını artırmada tesirlidir. Farklı kimyasal bileşiklere sahip olan turp yıllık bir bitki olarak makbul. Siyah olan turp çeşidi Raphanus maritimus cinsindendir. Siyah turp, birinci olarak Suriye topraklarında yetiştirildi. İçi beyaz dışı ise simsiyah olan siyah turp, en yararlı besin öbeğine giriyor. Mütehassıslar tarafından kış aylarında tüketilmesini tavsiye ettiği siyah turp ve sair turp çeşitleri tüm yerküre mutfaklarının vazgeçilmezidir. 

KARA TURP NE İŞE YARAR?

Alternatif tıp mütehassısları mahsusen kuru öksürüğe yarar sağladığını söylediği kara trup, birebir devirde vücuttaki tüm muaf radikalleri temizlediğinden kanserin oluşmasını önler. Başkaca vücutta ödem biriktirmesini engellediğinden romatizmal illetlerin oluşmasının da önüne makbul. Öteki besinlerin kanda biriktirdiği unsurların temizlenmesini sağlar. Teneffüs külfeti çekenler için de doğal ilaç olan siyah turp akciğerlerdeki hücrelerin yenilenmesi destekler. Münhasıran kış aylarında artan kuru öksürüğü çabucak keser. Boğazlarda iltihap birikmesinin önüne makbul. 

TERTIPLI KARA TURP SUYU TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

TURPUN YARARLARI NELERDİR?

  Bilirubin seviyesinin azalması ya da artması önemli marazlara neden olur. Bunlardan biri de sarılıktır. Sarılığın doğal tedavisi için bilirkişiler turpun siyah renktekini tavsiye ederler. Siyah renkteki turp kandaki toksinleri azaltarak kanı temizler ve bilirubin seviyesini sabitler. 

Doğal idrar söktürücü olduğundan sindirim meselelerini çözer ve rahat idrar yapılmasını destekler. Bu özelliği yalnızca idrar da değil böbrekleri temizlemede de tesirlidir. Bilhassa virüs kapması sonucu oluşan böbrek iltihabını azaltır. 

Yüksek orantıda lif düşük orantıda da glikemik barındıran turplar tokluk hissi verir. Bu da kilo vermek isteyenler için ülkü bir besin olduğunu gösterir. Tıpkı hengamda had sistemini çalıştırarak bağırsak hareketlerini düzenler. 

Turpa renk veren flavonoid  hususu birebir hengamda antioksidan özelliği olan bir unsurdur. Bu özelliği sayesinde kanı temizler ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra berbat kolesterolü düşürerek kalp rahatsızlıklarına yakalanma orantısını düşürür. 

İçerdiği detoksifier, C vitamini ve folik asit bakımından varlıklı olan turp tümörlü hücre oluşumunu önler. Bu da kanser derdini ortadan kaldırıyor. Münhasıran genetik kanser riski taşıyan kimselerin nizamlı tüketmesi gerekir.

Bağırsak hareketlerini düzenlediğinden kabızlık problemine da düzgün gelir. Sık sık sindirim sorunları yaşayan kimselerin sistemli tüketmesi gereken bir besindir. 

Kış aylarında tüketilen turp suyu üst teneffüs yolları ile tahriş olmuş burun, ağız ve boğazı kısa vadede düzgünleştirir. Bu duruma ek teneffüs sistemini dezenfekte ederek rahat nefes almanızı sağlar. 

Günde bir bardak tüketilen turp vücudun muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 20’sini karşılar. Birebir devranda bağışıklığını güçlendirerek marazlara karşı vücudun direncini artırır. 

TURP NASIL TÜKETİLİR?

Turpu rendeleyip bir tülbente koyun ve tülbenti uygunca sıkınız birgün beklettikten sonra bıraktığı suyu tüketebilirsiniz. Öksürük için içerisine bal ekleyerek tüketmelisiniz. 

Yorum Ekle