Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ödem nedir ve neden olur? Ödem belirtileri nelerdir? Ödem ve şişkinlik vücuttan nasıl atılır?

Ödem nedir ve neden olur? Ödem belirtileri nelerdir? Ödem ve şişkinlik vücuttan nasıl atılır?

Erkeklere orantıyla hatunlarda daha sık görülen ödem, vücudun sınırlı bir nahiyesinin çeşitli sebeplerden dolayı şişmesidir. Kılcal damarlardaki sıvının kana karışması ya da kanda aniden kimyasal unsurların yükselmesi sonucu oluşan ödem hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet ödem nedir ve neden olur? Ödem belirtileri nelerdir? Ödem ve şişkinlik vücuttan nasıl atılır? İşte tüm soruların karşılığı…

Ödem vücudun birtakım faktörlerden ötürü likit birikmesine denir. Ekseriyetle ilik doku arasında biriken bu likit şişliğe neden olur. Hatunlarda regl periyotlarında oluşan bu rahatsızlık  kimi doğal yollarla atılır. Fakat dikkat edilmediğinde önemli sıhhat meselelerine yer hazırlar. Yüz, el ve ayakta daha yaygın görülür. Tuzlu yemek, hamilelik, hormonal illetler, magnezyum, B6 vitamini, böbrek ve karaciğer üzere rahatsızlıklar sırasında ya da sonrasına ortaya çıkar. Tuzlu yemekler ve az su tüketimi bu rahatsızlığı tetikler. Erkeklere orantıyla hatunlarda daha çokça görülen ödem hayat kalitesini düşüren bir sıhhat meselesidir. 

ÖDEM NEDEN OLUR?

Konjestif kalp yetmezliğinden ötürü kan dolaşımı kâfi ölçüde yapılmadığında kan ayak yahut bileklerde birikmeye neden olur.

Vücuttaki iltihabı biriktirip atma vazifesi olan karaciğer bu işlevselliğini yitirdiğinde karın boşluğunda iltihap birikmesi ortaya çıkar.

Böbrek üstü bezleri vücuttaki toksinli sıvıyı idrar yoluyla atmadan kana karışması da ödem birikmesine yol açar. 

Vücudun neredeyse tüm yükünü taşıyan bacaklardaki damarlarda ya da kemiklerde ortaya çıkan hasarda iltihap birikmesine yol açar.

Vücut geliştikçe yaşanan değişim sonucu hormonlar bozulur. Bozuk hormonlar vücuttaki öteki fonksiyonların düzgün çalışmasını önler. 

ÖDEM BELİRTİLERİ NELEDİR?

Vücudun belirili kesimlerinde bozukluklar görülmesi

Şişkinlik, ağrı

Şişkinliğin olduğu nahiyeyi kullanmada zorlanma

Nefes almada zorlanma 

Baş ağrısı ve cilt bozukluğu üzere belirtilerle kendini gösterir. 

ÖDEM NASIL AZALTILIR?

Tertipli spor ve beslenme

Dolaşım için günde 15 dakika ayakları yukarıda bekletme

Daima birebir durumda kalmamak 

Boya nazaran kilonun ziyade olmaması gerekir.

ÖDEM ATMAYA YARDIMCI YİYECEKLER

Nar içerdiği çözücü hususlar sayesinde biriken ödemi vücuttan idrar yolu ile atar. 

Her sabah iki kol maydanoz tüketerek oluşan ödemi gün içerisinde atmanıza yardımcı olur.

Detoks besinlerinde en tesirli olanı ananastır. Ananas vücuttaki iltihaplı hücrelerin oluşumunu azaltır. Tıpkı devranda vücut likit orantısını dengeleyerek ödem oluşumunu azaltır.

– Salatalık günlük su muhtaçlığın yüzde 50’sini karşılayan en tesirli besinlerden biridir. Salatalık vücuttaki ödemi atmanın yanı sıra mide ülserine de âlâ gelir. 

Hane de yapılan yoğurt markette satılan yoğurda orantıyla ödem atmada yüzde yüz daha tesirlidir.

PROF. DR. SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

İki bardak suyun içerisine 35 adet kurutulmuş kiraz sapı atınız 5 dakika kaynatınız. Süzdükten sonra tüketiniz. Bir hafta kahvaltıdan 2 saat sonra bir kere öğlen yemeğinden 2 saat sonra tüketiniz. 

DR. NADIR SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

3 su bardağı suyun içerisine bir tutam mısır püskülü, 5 tane kurutulmuş kiraz sapı, 6 adet kurutulmuş maydanoz, bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı ve 2 adet karanfil atınız. 6 dakika kaynatınız. Dört dakika bekledikten sonra süzüp içiniz. En ülkü saatler ise kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden bir saat evvel bir bardak tüketilmesidir. 

NAR SUYU

Tabiattaki en tesirli antioksidanlardan biri nar suyudur. Mütehassıslar ödem olsun ya da olmasın bu sudan her gün bir bardak öğün fark etmeksizin tüketilmesini tavsiye ediyor. Gelgelelim şeker hastası olan şahıslar nar suyu tüketiminde kompetanlarına istişarelerinde yarar var. 

Yorum Ekle