Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Lavantanın yararları neledir? Lavanta çayı ne işe yarar? Lavanta yağı nerelerde kullanılır?

Lavantanın yararları neledir? Lavanta çayı ne işe yarar? Lavanta yağı nerelerde kullanılır?

Hoş kokusu ile bilinen lavantanın insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Pekala lavantanın yararları nelerdir? Münhasıran kullanılan lavanta merak edilenleri sizler için araştırdık. Lavanta yağı nerelerde kullanılır? Haberin detayında eski çağlardan beridir kullanılan lavanta ve lavanta yağına dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Kozmetik dalında çok kullanılan lavanta içeriği çözücü hususlar sayesinde aslında sıhhatimize da yararları vardır. Yüzyıllardır bitkisel tedavide kullanılan lavantanın ağrı kesici özelliği sayesinde Osmanlı devrinde savaşlarda her askerin cebine konulduğu biliniyor. Ballıbabgillerden olan lavanta Akdeniz bitki örtüsüne aittir.  Atlas Okyanusu kıyıları boyunca devam eden lavanta bitki örtüsü geniş bir sahaya sahiptir. Çalı görünümde yetişen lavanta ucundaki mor renkli yapraklardan etrafa şirin bir koku yayılır. Ayrıyeten bu yaprakların sıkılması çıkan ile uçucu yağlar arasında en meşhur olanıdır. Temmuz aylarında toplanmaya başlanan lavantaların estetik açıdan da çok şık göründüğü için fotoğraf çekimlerinde tercih edilir. Kozmetik ve ilaç endüstrisinde kullanılan lavanta içerdiği anti-enflamayuar sayesinde sakinleştirici bir özelliği vardır. Eski çağlardan beri cilt aklığında, romatizma, burkulma ve kırık kesimlere pamuk yardımıyla uygulanır. 

LAVANTA ÇAYI NE İŞE YARAR?

Kronik uykusuzluk çekenler için ülkü çaydır. İçeriğinde sakinleştirici unsurlar içeren lavanta, sinirsel hastalıklarda doğal ilaç olarak kullanılır. Hudut hücrelerini yatıştıran lavanta E vitamini bakımından da nispeten zengindir. Günde en çokça bir fincan tüketilmesi tavsiye edilir. Kurutulmuş bir yemek kaşığı lavantaya, bir bardak kaynar su dökülür. 5 dakika demlendikten sonra süzülüp tüketilebilir.  Çok güçlü bir tesire sahip olduğundan kronik ilaç kullananların tüketilmesi önerilmez. 

LAVANTANIN YARARLARI NELERDİR?

En yaygın yararı içerdiği çözücü husus sayesinde depresyona uygun gelmesidir. Yapılan araştırmalarda lavanta, had hücrelerini yenileyerek gerilim ve sonluluk üzere ruhsal meselelerin riskini azalttığı gözlenmiştir.

Beyindeki birtakım hasarlar uyku sorununu ortaya çıkarır. Bu durumun yaşanmaması için yatmadan evvel boyun ve bileklerinize lavanta yağını sürünüz. Lavantanın içinde bulunan sakinleştirici unsurlar sayesinde beyindeki hücreleri melatonin hormonunu artırarak rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Mevsim geçişlerinde yaşanan üstü teneffüs yolu enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan iltihaplanmayı vücuttan atar. Ayrıyeten boğaz şişkinliği ve yutkunma zorluğu içinde birebir yarar sağlar. 

Kozmetik eserlere alerjisi olanların lavantayı kullanarak doğal parfüm edebilir. Tıpkı hengamda dudak kollayıcı, cilt yanığı ve güneşin ciltteki zararlı tesirlerini yarı yarıya indirir.

Protein eksikliğine bağlı ortaya çıkan kas ağrılarını da dindirme özelliği olan lavantayı masaj yaparak kaslarda oluşmuş ödemleri atabilirsiniz. 

Güzel bir antioksidan olduğundan vücutta bulunan zararlı hücreleri idrar yolu ile atarak, böbreklerde taş oluşumunu pürüzler.

LAVANTA YAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Banyo yaparken kullanılan suya eklendiğinde vücut ağrılarını azaltır. Sistemli bu tatbikte kan basıncı dengelenir.

Kaldırılan kıyafet ve yataklara döküldüğünde buralarda güve olmasını pürüzler. Lâtif bir koku bırakır. Dolapların içerisine de dökülebilir. 

Yatmadan evvel kaynamış bir bardak suyun içine damlatılarak rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Başkaca hadleri sakinleştirerek gerilim ve yorgunluk üzere sıhhat problemlerini düzgünleştirir.

Gece yatmadan evvel lavanta ile kaç ve kirpikler temizlendiğinde buralarda oluşma ihtimali olan parazitlerin hasar orantılarını sıfırlar.

Ayak tabanına ve enseye sürülüp masaj yapıldığında buralardaki vücut noktaları sayesinde gün uzunluğu oluşan kas ve kemik ağrılarını dindirir. Ödem oluşumunu azaltır.

Yorum Ekle