Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Turna yemişinin yararları nelerdir? Turna yemişi suyu ne işe yarar?

Turna yemişinin yararları nelerdir? Turna yemişi suyu ne işe yarar?

Yaban mersini ile karıştırılan turna yemişi aslında yabancı kökenli bir meyvedir. Görünüş olarak kızılcığı andıran turna yemişi çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde vücuda birçok yararı vardır. Pekala turna yemişinin yararları nelerdir? Hangi illetlere düzgün gelir? Haberin detayında turna yemişine dair mera edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Kızılcık ailesine mensup olan turna yemişinin Oxycoccus isimli bitkide yetişir. Cranberry olarak biliniyor. Küçük çalılıklarda ormanlık meydanlarda yetişir. Kuzey Amerika’da yetişen turna yemişi nispeten güçlü bir antioksidandır. Devletimizde Karadeniz ikliminde rahatlıkla yetişir. Acı bir tadı olduğundan saf hali ile tüketilmez. Kurutularak süreç görülen turna yemişi konusunda eksperler diyabet hastalarının katiyen kullanmaması gerektiğini vurguluyor. Yüzde 95 antioksidan unsurlardan oluşur. 2015 yerküre çapınca yapılan sıhhat konferansında bu meyvenin tüketilmesi antibiyotiklerin azalmasını sağlayacağını açıklandı. Mevsim geçişlerinde bilhassa tüketimi tavsiye edilir.A,C ve E vitaminlerinin yanı sıra demir, betakaroten ve lif bakımından epey zengindir. Günde beş tane turna yemişi tüketen kişinin bağışıklık sisteminin marazlara karşı epey dirençli olduğu görülmüştür. Asidik sularda yetişen turna yemişi kek, çörek, pasta ve ekmeklere ilave edilerek tüketilir. 

TURNA YEMİŞİ SUYU NE İŞE YARAR?

Bayanlarda erkeklere orantıyla daha sık görülen idrar enfeksiyonu çeşitli marazları da berberinde getirir. İlerlemiş idrar yolu enfeksiyonu kısırlık orantısını bile artırabilir. Bu yüzden bilirkişiler iltihap önleyici besinlerin bu illete yarar sağladığını vurguluyor. American Journal Of Clinical Nutrition isimli mecmuada mekan bir araştırmada her gün bir su bardağı turna yemişi suyu tüketimi, bilhassa bayanlar da tekrarlayan idrar enfeksiyonu belirtilerini azaltabileceği ortaya çıkarıldı. Dünyann acilen hemen her bölgesinde doğal anitbiyotik olarak kabul edilen turna yemişi suyu virüs ve bakterilerinde baş düşmanıdır. Bağışıklığı güçlendirerek vücudun direncini artıran turna yemişi suyu ani ateş yükselmeleri, gerilim, uyku bozukluğu üzere hastalıklarında tedavisinde kullanılmıştır.

TURNA YEMİŞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek antioksidan içerdiğinden damarların kimi besinlerle vücuda giren toksinler nedeni ile tıkanmasını önler. Başkaca tabakasının daha yumuşak olmasını sağlayarak rahat bir kan akışının olmasına neden olur. Böylelikle kalp ve damar illetlerinin yaşanmasını maniler. 

Güçlü bir vitamin deposu olan turna yemişi marazlara karşı vücudun direncini artırır. Enfeksiyonlu hücreleri idrar ile vücuttan atar. Bakterilere karşı hücreleri koruyan turna yemişi hücrelerin mutasyona uğramasını engelleyerek kanser marazlarının önüne makbul. 

Kemik ve kaslarda ürik asit biriktiğinde romatizma ve ödem üzere marazlara neden olur. Turna yemişi ürik asit orantısını dengeleyerek bu durumun yaşanma riskini azaltır. Ayrıyeten kemikleri güçlendiren bir besindir. Bu yüzden sporcuların tüketilmesi tavsiye edilir. 

Münhasıran çekirdeğindeki omega-3 yaş asitleri bed kolesterolü düşürür. Bunun yanı sıra hudut sisteminin deformasyona uğramasını önler. Beyindeki hafıza loplarını güçlendirerek konsantreyi artırır unutkanlığı azaltır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan alzheimeri mahzurlar.

Ağız içinde mikrop birikmesini önler. Diş etlerini güçlendirir. Mide asidini istikrarlar. Besinlerin vücutta atık olarak kalmasını mahzurlar. Bu sayede ağız kokusu yaşanmaz. 

Adet devirlerinde bayanların tüketilmesi tavsiye edilir. Bu süreçte hormonları düzenler. 

Bağırsaklardaki besin birikimini önler. Kalın bağırsağın çalışma işlevini artırır. Böylelikle kabızlık üzere dertlerin yaşanmasını önler. Yüksek lif sayesinde uzun vade tok tutma özelliğine sahiptir. Bu sayede kilo vermek isteyenlerin rahat tüketebileceği bir besindir.

Yorum Ekle