Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kolon (kalın bağırsak) kanserinin belirtileri nelerdir? Kolon aklığı nasıl yapılır?

Kolon (kalın bağırsak) kanserinin belirtileri nelerdir? Kolon aklığı nasıl yapılır?

Yerkürede en sık rastlanan kanser cinslerinden biri olan kolon kanseridir. Pekala kolon kanseri (kalın bağırsak) nedir? Kolon kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi usulü var mıdır? Kolon paklığı nasıl yapılır? İleri yaşlarda erkeklere orantıyla hatunlarda sıklıkla görülen kolon kanserine dair bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Sindirim sisteminde kalın bağırsak olarak geçen alana kolon denir. Hizmeti dışkılamayı likide dönüştürür. Bağırsakların sürecini kolaylaştırır. Ama çeşitli sebeplerden dolayı ile işlevselliğini yitirir. Bilhassa sıhhatsiz beslenme ve lif orantısı az olan besinler tüketmek kolon sisteminin muhtaçlığı olan vitamin ve minerali sağlamadığından hasara uğratır. Bunun sonuncunda düğümlenme velev ilerisi kansere neden olur. Halk arasında kolon kanserine kalın bağırsak kanseri denir. Sindirimin son kısmında bölge alan kolon karnın sol üst bucağındaki dalağın altında yan alır. Yiyecek ve içeceklerde vücuda giren kimi hücreler ya da kolon nahiyesinde olan kimi hücrelerin DNA’larının genetik ve çevresel tesirlerle bozulması sonucu kolon kanseri yaşanır. Erken teşhis edildiğinde bu kesimdeki kanserli hücrelerin ilaçlarla temizlenme mümkünlüğü vardır. Lakin geç fark edildiğinde cerrahi operasyon gerektirir ve sindirimin sağlıklı akışını olumsuz tesirler. Birebir hengamda bu hücreler lenf bezlerine oradan da kan dolaşımı nedeniyle karaciğer ve akciğere kadar ilerleyerek yalnızca sindirimi değil tüm organları olumsuz tesirler. Kolon kanserini en çok beslenme alışkanlıkları, çevresel etkenler ve kalıtsal genetik özellikler tesirler.

KOLON KANSERİNE NEDEN OLAN DURUMLAR?

Sistemsiz kilo alıp verme ve şiddetli yağlı karbonhidratlı beslenme

Bağırsakların iltihaplanması ve bağırsak içerisindeki sindirim hücrelerinin sağlıklı çalışmaması

Yaş ilerledikçe yaşanan sindirim dertleri

Mütemadi kabız olanlar

Aile hikayesinde daha evvelce ortaya çıkan kanserli hücreler

Sigara ve alkol üzere zararlı hususların vücuttaki muaf radikalli hücrelerin sayısını artırması sonucu kolon kanserinin ortaya çıkmasına taban hazırlar.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Tuvalet alışkanlığında aksama yaşanması

Bağırsaklardaki sindirimde zorlanma

Bağırsak ve karın sol kısmında kasılma daima sancılanma

Dışkılama sırasında ağrı velev ilerisinde kan bile akması

İştahsızlık, halsizlik, baş ağrıları ve mide de daima ağrı yaşanması üzere durumlarla kendini gösterir.

KOLON KANSERİ TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Kanseri teşhis etmek epey hengam alır. Zira tüm belirtiler birtakım illetlerin belirtileri ile birebir olduğundan öncelikle kanserden kaynaklı olduğunu düşünmez. Lakin bilirkişi bir doktora göründükten sonra tabip dışkıdan gelen kanı incelemeye alır. Daha sonra ise kolon grafisi ve bilgisayar tomografisi çekilir. Bağırsaktan örnek alınarak yapılana laboratuvar testinden sonra kesin tanı için endoskopik tetkikler yapılır.

KOLON KANSERİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Tüm bu araştırmalardan sonra hekim kanserin evresine nazaran tedavi seçenekleri pratiğe başlar. Birinci evrelerdeki kanserde ilaç tedavisi uygulanır. 2. olan evrede ise ekseriyetle marazın yaygınlaşmasını önlemek için kemoterapi prosedürü tercih edilir. Son evrede olan kolon kanseri için ise cerrahi usul uygulanır. 

KOLON KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Beslenme de meyve ve zerzevat tüketiminde lifli azıklar tercih etmekte yarar var. Lif bağırsaklar için adeta bir doğal ilaçtır. 

Nizamlı egzersiz ve su tüketimini artırmak da kolonlar için tembelliği önler. Kolonlar yanı bağırsak sistemi tembelleştikçe hücrelerin işlevselliği azalır. 

Bağırsakların iltihaplanmasını önlenmek için yararlı asitler tüketmek gerekir. Örneğin elma suyu yararlı asitler arasında en tesirlidir. Bunun dışında erik ve limon suyu da tesirlidir. Lakin gün içinde şiddetli tüketilmesi mide ya da bağırsak denilmesine yol açar. Bu yüzden bir bardak elma suyu gün içinde yerinde olacaktır. 

Kalsiyum unsurunun çokça olduğu besinler tüketilmesi kolon hücrelerini güçlendirir. İşlevselliğini artırarak hücrelerin tembelleşmesini önler.

Ton balığı, uskumru, süt ve mısır gevreği üzere besinler tüketerek vücuttaki D vitamini eksikliği giderilmeye çalışılır.

KOLON ARILIĞI NASIL YAPILIR?

Organik bir adet elma 

Organik yarım limon

Bir çay kaşığı zencefil tozu

Bir çay kaşığı deniz tuzu

Elmanın ve limonun suyunu düzgünce çıkartın. Bir kaba koyup içine zencefil ve deniz tuzunu koyup. Yarım bardak sıcak su ekleyin. Ocakta 5 dakika kaynatın. alıp 10 dakika bekleyip süzüp için. Sabah aç karna akşam yemeklerden 2 saat evvel tüketin. 

Yorum Ekle